Zamknij

Przeszczep włosów: czym się różni metoda FUT od metody FUE?

23.06.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 14:04

Włosy odgrywają bardzo ważną rolę w życiu codziennym, dlatego – jako lekarz – dokładam wszelkich starań, by znaleźć najlepsze rozwiązanie, które pomoże pacjentom zatrzymać proces wypadania włosów lub przywrócić włosy w miejscach objętych łysieniem. Dowiedz się, czym się różnią dwie metody przeszczepu włosów: FUT oraz FUE. 

Przeszczep włosów
fot. Shutterstock

Sposób wykonywania przeszczepów włosów ewoluował w ciągu ostatnich 50 lat. Czasy, w których pacjenci po zabiegu borykali się z bliznami lub nienaturalnie odrastającymi włosami minęły bezpowrotnie, a lekarze zajmujący się tą dziedziną medycyny estetycznej mogą spełnić niemalże każde życzenie pacjenta. Dzisiaj przeszczep włosów jest procedurą medyczną, która od lekarza wymaga nie tylko doświadczenia, ale i zdolności artystycznych pozwalających na stworzenie naturalnie wyglądającej linii włosów.

Metoda FUT – na czym polega?

Jeszcze do niedawna przeszczepy włosów były wykonywane starą metodą FUT, która – mimo zadowalającego efektu końcowego – nie była wolna od wad. Przeprowadzający zabieg lekarz wycinał cały płat skóry, czego efektem ubocznym były sporej wielkości blizny uniemożliwiające noszenie krótkiej fryzury w przyszłości.

Metoda FUE – na czym polega?

Obecnie zabiegi wykonuje się najnowszą metodą FUE, która polega na pobraniu pojedynczych mieszków włosowych z tyłu i z boków głowy. W przeciwieństwie do starej metody, po takim zabiegu skóra głowy w pełni się regeneruje, a ślady w postaci małych „kropek” między istniejącymi włosami zwykle znikają z upływem czasu. Pobieranie mieszków włosowych jest czasochłonne, dlatego lekarz wykonujący zabieg musi poświęcić na niego znacznie więcej czasu niż w przypadku FUT. Osobiście nie planuję więcej niż jednego przeszczepu włosów w ciągu dnia, dzięki czemu mam pewność, że mogę poświęcić pacjentowi wystarczająco dużo czasu, a zabieg zostanie przeprowadzony bez komplikacji.

Jako specjalista FUE i członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Chirurgii Odtwórczej Włosów (ISHRS) z pełnym przekonaniem rekomenduję swoim pacjentom przeszczep włosów metodą FUE.

Dr Artur Kierach jest założycielem Kliniki HairCenter Kierach, w której wykonuje się m.in. przeszczepy włosów metodą FUE. Więcej informacji znajdziesz na blogu dr. Artura Kieracha