Obserwuj w Google News

Tak masaż sprzyja skórze dojrzałej. Zanim sięgniesz po medycynę estetyczną

3 min. czytania
Aktualizacja 29.05.2023
29.05.2023 14:01
Zareaguj Reakcja

Z upływem czasu skóra potrzebuje większej uwagi i stymulacji do zachowania zdrowego wyglądu. Konieczna jest oczywiście regularna jej pielęgnacja przy użyciu kosmetyków, ale to nie wszystko, co można dla niej zrobić. Jak zauważa specjalista terapii manualnych twarzy Witold Pyrkosz, w zachowania pięknej skóry twarzy pomoże również masaż.

Odmładzający masaż twarzy
fot. Shutterstock
  1. Gdzie najszybciej starzeje się skóra?
  2. Pielęgnacja skóry twarzy to nie tylko kosmetyki i ochrona UV
  3. Jakie działanie ma masaż twarzy?

Chcąc jak najdłużej zachować piękną skórę, szczególnie na twarzy, warto włączyć do jej pielęgnacji nie tylko kosmetyki opóźniające proces starzenia, ale także rozwiązania sprzyjające jej regeneracji i ujędrnianiu. Nie chodzi wcale o inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej. Z pomocą przychodzą nam naturalne rozwiązania w pielęgnacji skóry dojrzałej jak na przykład liftingujący masaż twarzy – wyjaśnia Witold Pyrkosz ze Studia Terapii Manualnych Twarzy Pan Kobido.

Gdzie najszybciej starzeje się skóra?

Czas wpływa na proces starzenia się organizmu i zmiany w wyglądzie skóry. Skóra na twarzy, szyi i dekolcie to miejsca, na których w pierwszej kolejności pojawiają się zmarszczki. Czasami, niestety, sami przyspieszamy ten proces, na przykład nie stosując odpowiedniej ochrony przed promieniami UV, nie używając dobrze dobranych kosmetyków czy prowadząc niehigieniczny tryb życia, np. zbyt mało śpiąc i mając mało wartościową dietą. Prawda jest taka, że na wygląd skóry pracujemy codziennymi nawykami, które mogą wspierać lub osłabiać jej kondycję. Choć nie da się całkowicie zatrzymać procesu starzenia się skóry, to dzięki regularnym rytuałom można opóźnić pojawienie się niekorzystnych oznak związanych z upływem czasu.

Pielęgnacja skóry twarzy to nie tylko kosmetyki i ochrona UV

Aby skutecznie dbać o skórę dojrzałą, nie wystarczy jedynie codzienna aplikacja kremu o właściwościach przeciwzmarszczkowych. W walce o zachowanie dobrego wyglądu liczy się także wartościowa i zróżnicowana dieta, aktywność fizyczna dotleniająca nasz organizm i jego efektywna regeneracja. Elementem, o którym warto pomyśleć, są także masaże, postrzegane coraz częściej jako nieinwazyjne metody zachowania zdrowego wyglądu i profilaktyki antystarzeniowej. Masażem, który zasługuje na szczególną uwagę ze względu na swoje zalety jest liftingujący masaż twarzy.

– Założeniem masażu, który ma pełnić rolę liftingu i obejmuje wiele złożonych technik manualnych, jest kombinacja tradycyjnych japońskich koncepcji medycznych oraz technik manipulacji ręką. Podczas masażu terapeuta wykonuje zarówno powolne, jak i szybkie ruchy, te pierwsze mają służyć relaksacji, z kolei drugie, a więc intensywne, mają stymulować skórę do produkcji składników niezbędnych do osiągnięcia efektu liftingującego – wyjaśnia Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

Jakie działanie ma masaż twarzy?

Masaż twarzy stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz pobudza komórki naskórka, mięśni i powięzi do regeneracji. Usprawnia on funkcjonowanie układów krwionośnego i limfatycznego, które są odpowiedzialne za prawidłowe odżywianie tkanek, ich regenerację i odbudowę.

– Systematycznie wykonywany masaż twarzy o charakterze liftingującym może doprowadzić do bardzo naturalnego efektu odmłodzenia przez zmniejszenie oznak starzenia się skóry. Pracując podczas wykonywania masażu na głęboko położnych mięśniach twarzy, możemy poprawić jej owal, niwelować obrzęki i opuchliznę, zmniejszać widoczność bruzd oraz zmarszczek mimicznych. Wiedząc, jak przebiega proces starzenia, można dostosować zabieg do indywidualnych potrzeb i do budowy anatomicznej twarzy – mówi specjalista terapii manualnych twarzy.

Masaże twarzy są coraz bardziej docenianym elementem dbania o urodę, szczególnie w pielęgnacji skóry dojrzałej. Jednym z nich jest zyskujący z roku na rok większą popularność liftingujący masaż twarzy, znany także pod postacią „japońskiego liftingu twarzy”. W odróżnieniu od innych metod z zakresu terapii manualnej twarzy jest realizowany przede wszystkim na głębszych warstwach skóry, tkanek podskórnych i tłuszczowych, jak również powięzi i mięśni. Ma więc dużo większy zakres oddziaływania na modelowanie twarzy i kondycję skóry, przez co jest często postrzegany jako naturalna alternatywa dla medycyny estetycznej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Studia Terapii Manualnych Twarzy Pan Kobido