Zamknij

Aparaty ortodontyczne naprawią wadę zgryzu i krzywe zęby. Który aparat stały wybrać?

26.06.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 05:54

Aparat ortodontyczny stały stworzony jest po to, by korygować wady zgryzu. Kojarzy nam się głównie z prostowaniem krzywych zębów, ale tak naprawdę pełni wiele niesamowicie ważnych funkcji. Czas trwania leczenia ortodontycznego wynosi przeważnie dwa lata, w tym czasie można nosić na zębach tradycyjny aparat metalowy lub bardziej estetyczne, a nawet niewidoczne aparaty stałe.

Aparaty ortodontyczne naprawią wadę zgryzu i krzywe zęby. Który aparat stały wybrać?
fot. Shutterstock

Aparat ortodontyczny to główne narzędzie do leczenia wad zgryzu. Przy odpowiedniej aktywacji przez lekarza ortodontę, wywołuje siły, które oddziałują na zęby i kości powodując ich odpowiednie przesuwanie się. Dzięki aparatom ortodontycznym można skorygować wady zgryzu i tzw. krzywe zęby. Stłoczenia zębowe są bowiem najczęstszą przyczyną zakładania aparatów stałych.

Noszenie aparatu ortodontycznego jest głównym elementem leczenia ortodontycznego. Efektem leczenia jest zniwelowanie wady zgryzu, co powoduje prawidłowe ustawienie zębów, zachowanie ich w zdrowiu i dobrej kondycji, a także (bardzo często) zmiana rysów twarzy. 

Leczenie ortodontyczne aparatem stałym pozwala również na przesuniecie zębów tak, by ,,zatuszować'' utratę jednego z nich lub zniwelować szparę pomiędzy zębami. Aparat stały można nosić w każdym wieku. Zazwyczaj jedynym kryterium jest po prostu posiadanie zębów.

Etapy leczenia ortodontycznego:

 1. Konsultacja z pacjentem
 2. Ocena zdjęć RTG: pantomograficznego i cefalometrycznego
 3. Pobranie wycisków na modele diagnostyczne
 4. Omówienie planu leczenie ortodontycznego
 5. Założenie separatorów (wyłącznie w niektórych przypadkach)
 6. Założenie aparatu stałego
 7. Zapoznanie pacjenta z instrukcją postępowania
 8. Ortodontyczne wizyty kontrolne
 9. Pobranie wycisków na model aparatu retencyjnego
 10. Zdjęcie aparatu
 11. Wizyty kontrolne po zakończeniu leczenia ortodontycznego

Aparat ortodontyczny składa się zwykle z pierścieni, rurek na trzonowcach, zamków metalowych (lub innych), łuków (drutów), elastycznych ligatur (opcjonalnie), haczyków na zamkach.

Warto wiedzieć

Jak długo trzeba nosić aparat?

Czas leczenie ortodontycznego wynosi z reguły ok. 2 lat. Jednak wszystko zależy od nasilenia wady i wieku pacjenta.

Aparat tradycyjny - metalowy, ceramiczny, szafirowy

Tradycyjny aparat stały (wybierany najczęściej), zbudowany jest z małych zamków (klamerek), które naklejone są na każdy ząb objęty leczeniem. Aparat składa się również z drutu oraz ligatur (tzw. gumek), za pomocą których mocuje się drut do zamków.

Zamki mogą być stalowe (spotykane najczęściej) lub porcelanowe i kryształowe. Różnią się pomiędzy sobą tworzywem, z jakiego są wykonane. Wpływa to często na estetykę aparatu.

Tradycyjne aparaty stałe, choć są najmniej estetyczne, nadal cieszą się ogromną popularnością. Wynika to z faktu, że są bardzo skuteczne i najtańsze spośród innych, bardziej nowoczesnych aparatów stałych.

Cena aparatu stałego tradycyjnego (metalowego): ok. 1300-2000 zł za jeden łuk. Aparaty z zamkami ceramicznymi lub szafirowymi są droższe, kosztują nawet 3 tys. zł za jeden łuk. 

Aparat samoligaturujący

Aparat samoligaturujący, podobnie jak tradycyjny, posiada zamki, które jednak nie wymagają stosowania ligatur (tzw. gumek). Zamki samoligaturujące wyposażone są mechanizm przesuwny blokujący łuk, dzięki czemu nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia. Zamki są ponadto niedużych rozmiarów i mniej odstają od zęba, dzięki czemu w mniejszym stopniu drażnią dziąsła i są bardziej komfortowe.

Przyspiesza to leczenie nawet o kilka miesięcy, ponieważ zamki nie wymagają comiesięcznej wymiany ligatur. Można zatem pojawiać się w gabinecie ortodontycznym jedynie w celu sprawdzenia postępów leczenia i wymiany łuków. Wizyty mogą się odbywać co 6-8 tygodnie, a nie raz w miesiącu.

Cena aparatu stałego samoligaturującego wynosi mniej więcej 2-3,5 tys. za jeden łuk.

Aparat lingwalny (językowy)

Aparat stały lingwalny (Incognito) nazywany jest także językowym, ponieważ zamki w tym aparacie umieszczone są na zębach od wewnętrznej strony, czyli od strony języka. Dzięki temu praktycznie ich nie widać. Do doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na codzienne funkcjonowanie z widocznym na zębach aparatem. Zamki w takim aparacie są projektowane indywidualnie do każdego zęba, a następnie odlewane ze stopu złota lub irydu. To wszystko wpływa jednak na cenę aparatu Incognito - jest on jednym z najdroższych aparatów stałych na rynku.

Niestety, położenie zamków od wewnętrznej strony może utrudniać mowę.

Aparat stały lingwalny (Incognito) kosztuje ok. 7-8 tys. zł za jeden łuk. 

Aparat o przezroczystych nakładkach

Alternatywą dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych są szyny prostujące, czyli tzw. nakładki. To nowoczesna metoda korygowania wad zgryzu za pomocą wytwarzanych na miarę plastikowych płytek. Nakładki projektowane są indywidualnie do zgryzu pacjenta na podstawie analogowych lub cyfrowych wycisków, a następnie odlewane z giętkiego, przezroczystego tworzywa.

Po zdjęciu aparatu

Po zdjęciu aparatu ortodontycznego nadal trzeba dbać o utrzymanie efektów leczenia. Przez określony czas należy nosić aparat retencyjny.

Nakładki należy nosić przez 24 godziny na dobę, zdejmując je wyłącznie na czas jedzenia i mycia zębów. Każdą nakładkę należy wymieniać we wskazanym przez ortodontę czasie, są one bowiem dostosowywane do przemieszczanie się zębów w docelowe położenia. To dobre rozwiązanie wyłącznie dla osób o mało nasilonej wadzie zgryzu.

Źródło: mamaortodonta.pl; fabdent.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk