Przeszczep włosów: na czym polega, ile kosztuje, jak długo się utrzymuje

22.09.2022
Aktualizacja: 22.09.2022 10:53

Przeszczep włosów pomaga odbudować nie tylko fryzurę, ale i pewność siebie. Dowiedz się, jak wygląda procedura, jak długo utrzymuje się efekt i jaki jest koszt tego typu zabiegu.

Przeszczep włosów
fot. Shutetrstock

Misiek Koterski wystąpił w nagraniu tureckiej kliniki, w której poddał się zabiegowi transplantacji włosów. Zapewnia, że jemu samemu przerzedzona czupryna nie przeszkadzała, a do zabiegu namówiła go ukochana. Największe obawy dotyczyły tego, czy efekt będzie naturalny. Dziś z dumą prezentuje efekty.

Przeszczep włosów - na czym polega zabieg?

Przeszczep włosów, a w zasadzie zabieg przeszczepienia włosów, kojarzy się ze skalpelem i nieestetycznymi bliznami. Tak było kiedyś. Przeszczep włosów metodą FUT (Follicular Unit Transplantation) faktycznie wymagał wycinania płatów skóry. Obecnie przeszczep włosów wykonywany jest metodą FUE (Follicular Unit Extraction) lub DHI (Direct Hair Implantation).

Zarówno przeszczep włosów metodą FUE, jak i przeszczep włosów metodą DHI, polegają na delikatnym pobraniu mieszków włosowych z potylicy, boków głowy lub brody i przetransferowaniu ich w miejsce deficytów. Różnica polega na wykorzystaniu innych narzędzi podczas zabiegu. U Miśka Koterskiego zabieg wykonywany był metodą DHI, a mieszki pobrano z brody. Efekt: wzmocnienie linii czoła i delikatne zagęszczenie skroni.

Przeszczep włosów jest zabiegiem minimalnie inwazyjnym, odbywającym się bez użycia skalpela, w znieczuleniu miejscowym. Nie pozostawia blizn. Dzień po operacji pacjent poddawany jest zabiegowi laserowemu, żeby przyspieszyć gojenie się skóry. Ciemne kropki na skórze, obserwowane w pierwszej fazie leczenia, po czasie znikają.

Przeszczep włosów FUE - zalety:

 • nie wymaga użycia skalpela
 • nie ma konieczności robienia nacięć, zakładania szwów
 • nie powoduje dużego krwawienia
 • nie pozostawia blizn
 • dyskomfort w trakcie zabiegu i po jest minimalny
 • szybki powrót do formy

Przeszczep włosów - jak długo utrzymuje się efekt?

Przeszczep włosów w początkowej fazie może przyprawić pacjenta o palpitacje serca. To dlatego, że przeszczepione włosy najpierw... wypadają. Można wówczas ulec złudzeniu, że zabieg się nie powiódł. Warto jednak pamiętać, że jest to naturalna kolej rzeczy.

Dobre wieści są takie, że odrastające na przeszczepionych mieszkach włosy powinny zostać z nami już na zawsze. Oczywiście, o ile zabieg był wykonany w renomowanym miejscu i przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej.

Przeszczep włosów - ile kosztuje?

Przeszczep włosów nie jest tani. W Polsce to koszt rzędu 30 tys. złotych. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na całe życie. Koszt leczenia depresji spowodowanej łysieniem, w ostatecznym rachunku, może być o wiele większy.

Misiek Koterski zdecydował się na przeszczepienie włosów w Turcji. Twierdzi, że koszt był trzy razy niższy niż w Polsce. Przebieg wizyty zarejestrowały kamery.

Przeszczep włosów w Turcji

Przeszczep włosów w Turcji to trop często sprawdzany przez zainteresowanych transplantacją włosów. Turcja to mekka pacjentów medycyny estetycznej. W samym tylko Stambule znajduje się... ponad 500 klinik transplantacji włosów!

W standardowym pakiecie kliniki zapewniają:

 • zakwaterowanie
 • tłumacza
 • konsultację lekarską przed zabiegiem
 • badania krwi
 • zabieg przeszczepienia włosów metodą DHI i FUE
 • leki i materiały eksploatacyjne
 • opiekę pooperacyjną
 • usługę fryzjerską

Źródło: ibtimes.co.uk, YB FlyMedica

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.