,

Od poprawiania urody można się uzależnić. “Zamiast lekarza wolimy influencera”

30.05.2023 11:00

Zabiegi medycyny estetycznej to dobrodziejstwo naszych czasów. Niestety, o ile przeprowadzanie ich z powodu wskazań medycznych ma sens, upiększanie się bez umiaru może mieć poważne konsekwencje. Zwłaszcza, że w naszym kraju zaledwie 30 procent osób, które wykonują takie zabiegi, wybiera lekarza.

Coraz więcej osób uzależnia się od zabiegów medycyny estetycznej. Raport
fot. Shutterstock

Piękne usta, jędrne piersi i cera bez skazy: to wszystko można osiągnąć w gabinecie medycyny estetycznej. Na zabiegi zgłasza się coraz więcej kobiet, głównie młodych. Niestety, taką decyzję podejmują często pod wpływem przekazu medialnego i influencerek, które wyglądają idealnie. Lekarze ostrzegają, że zanim podejmiemy decyzję o zabiegu, warto poznać wszystkie za i przeciw i zastanowić się, czy naprawdę tego potrzebujemy.
Jak wynika z najnowszego opracowania „Etyka i przyszłość medycyny estetycznej”, który powstał w ramach globalnego raportu “The Future of Aesthetics”, w Polsce przybywa osób uzależnionych od zabiegów poprawiających urodę.

–  Część z pacjentów może zatracić się w poprawianiu urody i przekroczy cienką granicę umiaru, a ich twarz będzie tylko wyglądać znajomo – ostrzega dr Aleksandra Żerdzińska, specjalista dermatolog-wenerolog
Medycyna estetyczna staje się coraz bardziej popularna, wręcz modna. Nie wstydzimy się już rozmawiać o “poprawkach”, jakie sobie zafundowaliśmy. Ulepszanie wyglądu stało się powodem do domy.  Dla zdecydowanej większości badanych zabiegi medycyny estetycznej pozwalają poprawiać urodę, wygląd, niedoskonałości naszego ciała. Tak rozumie ją 69 proc. ankietowanych.

– Obecnie uważa się, że regularne korzystanie z różnorodnej oferty zabiegów medycyny estetycznej wpisuje się w holistyczną koncepcję smart-aging, do której zalicza się dbałość o sylwetkę, zdrowie fizyczne i równowagę psychiczną. Widzimy i cieszy nas to, że pacjenci są coraz bardziej świadomi tego, czym jest medycyna estetyczna i w czym może nam pomóc, jednak są jeszcze obszary, w których edukacja musi być intensywniejsza – uważa dr Łukasz Duda-Barcik, specjalista chirurgii plastycznej i lekarz medycyny estetycznej.

Głównym źródłem wiedzy i inspiracji stał się influencer

Z raportu wynika, że to nie lekarz jest dla pacjenta głównym źródłem informacji o medycynie estetycznej. Najczęściej wymieniane są portale internetowe (57 proc. badanych) oraz kosmetyczki i kosmetolodzy (57 proc.), a także media społecznościowe (41 proc.). Do lekarza w tej kwestii zwraca się jedynie 42 proc. ankietowanych pacjentów. Prawie połowa osób korzystających z medycyny estetycznej podejmuje decyzję o zabiegu pod wpływem influencera. Eksperci podkreślają, że tak zdobywana wiedza nie może być wystarczająca. 

Wpływ influencerów na zachowania pacjentów jest szczególnie widoczny w przypadku młodych ludzi, chętnie poddających się nawet zabiegom, których nie potrzebują. Dla większości badanych najważniejsza jest gwarancja jakości zabiegów. Jednak wielu ankietowanych nie zgłasza się na zabieg do lekarzy. Jedynie 30 proc. osób korzystających z zabiegów medycyny estetycznej wykonuje je u lekarza.

– Wiele z tych osób nie zdaje sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń związanych z medycyną estetyczną, takich jak powikłania, nieskuteczność lub nawet uszczerbek na zdrowiu. Dlatego też bardzo ważne jest, aby pacjenci korzystali z rzetelnych źródeł informacji i zawsze konsultowali się z doświadczonymi specjalistami medycyny estetycznej przed podjęciem decyzji dotyczącej zabiegu – zwraca uwagę dr n. med. Sylwia Lipko-Godlewska, specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej.

Jak wybrać gabinet medycyny estetycznej?

Szukając gabinetu, w którym wykonamy zabieg, warto sprawdzić kilka kwestii.  Przede wszystkim sprawdźmy, jacy specjaliści są tam zatrudnieni. Warto szczerze porozmawiać z lekarzem, zapytać o jego doświadczenie. Każdy pacjent ma prawo do takiej wiedzy. Przed ewentualnymi zabiegami zalecane jest wykonanie podstawowych badań.

– Jak każda inna specjalizacja medyczna, również medycyna estetyczna skupia się przede wszystkim na bezpieczeństwie pacjenta. Znajomość ograniczeń organizmu (wynikających z przebytych chorób, przyjmowanych leków czy planów życiowych pacjenta) jest niezbędna do zaproponowania optymalnego i bezpiecznego planu terapii, a właściwą analizę, uwzględniającą wszystkie zdrowotne czynniki, może przeprowadzić jedynie lekarz – przestrzega dr Duda-Barcik

Specjaliści alarmują: świat medycyny estetycznej jest pełen pułapek i zawsze należy zachować ostrożność.

Źródło:

  •  MIT Technology Review, “Meet Altos Labs, Silicon Valley’s latest wild bet on living forever”, September 2021, https://www.technologyreview. com/2021/09/04/1034364/altos-labs-silicon-valleys-jeff-bezos-milner-betlivingforever/. Accessed February 28, 2022, 
  • Badanie opinii na temat medycyny estetycznej, Kantar Public, luty 2023 r.

logo Tu się dzieje