Obserwuj w Google News

Wypadanie włosów – które metody leczenia są najskuteczniejsze?

Monika Karbarczyk
3 min. czytania
Aktualizacja 28.10.2020
25.08.2020 13:27
Zareaguj Reakcja

Wypadanie włosów jest problemem, z którym boryka się wiele osób. Dowiedz się, jakie są powody łysienia i jakie metody pozwalają skutecznie walczyć z tą dolegliwością.

Wypadanie włosów - jaka metoda leczenia?
fot. Shutterstock

Miliony ludzi na całym świecie ma problemy związane z wypadaniem włosów. Przyczyn tej dolegliwości może być wiele – zwykle mają one charakter indywidualny. U niektórych osób problem z wypadaniem włosów związany jest z przewlekłym stresem, u innych może to mieć coś wspólnego z genami lub zaburzeniami hormonalnymi. Aby znaleźć prawdziwą przyczynę tej dolegliwości i wdrożyć skuteczne leczenie, należy skontaktować się z lekarzem. Testowanie na sobie, bez konsultacji ze specjalistą, różnych metod leczenia może prowadzić do dodatkowego stresu, utraty pieniędzy, ale przede wszystkim do utraty jeszcze większej ilości włosów.

Wypadanie włosów – jak wygląda diagnoza?

Najistotniejszym elementem leczenia – jak już wspomniałem wcześniej – jest znalezienie przyczyny wypadania włosów. Lekarz podczas bezpośredniego spotkania z pacjentem dokładnie ogląda jego głowę. Może również zlecić dodatkowe badania, m.in. badanie krwi. Warto tu dodać, że w początkowych stadiach wypadania włosów zazwyczaj skuteczne okazuje się leczenie farmaceutyczne, dlatego ważne jest by nie zwlekać z wizytą u specjalisty zbyt długo.

Wypadanie włosów a mezoterapia i laseroterapia

Jeśli utarta włosów jest niewielka, a przerzedzenia nie są mocno widoczne, wystarczy leczenie farmaceutyczne lub zabiegi terapeutyczne. Te metody zwykle pomagają i – co najważniejsze – pomagają uniknąć ingerencji chirurgicznej i często wpływają na odbudowę zdrowszych i mocniejszych włosów. Jednak nigdy nie obniżą linii włosów.
Najczęstszymi zabiegami terapeutycznymi stosowanymi w przypadku wypadania włosów są: mezoterapia skóry głowy oraz leseroterapia. Mezoterapia to zabieg, który polega na delikatnym ostrzykiwaniu skóry głowy (miejsca dotknięte łysieniem) preparatami witaminowymi i/lub peptydowymi. Tego typu leczenie prowadzi się miejscowo, bezpośrednio w obszarze przerzedzenia lub wypadania włosów. Mezoterapia zazwyczaj trwa od kilku do nawet kilkunastu tygodniu i w wielu przypadkach przynosi zadowalające efekty. Częste sesje powinny skutkować silniejszym i zdrowszym wzrostem włosów.

Do zabiegów terapeutycznych zalicza się również laseroterapię. Jest to jedna z najbardziej wymagających zdyscyplinowania metod leczenia wypadania włosów. Pacjenci, którzy decydują się na takie rozwiązanie przez okres 3-4 miesięcy muszą kilka razy w tygodniu poddawać skórę głowy naświetlaniu czerwonym laserem (LLLT), który stosowany regularnie może zahamować nadmierne wypadanie włosów oraz poprawić ich jakość.

Przeszczep włosów metodą FUE

Niestety wymienione powyżej metody są skuteczne w przypadku niewielkiej utraty włosów. W pozostałych przypadkach najlepszym rozwiązaniem walki z łysieniem okazuje się przeszczep włosów. Mogą się na niego zdecydować nawet osoby prowadzące intensywny tryb życia – okres rekonwalescencji po zabiegu trwa zaledwie 5-7 dni, co oznacza że można go przejść nawet w trakcie krótkiego urlopu i po kilku dniach wrócić do pracy w dobrej formie.

Współczesne przeszczepy różnią się od zabiegów, które wykonywane były w przeszłości. Dawniej lekarze stosowali metodę FUT, która dawała wiele skutków ubocznych, np. linijne blizny z tyłu głowy. Obecnie mieszki włosowe najczęściej przeszczepia się metodą FUE, która zrewolucjonizowała medycynę estetyczną. FUE nie tylko nie pozostawia linijnych blizn, ale przede wszystkim jest rozwiązaniem bezbolesnym i szybkim.

Metodę leczenia wybiera lekarz

Wybór metody leczenia wypadania włosów należy do lekarza. To on wie, która w nich będzie najskuteczniejsza w tym konkretnym przypadku i da pożądany efekt. Każdy przypadek jest inny, dlatego musimy pamiętać, że to co pomaga jednym pacjentom, dla innych może okazać się bezskuteczne lub nawet szkodliwe. W walce z łysieniem kluczową rolę odgrywa czas, dlatego gdy tylko dostrzeżemy u siebie problem wypadania włosów, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który pomoże nam dobrać najskuteczniejszą dla nas metodę leczenia.

Po więcej informacji na temat przeszczepu włosów metodą FUE oraz innych metod walki z łysieniem, zapraszam na mojego bloga.