Bezpieczne wybielanie zębów. 4 najpopularniejsze metody
Jak bezpiecznie i skutecznie zadbać o biały, piękny uśmiech? Podpowiadają eksperci w zakresie stomatologii cyfrowej lek. dent. Kamila Mochocka i Filip Dziedzic, współzałożyciel ONCE Aligner.

- O czym warto pamiętać przed wybieleniem zębów?
- Domowe metody wybielania zębów
- Pasty, żele, płyny do płukania jamy ustnej, paski i nici
- Wybielanie za pomocą lampy
- Nakładki wybielające
Wybielanie zębów należy do najczęstszych zabiegów stomatologii estetycznej przede wszystkim ze względu na możliwość szybkiego i bezbolesnego uatrakcyjnienia uśmiechu. Udowodniono bowiem, że piękny uśmiech nie tylko sprawia, że czujemy się zdrowsi, ale też dodaje pewności siebie i wpływa pozytywnie na samoocenę.
O czym warto pamiętać przed wybieleniem zębów?
Wybierając odpowiednią metodę wybielania zębów, warto zawsze pamiętać o tym, że różnice w kolorze zębów są naturalne. Kolor uzębienia może zależeć m.in. od uwarunkowań genetycznych, a także grubości i koloru szkliwa, co sprawia, że niezależnie od higieny jamy ustnej i systematycznych wizyt kontrolnych, niektóre osoby będą miały bardziej białe, inne natomiast kremowe bądź żółte szkliwo. Dlatego też wybielanie jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą rozjaśnić odcień zębów o kilka tonów. Jest to zabieg polecany również tym, którzy na skutek działania czynników zewnętrznych, jak herbata, kawa, wino czy papierosy, zmagają się z przebarwieniami.
Pamiętajmy, że profesjonalne wybielanie zębów niezależnie od wybranej metody poprzedzone ma być kompleksowym leczeniem wszystkich zębów i usunięciem ewentualnych ubytków. Dentysta może również doradzić najskuteczniejszą metodę dopasowaną do potrzeb pacjenta.
Wybielanie zębów należy jednak zacząć od higienizacji zębów. Zabieg usuwania kamienia nazębnego to pierwszy krok w drodze po śnieżnobiały uśmiech. Skaling pozwala na eliminację kamienia, a piaskowanie usuwa osad i płytkę nazębną, których nadmiar przyczynia się do powstawania stanów zapalnych dziąseł i innych chorób przyzębia. W efekcie zęby staną się znacząco gładsze i jaśniejsze.
Domowe metody wybielania zębów
W przypadku delikatnych przebarwień możemy wypróbować metody rozjaśniania zębów w domu, np. stosując pasty z węglem aktywnym, które dostaniemy w aptece. Pasty tego typu nie wybielają zębów, jednak usuwają nagromadzone osady na powierzchni, co optycznie je rozjaśnia. Dzięki tej metodzie już po kilku stosowaniach możemy uzyskać efekt podobny do piaskowania, ale znacznie słabszy. Unikajmy jednak oczyszczania zębów przy pomocy sody oczyszczonej czy soku z cytryny – metody te, choć skuteczne w działaniu, są bardzo niebezpieczne i z łatwością mogą uszkodzić szkliwo zębów, w szczególności u osób, które cierpią na nadwrażliwość.
Pasty, żele, płyny do płukania jamy ustnej, paski i nici
Te rozwiązania są najczęściej wybierane przez osoby decydujące się na wybielanie zębów. Należy jednak podkreślić, że to lekarz stomatolog powinien dobrać odpowiedni produkt na podstawie indywidualnych cech przyzębia (w gabinecie stomatologicznym można również kupić większość tych produktów). Metody wybielania za pomocą past, żeli, płynów i pasków są skuteczne, jednak ich efektywność uzależniona jest przede wszystkim od właściwego i regularnego stosowania.
Wybielanie za pomocą lampy
Zabieg wybielania zębów za pomocą lampy trwa około 30-60 minut i polega na przejściu przez kilka powtarzalnych etapów. Dentysta nakłada na zęby specjalną substancję wybielającą w formie żelu i jednocześnie zabezpiecza dziąsła przed jego działaniem. Następnie zgryz zostaje wystawiony na działanie lampy, emitującej niebieskie światło, wchodzące w interakcję z cząsteczkami tlenu. Proces ten powtarzany jest kilkukrotnie. Efekt jaśniejszych zębów widoczny jest zaraz po skończonym zabiegu, a jego działanie może trwać nawet do dwóch lat. Zabieg dla większości pacjentów jest bezbolesny, choć może powodować uczucie dyskomfortu.
Nakładki wybielające
Największą popularnością w ciągu ostatnich kilku lat cieszy się jednak nakładkowa metoda wybielania zębów. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystywane są nakładki wykonywane przez zespół specjalistów w laboratorium na podstawie odcisku szczęki i ustawienia zębów pacjenta. Wybielanie składa się z dwóch etapów: pierwszy w gabinecie stomatologicznym, a drugi w domu. Dentysta nakłada na nakładki specjalny żel wybielający, który skutecznie rozjaśnia odcień szkliwa zębów. Jedynym obowiązkiem pacjenta jest regularność w ich stosowaniu i systematyczność w noszeniu. W zależności od indywidualnych wskazań lekarza zazwyczaj przez okres 7-14 dni. Rezultaty osiągnięte dzięki tej metodzie mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat.
– Wielu pacjentów poszukuje sposobów na bezpieczne i efektywne wybielanie zębów. Jednym z nich, który zyskuje na coraz większej popularności, jest metoda nakładkowa. Profesjonalne nakładki wybielające pozwalają na podkreślenie efektu zdrowych i prostych zębów, a także gwarantują bezpieczny i komfortowy sposób wybielania, dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjentów – tłumaczy Filip Dziedzic, współzałożyciel i CEO marki ONCE Aligner.
Podczas wybierania metody wybielania zębów powinniśmy więc pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i zdrowie, a w następnej kolejności estetyka. Należy zastanowić się, jakich efektów od przeprowadzonego zabiegu oczekujemy i skonsultować z lekarzem możliwości i rozwiązania, które pomogą nam przybliżyć się do wymarzonego uśmiechu. Stomatolog podpowie również, czy nasze zęby nie potrzebują dodatkowego leczenia protetycznego lub ortodontycznego.
W przypadku stosowania domowych metod warto ufać tylko sprawdzonym i polecanym przez specjalistów preparatom, które znajdziemy w aptekach. Jeśli jednak dostępne bezpieczne metody domowe wybielania zębów nie są w stanie zapewnić zamierzonych efektów, skorzystajmy z tych oferowanych w gabinetach stomatologicznych. Tylko w ten sposób poznamy przewidywane efekty leczenia już na pierwszej wizycie i będziemy mogli liczyć na specjalistyczne wsparcie podczas całego procesu leczenia.