Zamknij

Ginekologia estetyczna: plastyka pochwy, warg sromowych, wybielanie odbytu

06.05.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 22:03

Ginekologia plastyczna służy nie tylko poprawianiu wyglądu stref intymnych kobiecego ciała. To dziedzina, która polepsza komfort życia i codzienne funkcjonowanie kobiety. Zabiegi przyczyniają się do zniwelowania bólu, poprawiają samopoczucie fizyczne i psychiczne, a także życie seksualne kobiety.

Ginekologia estetyczna poprawia jakość życia
fot. Shutterstock

Zabiegi ginekologii estetycznej skoncentrowane są na poprawianiu wyglądu narządów płciowych, zwiększaniu komfortu życia i współżycia seksualnego, a także podnoszeniu samooceny.

Kobiety coraz częściej decydują się poprawić wygląd swoich miejsc intymnych, jeśli nie są z niego zadowolone. Ginekologia estetyczna daje możliwość pozbycia się kompleksów związanych z wyglądem warg sromowych, ich kolorem i wielkością. Zabiegi tego typu poprawiają również komfort życia po porodzie, pozwalają na zwiększenie doznań seksualnych i czerpanie większej przyjemności ze współżycia.

Spis treści:

Do wykonania zabiegu mogą istnieć wskazania medyczne, estetyczne lub te związane z poprawą życia intymnego. Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej nie należą do wyjątkowo bolesnych, mimo że wykonywane są w miejscach raczej delikatnych.

Wskazania medyczne do zabiegów ginekologii estetycznej obejmują zazwyczaj problemy kobiece pojawiające się po porodzie. Blizna po nacięciu krocza, zbyt luźne lub zbyt ciasne ujście pochwy, odstające fragmenty tkanki w okolicy intymnej lub problemy z nietrzymaniem moczu. W okresie menopauzalnym natomiast wiele kobiet cierpi na częste infekcje i suchość pochwy. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zwiotczenie warg sromowych i osłabienie ich funkcji ochronnej polegającej na zamykaniu wejścia do pochwy.

Wskazania estetyczne do zabiegów dotyczą zwykle braku akceptacji wyglądu swoich narządów. Choć nie istnieją ogólnie przyjęte kanony piękna dotyczące narządów płciowych, to wiele kobiet nie może poradzić sobie z wyglądem warg sromowych, kolorem miejsc intymnych, a nawet naturalnym procesem starzenia obejmującym także narządy płciowe i ich okolice. Ginekologia estetyczna oferuje zabiegi rewitalizujące, modelujące, ujędrniające i wybielające.

Dla ogromnej liczby osób doznania seksualne mają dużą wagę. Dlatego coraz częściej odwiedzają gabinety oferujące zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Najczęstsze powody, dla których kobiety szukają pomocy w gabinecie medycyny estetycznej, to brak satysfakcji w czasie współżycia wynikający z nadmiernie rozciągniętej pochwy lub jej ujścia i bolesność z powodu przerośniętych blizn.

Korekta warg sromowych mniejszych

Bardzo dużo kobiet ma problem z wyglądem swoich warg sromowych. Warto jednak zaznaczyć, że wystawanie warg sromowych mniejszych nie jest niczym niezwykłym. Wygląd intymny jest tak samo indywidualny jak wygląd reszty ciała, w tym nawet twarzy.

Bywa jednak, że zbyt grube, wystające i mięsiste wargi sromowe sprawiają kłopot w normalnym funkcjonowaniu – ocierają się o obcisłe stroje, sprawiają ból podczas noszenia koronkowej bielizny, przeszkadzają w jeździe na rowerze i wielu innych czynnościach.

Zarówno kompleksy związane z wyglądem warg sromowych, jak i problemy, które sprawiają przerośnięte wargi, można starać się wyleczyć za pomocą zabiegów estetycznych.

Jednym z rozwiązań, jakie oferuje ginekologia estetyczna, jest wycięcie wystającej części wargi sromowej podczas zabiegu operacyjnego lub zabiegu z wykorzystaniem lasera chirurgicznego CO2 wykonywanego w znieczuleniu miejscowym.

Laser jest bezpieczniejszy, nie wymaga hospitalizacji i skraca okres rekonwalescencji po zabiegu. Jest bardziej precyzyjny i ogranicza możliwość wystąpienia powikłań niemal do zera. Tkankę przy pomocy lasera tnie się warstwowo, dzięki czemu krwi nie ma prawie wcale. Cięcie jest termiczne, więc zabieg jest aseptyczny, rana dobrze się goi, bo tkanka szybko się zasklepia.

Zarówno po zabiegu z wykorzystaniem skalpela, jak i po zabiegu laserowym konieczne jest założenie szwów, które ściąga się zazwyczaj po ok. 10 dniach. Miejsce poddane zabiegowi powinno całkowicie wygoić się w ciągu dwóch tygodni.

Wypełnianie warg sromowych tłuszczem lub kwasem hialuronowym

Wypełnianie warg sromowych to zabieg proponowany kobietom dojrzałym, które mają obwisłe wargi sromowe. Wraz z wiekiem wargi sromowe mniejsze wiotczeją i rozchylają się, dlatego wewnętrzne części narządów intymnych bardziej przesuszają i są podatne na infekcje.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega on na podawaniu strzykawką kwasu hialuronowego i wypełnianiu warg sromowych, które szybko nabierają jędrności i odzyskują pierwotny kształt. Zabieg trwa ok. 15-20 minut. Przez tydzień lub dwa, zanim kwas się dobrze nie ułoży, należy unikać sytuacji powodujących zbyt duży ucisk na wargi sromowe.

Do wypełniania warg sromowych, zamiast kwasu hialuronowego, użyć można tłuszczu pacjentki pobranego np. z brzucha. Zabieg wykonany taką metodą starcza na dłużej, ale jest znacznie droższy.

Obkurczanie pochwy

Zabieg służy obkurczeniu i odświeżeniu pochwy. Wykonuje się go, gdy kobieta odczuwa luźność w pochwie i suchość. Zabieg wykonuje się laserowo, działając na wszystkie ściany pochwy. 

Rezultatem zabiegu jest stymulacja śluzówki do regeneracji – robi się ona grubsza, przez co pochwa jest bardziej sprężysta i pojawia się więcej wydzieliny.

Zazwyczaj wystarczy jeden zabieg, który trzeba powtórzyć po ok. roku. Czasami, gdy pochwa jest luźniejsza, należy wykonać dwa lub trzy zabiegi.

Waginoplastyka w przypadku zespołu rozluźnionej pochwy stosowana jest wtedy, gdy lasery ginekologiczne i HIFU działające na obkurczenie i ujędrnienie śluzówki pochwy to za mało. Kiedy nie jesteśmy w stanie w wystarczającym stopniu obkurczyć pochwy metodami ginekologii estetycznej, operacyjnie wycina się kawałek tkanki wzdłuż pochwy – aż do sklepienia narządu. Pozostałą część zszywa się następnie ze sobą, uzyskując w ten sposób jej mniejszą średnicę. dr n. med. Tomasz Basta z krakowskiej Intima Clinic

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to problem, który pojawia się u wielu kobiet, które naturalnie urodziły dziecko. Nietrzymanie moczu dotyczy również pań, u których wraz z wiekiem doszło do osłabienia mięśni, pojawiły się zmiany hormonalne związane z menopauzą, występują przewlekłe infekcje.

Wyróżnia się:

  1. wysiłkowe nietrzymanie moczu polegające na niekontrolowanym popuszczaniu moczu, na przykład przy kichnięciu;
  2. popuszczanie moczu w czasie skakania na trampolinie, biegania, zabawy z dziećmi;
  3. kropelkowe, prawie nieustanne sączenie się moczu – ostatnie stadium wymagające stałego noszenia pieluchy.

Nietrzymanie moczu powodowane jest niewydolnością mięśnia odpowiedzialnego za zaciskanie cewki moczowej.

Zabieg laserowy to dobra alternatywa dla kobiet, u których ćwiczenie mięśni Kegla nie przyniosło dobrych rezultatów, a nie chcą poddawać się operacyjnej metodzie plastyki mięśni dna miednicy.

Zabieg wykonuje się laserem ablacyjnym ze specjalną końcówką i w specjalnym trybie pracy urządzenia, które ma oddziaływać termicznie. Zabieg polega na umieszczeniu w pochwie końcówki lasera i kilkuminutowym naświetlaniu jej przedniej ściany. W drugim etapie naświetla się okolice ujścia cewki moczowej w przedsionku pochwy.

Efektem zabiegu jest wymuszenie regeneracji błony śluzowej i mięśni oraz poprawa ukrwienia. Śluzówka staje się grubsza, a mięśnie bardziej napięte.

Zabiegi laserowe stosuje się w pierwszym i drugim stadium nietrzymania moczu. Na ogół potrzeba od jednego do dwóch zabiegów wykonywanych co sześć tygodni. Zabieg „przypominający” wykonuje się z reguły po 2-3 latach.

Wybielanie miejsc intymnych

Zabieg ma na celu rozjaśnienie miejsc intymnych, które są naturalnie ciemniejsze od reszty ciała. U niektórych osób kolor skóry w miejscach intymnych jest bardzo ciemny (ciemnobrązowy lub czarny), co powoduje dyskomfort.

Skórę w miejscach intymnych rozjaśnić można laserem. Jest to zabieg dosyć mocny i nieprzyjemny, bo wymaga silnego działania na barwnik i komórki barwnikowe (jak przy przebarwieniach). Laserowy zabieg rozjaśniający wykonuje się zazwyczaj w co najmniej trzech podejściach. Wybielaniu można poddać na przykład skórę w okolicy odbytu i skórę warg sromowych.

Rozjaśniane miejsca mogą być zaczerwienione przez kilka dni po zabiegu. Normalnym objawem po rozjaśnianiu jest także pieczenie skóry.

Powiększenie punktu G

Zabieg powiększenia punku G przeznaczony jest dla kobiet, które nie czerpią satysfakcji z seksu lub odczuwają wyłącznie orgazmy łechtaczkowe, a chciałyby również pochwowe. Zabieg polega na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w odpowiednie miejsce w przedniej ścianie pochwy. Efektem jest powstanie uwypuklenia w ścianie pochwy, które zwiększa doznania w czasie stosunku seksualnego i wrażliwość na bodźce.

Po zabiegu powiększania punktu G należy powstrzymać się od stosunków seksualnych przez cały tydzień. Efekt zabiegu utrzymuje się przez mniej więcej pół roku.

Redukcja blizny po nacięciu krocza

U niektórych kobiet blizna po nacięciu krocza przy porodzie przeradza się w bolesne stwardnienie lub zapadnięcie. Sprawia dyskomfort i ból. Taką bliznę usunąć można laserem frakcyjnym, biostymulującym lub bromkowo-miedziowym. W wyjątkowych przypadkach konieczna może być także korekta laserem chirurgicznym.

Lipoliza wzgórka łonowego

To zabieg polecany kobietom, których wzgórek łonowy jest zbyt wydatny. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z tej okolicy – za pomocą igły wprowadza się w miejsce wzgórka substancję, która rozpuszcza komórki tłuszczowe.

Odtwarzanie i usuwanie błony dziewiczej 

Hymenoplastyka, czyli odtwarzanie błony dziewiczej, jest zabiegiem, który wykonuje się niemalże wyłącznie z powodów religijnych, zwykle u muzułmanek. Niektóre kobiety chcą też w ten sposób spełnić swoją fantazję o tym, by raz jeszcze poczuć ze swoim partnerem ten sam rodzaj przyjemności lub po prostu żałują utraconego dziewictwa z nieodpowiednim partnerem. To krótki zabieg, który trwa około godziny. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym i polega na zszywaniu pozostałości błony, które znajdują się na ściankach pochwy u każdej kobiety po pierwszym stosunku. Są one naciągane i zszywane nićmi, które następnie rozpuszczają się, zostawiając pośrodku elastyczny otwór. 

Zdarza się, że błona dziewicza podczas stosunku zostanie naderwana, a występujące wówczas krwawienie jest tak rozległe, że trzeba ją ponownie zszywać. Wtedy wykonuje się zabieg polegający na częściowym wycięciu uszkodzonych i zaszyciu krwawiących tkanek, co ma na celu powstrzymanie krwawienia. W rezultacie błona jest przywracana do stanu normalności, nie poprzez samo jej odtworzenie, ale poprzez przywrócenie prawidłowego wejścia do pochwy. dr Tomasz Basta z Intima Clinic

Przeciwieństwem tego zabiegu jest hymenotomia, a więc usunięcie błony dziewiczej. Zabieg ten wykonuje się w Polsce o wiele częściej niż rekonstrukcję błony dziewiczej. Budowa błony dziewiczej może być zróżnicowana. Najczęściej na taki zabieg przychodzą młode kobiety, które już przy samej próbie współżycia odczuwają tak silny ból, nie są w stanie przebrnąć przez pierwszy stosunek w swoim życiu. Wówczas wskazane jest po prostu nacięcie błony dziewiczej np. przy użyciu lasera, co w rezultacie umożliwia inicjację seksualną. 

Operacje szyjki macicy i wypadającej pochwy

Na skutek przebytych porodów może dochodzić do różnego typu deformacji, uszkodzeń, przerostów lub obniżenia szyjki macicy. W takich sytuacjach plastyka szyjki polega na jej stożkowym wycięciu i ponownym, prawidłowym uformowaniu jej budowy.

Innym problemem jest wypadanie pochwy, co można leczyć poprzez tzw. plastykę przedniej lub tylnej ściany pochwy (w zależności od tego, która z nich się wybrzusza). Zabieg polega na wycięciu nadmiaru tkanki i wzmocnieniu struktur powięziowych podśluzówkowych, co zapobiega dalszemu obniżaniu narządu rodnego lub wypadaniu pochwy. Tego typu zabiegi wykonuje się najczęściej u kobiet w okresie menopauzy lub pomenopauzalnym.

Źródło: Marek Wasiluk, Medycyna estetyczna bez tajemnic, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016, str. 269-276

Konsultacja: lek. med. Tomasz Basta - Absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. Założyciel krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl) zajmujące się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.