Ból zęba po leczeniu kanałowym. Kiedy zacząć się martwić?

01.09.2022
Aktualizacja: 01.09.2022 16:15

Zdarza się, że mimo wizyty w gabinecie stomatologicznym i przeprowadzonym leczeniu kanałowy, ząb nie przestaje boleć. Jakie są tego przyczyny, a także po jakim czasie powinno to zaniepokoić, wyjaśnia lek. stom. Bartłomiej Karaś, endodonta, członek Działu Badawczego Polskiego Towarzystwa Endodontycznego.

Ból zęba po leczeniu kanałowym
fot. Schutterstock
  1. Na czym polega leczenie kanałowe zęba?
  2. Kiedy wyleczony ząb powinien przestać boleć?
  3. Ząb po leczeniu nadal boli – co to oznacza?
  4. Kiedy iść do stomatologa, jeśli ból zęba nie znika?
  5. Przyczyny tego, że po leczeniu kanałowym ból nie znika mogą być różne.

Ból zęba w zdecydowanej większości przypadków spowodowany jest pojawieniem się infekcji w jamie ustnej. – Do leczenia kanałowego dochodzi z konkretnego powodu. W zdecydowanej większości przypadków (średnio w 9 na 10) przyczyną problemów jest próchnica, która niszczy twarde tkanki zęba i powoduje stan zapalny lub obumarcie miazgi, czyli żywego wnętrza zęba. Leczenie kanałowe ma za zadanie usunięcie tej infekcji – wyjaśnia lek. stom Bartłomiej Karaś.

Leczenie kanałowe to jedna z dwóch – obok leczenia protetycznego – procedur, których rolą jest przywrócenie funkcji zęba. Wyleczony kanałowo ząb powinien przestać boleć, choć nie zawsze dzieje się to od razu. Czy jest się czym martwić? I kiedy sytuacja wymaga ponownej wizyty u stomatologa?

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy stan zapalny dociera do miazgi zęba. To zwykle właśnie ból jest przyczyną, że pacjenci zgłaszają się do lekarza.

– Standardowe leczenie kanałowe wygląda w ten sposób, że po wykonaniu zdjęcia RTG i jego ocenie stomatolog oczyszcza ząb z próchnicy, następnie otwiera jego komorę i usuwa znajdującą się w środku miazgę. Po odsłonięciu kanałów oczyszcza je dokładnie, usuwając toksyny bakteryjne tłumaczy specjalista. Następnie wyczyszczone i poszerzone kanały dokładnie dezynfekuje i szczelnie wypełnia odpowiednim materiałem, który je uszczelni i uniemożliwi bakteriom dostanie się do środka. Cała procedura wykonywana jest, oczywiście, w znieczuleniu. Po takim leczeniu ząb pozostaje martwy, nie ma naczyń i nerwów – przypomina.

Kiedy wyleczony ząb powinien przestać boleć?

Stan zapalny miazgi wiąże się z bólem. Efektem leczenia jest jego eliminacja, chociaż niekoniecznie dzieje się to od razu, bo organizm musi poradzić sobie także z efektem pozabiegowym. Organizm, podobnie jak w sytuacji, kiedy na przykład uderzymy się w nogę, potrzebuje chwili, aby dojść do siebie. Z czasem jednak ból powinien być coraz mniejszy aż zniknie całkowicie. W zdecydowanej większości przypadków, w zależności od skomplikowania leczenia i wielkości ingerencji, ból znika w ciągu 2-4 dni, z każdym kolejnym będąc coraz mniejszy – mówi stomatolog. – Czasem ten czas wydłuża się do około dwóch tygodni, a w pojedynczych przypadkach do 1-3 miesięcy. Nie mówimy tutaj oczywiście o sytuacje ciągłego bólu, ale takiego, który pojawia się w określonych sytuacjach, na przykład w trakcie jedzenia czy po wysiłku fizycznym. Jeżeli nie znika lub jego natężenie się nie zmniejsza, to warto ponownie skonsultować się ze swoim stomatologiem – mówi lek. stom. Bartłomiej Karaś.

Ząb po leczeniu nadal boli – co to oznacza?

Warto pamiętać o tym, że nawet prawidłowo przeprowadzone i wysokojakościowe leczenie kanałowe, podobnie jak w przypadku każdego innego leczenia, nie daje 100 proc. szans na powodzenie. Jakie mogą być więc przyczyny tego, że ból nie znika?

– Leczenie endodontyczne polega na usunięciu chorej miazgi i wyczyszczeniu kanałów chorego zęba. Sam ząb, oczywiście, tego nie odczuwa, ale w związku z tym, że instrumenty dentystyczne wykorzystywane w trakcie leczenie pracują w okolicy wierzchołka, czyli tego miejsca, gdzie ząb jest połączony z żywą tkanką, ból może się pojawić. Może być on także konsekwencją wysokiego ciśnienia zastosowanego do wtłaczania wypełnienia pustej komory zęba czy też materiałem uzupełniającym jamę po miazdze – wylicza lekarz. – Dodatkowo w czasie zabiegu wykorzystujemy także mocne środki do dezynfekcji, które mają właściwości rozpuszczające tkanki, co może spowodować podrażnienia także najbliższej okolicy zęba, a tym samym wywołać niewielki dyskomfort dla pacjenta. Co ważne są one konieczne, ponieważ w przeciwnym razie nie usunęlibyśmy wszystkich bakterii – mówi lek. stom. Bartłomiej Karaś.

Kiedy iść do stomatologa, jeśli ból zęba nie znika?

Jednak jeżeli w ciągu dwóch tygodni nic się nie zmieniło i ząb nadal boli, warto ponownie udać się do lekarza. – Kiedy ból zęba się zmniejsza z każdym kolejnym dniem, nie powinniśmy się martwić, natomiast jeżeli jego pozbycie się cały czas wymaga silnych środków przeciwbólowych, pojawia się on przy nacisku oraz gryzieniu, to jest to sytuacja, której należy się przyjrzeć – wyjaśnia endodonta.

Przyczyny tego, że po leczeniu kanałowym ból nie znika mogą być różne.

– Zdarza się, że klasyczne leczenie kanałowe jest niewystarczające i potrzebne jest bardziej specjalistyczna procedura z wykorzystanie zaawansowanych urządzeń u endodonty. Powikłania pozabiegowe mogą być związane z niedokładnym oczyszczeniem jednego z kanałów z chorej miazgi, co może prowadzić do wtórnego stanu zapalnego. Są i takie sytuacje, że w zębie znajdują się oporne na leczenie bakterie, a to sprawia, że infekcja cały czas się rozwija. Mogło mieć miejsce także pęknięcia korzenia, co we wczesnej fazie nie da się zobaczyć na zdjęciu RTG, czy też zbyt wysokiego wypełnienia komory zęba. Przyczyny mogą być też zupełnie inne i niekoniecznie związane z leczonym zębem. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie – podsumowuje lek. stom. Bartłomiej Karaś.