Lwią zmarszczkę można wygładzić. Wcale nie potrzeba botoksu

20.12.2022
Aktualizacja: 20.12.2022 14:51

Z lwią zmarszczką borykają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Przez nią twarz może wydawać się groźna, ponura i surowa. Ludzie mający lwie zmarszczkiczęsto są odbierani jako osoby niesympatyczne, zagniewane i nieprzystępne. Tymczasem można ją zlikwidować i to nieinwazyjnie.

Lwią zmarszczkę może wygładzić masaż
fot. Studio Terapii Manualnych Twarzy
  1. Co to jest lwia zmarszczka?
  2. Skąd się bierze lwia bruzda?
  3. Jak zlikwidować lwią zmarszczkę?
  4. Czy można zapobiegać lwim zmarszczkom?

Zmarszczki mimiczne mogą być problemem natury estetycznej, choć są nieodłączną częścią życia. Powstają na skutek dużej aktywności niektórych mięśni twarzy. Jedną z nich jest zmarszczka między brwiami, czyli właśnie lwia zmarszczka – to właśnie ona może pojawić się na twarzy jako pierwsza. Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy, wyjaśnia, jak powstaje lwia zmarszczka i jak można ją zlikwidować nieinwazyjnymi metodami.

Co to jest lwia zmarszczka?

Lwia zmarszczka, zwana również lwią bruzdą, to pionowa zmarszczka między brwiami. Zaliczana jest do zmian mimicznych, co oznacza, że powstaje na skutek powtarzalności ruchów, w których uczestniczą mięśnie twarzy. Stanowi jeden z symptomów upływającego czasu. Niektórzy nazywają ją zmarszczką złości lub gniewu.

O ile na początku lwia zmarszczka jest praktycznie niezauważalna i nie stanowi problemu, o tyle wraz z upływem lat, kiedy skóra traci jędrność, staje się bardziej widoczna i zaczyna przeszkadzać. Lwia zmarszczka zaliczana jest do tych zmian, które mogą być bardzo głębokie – dlatego tak wiele osób decyduje się na jej usunięcie.

Skąd się bierze lwia bruzda?

Zmarszczek mimicznych nie sposób uniknąć - zwykle pojawiają się po 30. roku życia. Jedną z pierwszych może być lwia zmarszczka.

– Pionowa zmarszczka między brwiami wynika z aktywności parzystych mięśni marszczących brwi, stąd częściej pojawia się u osób, które mają wyrazistą mimikę i żywo reagują na rozmaite sytuacje – wyjaśnia Witold Pyrkosz. – Nie jest to jedyny powód jej powstawania. Wśród czynników, które determinują powstawanie lwiej zmarszczki, wymienia się styl życia, stres, permanentne napięcie, uwarunkowania genetyczne, niewłaściwą dietę lub pielęgnację cery oraz nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne – dodaje ekspert.

Jak wiadomo promieniowanie UVA i UVB wpływa na szybsze rozkładanie elastyny oraz kolagenu, w efekcie czego skóra staje się sucha, wiotka, mniej jędrna i tym samym bardziej podatna na zmarszczki, w tym na lwią bruzdę.

Jak zlikwidować lwią zmarszczkę?

Specjaliści medycyny estetycznej na lwią zmarszczkę polecają kwas hialuronowy lub botoks. Ten pierwszy, wstrzyknięty pod skórę, ma za zadanie wypełnić bruzdę. Ten drugi częściowo dezaktywuje mięsień odpowiedzialny za pojawienie się bruzdy między brwiami – ponieważ mięsień nie jest zdolny do skurczu, zmarszczka ulega wygładzeniu. Wśród zabiegów na lwią zmarszczkę wymienia się też laser frakcyjny oraz mezoterapię. Trzeba jednak pamiętać, że są to zabiegi inwazyjne, a ich efekty nie są długotrwałe.

Alternatywą dla botoksu i innych inwazyjnych metod odmładzania jest masaż twarzy, w tym Kobido Up, nazywany liftingiem bez skalpela i naturalnym botoksem. Przynosi bardzo pozytywne efekty. Masaż tkanek głębokich pozwala na zauważenie rezultatów już po pierwszej sesji.

– Likwidacja lwiej zmarszczki masażem Kobido Up jest naturalna i w pełni bezpieczna. Stymuluje on produkcję kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność i jędrność skóry. Zastosowanie kilku technik jednocześnie oraz zmienna intensywność masażu skutecznie zmniejszają widoczność bruzd. A dzięki temu, że podczas masażu dociera się do głębiej położonych mięśni twarzy, poprawie ulega również jej owal – mówi Witold Pyrkosz.

Czy można zapobiegać lwim zmarszczkom?

Czy możliwa jest profilaktyka lwiej zmarszczki? Tak. Aby pionowe zmarszczki na czole nie pojawiły się ponownie, należy przede wszystkim zadbać o zdrowe odżywianie. W menu powinny znaleźć się produkty bogate w antyoksydanty i błonnik. Należy również pić dużo wody oraz unikać dymu papierosowego. Konieczne jest odpowiednie nawilżanie twarzy oraz stosowanie kosmetyków, które w składzie zawierają retinol, kolagen, witaminę C lub kwas hialuronowy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Studio Terapii Manualnych Twarzy