Zamknij

Dermabrazja, czyli jak skutecznie walczyć z rozstępami

Aleksandra Supryn
05.10.2015
Aktualizacja: 05.11.2020 19:12

Rozstępy to nieestetyczne pręgi na ciele, które najczęściej pojawiają się na udach, brzuchu lub piersiach. Są spowodowane bardzo szybkim rozciąganiem się skóry, np. podczas ciąży, szybkiego przybrania na wadze lub wzrostu. Pozbycie się ich jest bardzo trudne, ale nie zupełnie niemożliwe.

Dermabrazja, czyli jak skutecznie walczyć z rozstępami
fot. ---

Aby pozbyć się rozstępów, możesz stosować naturalne metody ‒ nawilżanie. Aby zminimalizować rozstępy smaruj je aloesem, masłem shea lub kokosowym. Pij również dużo wody, dzięki temu organizm będzie nawodniony od wewnątrz. Skutecznym sposobem na zamaskowanie są również balsamy brązujące oraz makijaż.

Najskuteczniejszą metodą walki z rozstępami są jednak zabiegi kosmetyczne. Jednym z nich jest dermabrazja.

Dermabrazja pomoże zminimalizować rozstępy

Dermabrazja to zabieg, który stosuje się, aby pozbyć się blizn po operacji  i trądziku, zmarszczek czy nawet usunąć tatuaże. Świetnie sprawdza się również w walce z rozstępami. Istnieją dwa rodzaje dermabrazji: mechaniczna i laserowa. Obie polegają na złuszczaniu naskórka oraz głębszych warstw skóry właściwej. Celem dermabrazji jest wygładzenie skóry oraz usunięcie z niej wszelkich przebarwień, blizn i niedoskonałości. Niektóre blizny znikną już po pierwszym zabiegu. Jednak aby usunąć te głębsze i rozleglejsze potrzebne jest czasem nawet kilka, kilkanaście zabiegów.

Trzeba również pamiętać, że każdy taki zabieg to ingerencja w strukturę skóry. Kilka miesięcy po zabiegu należy więc na nią szczególnie uważać ‒ unikać słońca, nie stosować niektórych produktów kosmetycznych (zwłaszcza tych na bazie tłuszczu) oraz peelingów (nawet tych lekkich).

Dermabrazja mechaniczna ‒ na czym polega?

Mechaniczna dermabrazja nazywana jest również głębokim peelingiem chemicznym. Wykonuje się go specjalną szczoteczką obrotową. Przed zabiegiem skóra jest oczyszczana, dezynfekowana oraz schładzana, dzięki temu minimalizujemy możliwość zakażeń.

Po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienia oraz opuchlizna, jednak objawy te znikają po pewnym czasie. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni.

Bardzo ważne jest, aby wybrać zaufaną klinikę medycyny estetycznej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dermabrazja będzie przeprowadzona prawidłowo. Sprawdź też kompetencje osoby, która będzie ją wykonywać ‒ nieumiejętnie zrobiony peeling może uszkodzić skórę. Warto również wiedzieć, że mechaniczne ścieranie warstw skóry wiąże się z krwawieniem, czasem bardzo obfitym.

Dermabrazja laserowa ‒ na czym polega?

Jeśli chodzi natomiast o dermabrazję laserową, to zaczerwienienia są minimalne, a skóra nie powinna być bardzo opuchnięta. Zabieg ten polega na podgrzaniu tkanki, a następnie przecięciu jej lub odparowaniu. Metoda ta jest znacznie precyzyjniejsza niż peeling mechaniczny i prawie nie uszkadza tkanek, które otaczają  leczone miejsce. Niestety jej cena jest znacznie wyższa ‒ czasem zabiegi są nawet 3 razy droższe.

Podczas zabiegu używa się lasera CO2 lub lasera erbowego ‒ przed zabiegiem specjalista wybierze metodę, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Rekonwalescencja po zabiegu laserowym trwa 1-2 tygodnie.

Dermabrazja ‒ powikłania

Po dermabrazji mogą wystąpić pewne komplikacje. Zazwyczaj są one związane z nieprawidłowo wykonanym zabiegiem lub uczuleniami czy dolegliwościami pacjenta.

Mogą wystąpić m.in.:

- zakażenia ‒ w przypadku nieprawidłowej pielęgnacji skóry po zabiegu;

- opuchlizna;

- odbarwienia i przebarwienia (u osób z ciemniejszą karnacją);

- małe, białe guzki;

- opryszczka (osoby, które mają z nią często problem powinny przyjmować leki przeciwwirusowe przed zabiegiem i po nim);

- blizny (występują bardzo rzadko).