Obserwuj w Google News

Masaż transbukalny leczy i odmładza twarz. Na czym polega masaż policzkowy?

Aleksandra Sobieraj
3 min. czytania
Aktualizacja 14.01.2023
14.01.2023 10:30
Zareaguj Reakcja

Masaż twarzy to naturalny sposób na jej odmłodzenie, na przykład spłycenie zmarszczek czy poprawę owalu. Istnieje kilka skutecznych technik, a jedną z nich jest masaż transbukalny, nazywany też policzkowym, który daje świetne efekty i ma znaczenie w terapii niedowładów. To wyjątkowy masaż, bo wymaga przekroczenia pewnej blokady psychologicznej. Na czym polega masaż transbukalny?

Masaż transbukalny twarzy odmładza i leczy
fot. Shutterstock

Masaże twarzy pozwalają zadbać o jej lepszy wygląd. Stosowane do ich wykonywania techniki wymagają doświadczenia i wiedzy, która może zaowocować zdrowiej i młodziej wyglądającą twarzą. Przywracanie optymalnego napięcia twarzy, poprawa owalu, spłycenie zmarszczek w okolicach ust i bruzd nosowo-wargowych to efekty, których możemy spodziewać się przy regularnym korzystaniu z masażu transbukalnego. Na czym polega taki masaż i dlaczego wymaga przełamania strefy intymności w trakcie pierwszej sesji, wyjaśnia Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

Co to jest masaż transbukalny?

Masaż transbukalny stosuje się go zarówno w kosmetologii jako jedną z terapii naturalnego odmładzania, jak również w medycynie, aby pomóc osobom po wypadkach czy wylewach, zmagającym się na przykład z porażeniem nerwu twarzowego czy z asymetrią twarzy. Masaż transbukalny jest dość wyjątkowy, bo wykonuje się go głównie od wewnątrz jamy ustnej. Wymaga więc przekroczenia pewnej blokady psychologicznej.

– Zasadą masażu transbukalnego, zwanego inaczej policzkowym, jest oddziaływanie na mięśnie twarzy przez jamę ustną. Stosując odpowiednie uciskanie i masowanie policzków przede wszystkim od wewnątrz, pracujemy bardzo głęboko z mięśniami i tkankami. To właśnie działanie od wewnątrz jamy ustnej daje szansę na tak intensywną regenerację tkanek i odbudowę mięśni, co przy regularnym stosowaniu pozwala na uzyskiwanie bardzo dobrych efektów – wyjaśnia Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

Jakie są efekty masażu policzkowego?

Idea masażu transbukalnego narodziła się we Francji i zyskała duże zainteresowanie wśród lekarzy i rehabilitantów, a z czasem również u specjalistów z branży beauty.

– Masaż transbukalny efektywnie wspomaga rozładowanie napięcia mięśni, jest również pomocny przy przykurczach, szczękościsku i niedowładach. Pierwsze efekty estetyczne można zaobserwować bardzo szybko w postaci ujędrnienia środkowej i dolnej części twarzy, delikatnego uniesienia się konturów policzków, poprawie owalu twarzy. Mięśnie głębokie w strefie policzków, nosa i warg stają się elastyczniejsze, a zmarszczki znacząco spłycają się. Optycznie powiększa się oko, a powieki się unoszą. Zmniejsza się także widoczność drugiego podbródka. Kąciki ust i policzki unoszą się, więc twarz wygląda młodziej i przyjaźniej – tłumaczy Witold Pyrkosz, który wykonuje masaż interbukalny, czyli autorską wersję transbukalnego masażu mięśniowo-powięziowego.

Jakie są wskazania do masażu transbukalnego?

Zastosowanie masażu transbukalnego, zarówno w celach terapeutycznych, jak również estetycznych, ma mocne uzasadnienie wynikające z zastosowanej techniki polegającej na ugniataniu tkanek twarzy od strony jamy ustnej oraz zewnętrznej części policzków. Wykonywania masażu od dwóch stron, ale przede wszystkim od środka jamy ustnej, daje tak dobre i widoczne efekty, jakie ciężko jest uzyskać w masażu powierzchniowym twarzy. Masaż tkanek głębokich, intensywny drenaż limfatyczny, mocna stymulacja i odżywienie skóry to kluczowe elementy, który zawiera także masaż interbukalny. 

Masaże twarzy wykonywane przez specjalistów można traktować jako manualne, intensywne zabiegi z obszaru medycyny naturalnej. Niektóre z nich jak masaż transbukalny czy interbukalny mają również charakter rewitalizująco-liftingujący. Wskazań do korzystania z takich masaży jako naturalnej metody w dbaniu o swój wygląd twarzy jest wiele. Efekty, które można uzyskać przynoszą jednak nie tylko korzyści natury estetycznej w postaci m.in. poprawy owalu twarzy, spłycenia zmarszczek, lepszej jędrności i kolorytu skóry. Masaż oddziałuje przede wszystkim na mięśnie twarzy, które są naturalnym rusztowaniem dla skóry. Wspiera ich rozluźnienie i regenerację, poprawia także przepływ limfy i krążenie krwi. Może także wpłynąć korzystnie na zmniejszenie bólów migrenowych i wspomagać leczenie bruksizmu.

 

Źródło: Studio Terapii Manualnych Twarzy