Zamknij

Depilacja laserowa — wszystko, co musisz wiedzieć o tej metodzie

12.02.2018
Aktualizacja: 16.11.2020 21:02

Z depilacji laserowej korzysta coraz więcej kobiet i mężczyzn. To skuteczna metoda na trwałe pozbycie się niechcianego owłosienia z różnych rejonów ciała. Wystarczy zaledwie kilka zabiegów, by z powierzchni skóry zaczęły znikać włoski. Dowiedz się, na czym polega depilacja laserowa i kto może z niej skorzystać?

East News
fot. ---

Depilacja laserowa jest jednym z najczęściej i najchętniej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Na trwałe usunięcie niechcianego owłosienia decydują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Depilacja laserowa uważana jest za metodę skuteczną i bezpieczną. Istnieje niewielki odsetek powikłań, które występują głównie ze względu na nieprawidłowo wykonany zabieg.

Ciało depiluje się od wieków. Nie jest to wynalazek współczesności, jak twierdzą niektórzy. Już w starożytnym Egipcie stosowano depilację za pomocą pasty sporządzanej z miodu i oleju. Usuwanie włosów podobną metodą stosowano od wieków w krajach arabskich, skąd pochodzi popularna obecnie pasta cukrowa. Także starożytni Rzymianie pozbywali się włosów poprzez golenie skóry ostrym narzędziem oraz wyrywanie ich szczypcami podobnymi do współczesnej pęsety. Brak owłosienia uważany był wtedy za oznakę przynależności do klasy wyższej.

W XVIII wieku do golenia używano pędzla i brzytwy, później powstały pierwsze maszynki przeznaczone specjalnie do usuwania włosów. W latach 40. XX wieku w sprzedaży pojawił się pierwszy elektryczny depilator, a w latach 60. kobiety mogły już kupić paski z woskiem do depilacji. Przez te wszystkie lata usuwanie owłosienia było kwestią przynależenia do subkultury lub określonej grupy społecznej. Nie wszystkie kobiety decydowały się na depilację, która nie zawsze też była powszechnie akceptowana.

Obecnie wiele kobiet i mężczyzn nie wyobraża sobie funkcjonowania bez regularnego golenia i wyrywania włosów. Jednak krótkotrwałe metody usuwania owłosienia mają dużo wad: skóra jest często podrażniona, naznaczona czerwonymi kropkami, swędząca. Wiele osób obserwuje także wrastanie się włosów pod skórę, co po pewnym czasie objawia się nieestetycznym pęcherzem wypełnionym ropą. Nic więc dziwnego, że możliwość trwałego usunięcia włosów cieszy się taką popularnością. Wiele osób pozbywa się dzięki temu kompleksów związanych z nadmiernym owłosieniem lub nieestetycznym wyglądem skóry po goleniu.

Depilacja laserowa — dla kogo jest przeznaczona?

Depilacja laserowa przeznaczona jest dla osób, które nie mogą poradzić sobie z owłosieniem w widocznych miejscach np. na twarzy. To również doskonała alternatywa dla ciągłego golenia, szczególnie gdy po częstym usuwaniu włosów pojawiają się podrażnienia, zapalenie mieszków włosowych lub bolesne czyraki. Trwała depilacja zapewnia komfort i wygodę codziennego funkcjonowania. Wymaga jednak podjęcia świadomej decyzji, ponieważ raz usunięte włosy już więcej nie odrosną.

Skuteczność zabiegu jest wysoka. Już po pierwszej wizycie można zaobserwować wypadanie włosów, z każdym następnym zabiegiem efekty są bardziej widoczne. Po zakończeniu całego cyklu depilacji laserowej efekt jest przeważnie doskonały, najczęściej trzeba jednak powtórzyć zabieg po pewnym czasie, gdyż niektóre włoski zaczynają odrastać.

Depilacja laserowa — na czym polega?

Do depilacji laserowej używa się laserów aleksandrytowych, diodowych, neodymowo-yagowych, a także E-light i IPL. Laser działa na cebulkę włosa, parzy ją i uszkadza rejon, gdzie są umieszczone komórki macierzyste odpowiedzialne za wzrost włosa. Światło lasera przenika przez skórę i kumuluje w cebulce włosa, gdzie umiejscowiony jest barwnik, który absorbuje tę falę świetlną. Teoretycznie im ciemniejszy włos (im więcej barwnika w cebulce), tym lepszy efekt depilacji. Nie oznacza to jednak, że osoby z jaśniejszymi włoskami nie mogą skorzystać z tej metody.

Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją. Pacjent musi podpisać zgodę na zabieg i zobowiązanie, że nie występują w jego przypadku przeciwwskazania. Następnie lekarz wykonuje próbę na kilku miejscach na skórze, by można było ocenić, jak reaguje na laser.

Zabieg polega na naświetlaniu skóry małą wiązką światła za pomocą dużej lub małej głowicy. Uczucie towarzyszące depilacji laserowej nie jest przyjemne, najczęściej pojawia się uczucie mrowienia i kłucia, ale może też pojawić się ból. Dyskomfort trwa zazwyczaj tylko kilka sekund, a następnie ból odpuszcza. Lekarz przesuwa głowicę kawałek po kawałku, by naświetlić każdy fragment skóry. W przypadku niewielkich części ciała zabieg może trwać zaledwie kilkanaście minut, depilacja dużych obszarów może zajmować nawet 1,5-2 godziny.

Aby uzyskać pożądane efekty, zaleca się przeprowadzenie cyklu 5-8 zabiegów w określonych odstępach czasu.

Skóra po zabiegu będzie czerwona i podrażniona, dlatego należy delikatnie się z nią obchodzić: nosić luźne ubranie lub bieliznę, nie przegrzewać skóry, nie stosować na skórę żadnych kosmetyków, myć ją wyłącznie wodą i delikatnym mydłem, podrażnienia łagodzić np. maścią Alantan. Odrastających po depilacji włosów nie wolno wyrywać! Można je golić maszynką, ale pod żadnym pozorem nie wolno wyrywać ich pęsetą, woskiem lub depilatorem.

Która metoda depilacji jest najbardziej skuteczna?

IPL: Emituje stosunkowo szerokie spektrum światła, co powoduje, że uszkadza cebulkę włosa, ale nie oszczędza także okolicznych obszarów skóry. IPL może jedynie osłabić cebulki włosów i spowolnić ich odrastanie, ale nie usunie trwale owłosienia.

LASER: Lasery wykorzystywane do depilacji (diodowe, aleksandrytowe i neodymowo-yagowe) wykorzystują różne długości fal. W Polsce najczęściej stosuje się lasery diodowe, rzadziej aleksandrytowe. Oba urządzenia sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku jasnej karnacji i ciemnych włosów. Ich celem jest niszczenie cebulek włosów i całkowite usuwanie owłosienia. Wyjątkowo rzadko spotyka się lasery neodymowo-yagowe, których stosowanie jest wyjątkowo bolesne.

E-LIGHT: Łączy energię światła IPL i działanie prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości (RF). Zadaniem E-Light jest podgrzanie włosa w celu wskazania drogi dla impulsu elektrycznego, który niszczy komórki macierzyste w mieszku włosowym, co skutkuje trwałym usunięciem włosów z danego obszaru. Takie urządzenia w przeciwieństwie do laserów radzą sobie dobrze także z jaśniejszymi włosami.

 • Czy podczas zabiegu depilacji laserowej stosuje się znieczulenie? Raczej nie. Odczucia pacjenta są ważne, ponieważ pozwalają ocenić, czy moc urządzenia jest dobrze dobrana. Umiejętnie i profesjonalnie przeprowadzony zabieg nie powinien sprawiać ogromnego bólu. Jeśli tak jest, to można podejrzewać, że moc urządzenia była zbyt wysoka. Głowice wyposażone są w elementy chłodzące, które powinny uśmierzać ból. Lekarz może także przyłożyć kompres chłodzący tuż przed przyłożeniem głowicy.

Warto wiedzieć

Powikłania po zabiegu

Najczęściej występującymi powikłaniami po zabiegu są: poparzenia, odbarwienia i przebarwienia na skórze. Niestety, ich występowanie jest często związane z nieumiejętnym przeprowadzeniem zabiegu.

Depilacja laserowa — jak się do niej przygotować?

 1. Przed zabiegiem depilacji laserowej należy zgolić włosy w miejscu, gdzie skóra będzie naświetlana.
 2. Przed zabiegiem nie wolno się opalać. Opalona skóra dyskwalifikuje z zabiegu, dlatego opalania należy zaniechać przynajmniej na miesiąc przed zabiegiem. Na skórę nie wolno także nakładać samoopalacza.
 3. Skóra przed zabiegiem nie może być podrażniona. Uczulenia i uszkodzenia skóry uniemożliwiają wykonanie zabiegu na tym obszarze.
 4. Przynajmniej na tydzień przed zabiegiem należy odstawić leki fotouczulające i herbatki z dziurawcem i nagietkiem.
 5. Tuż przed zabiegiem lepiej nie stosować kremów do depilacji ani kremów z witaminą A, C, retinolem, izotretinoiną i kwasami owocowymi.
 6. Przed zabiegiem nie wolno stosować preparatów złuszczających na obszarze skóry, który będzie poddawany depilacji.
 7. Skóra przed zabiegiem powinna być oczyszczona z makijażu, kosmetyków, perfum, potu i innych zanieczyszczeń.

Depilacja laserowa — jakie są przeciwwskazania?

Do wykonania depilacji laserowej jest wiele przeciwwskazań. Zanim podejmie się decyzję o wykonaniu depilacji, warto się z nimi zapoznać. Niektóre z nich całkowicie eliminują z zabiegu, inne stwarzają ryzyko pojawienia się przebarwień.

Przeciwwskazania do depilacji laserowej:

 • ciąża,
 • uszkodzenia i podrażnienia skóry,
 • opalenizna,
 • choroby skóry (łuszczyca, AZS, grzybica),
 • przyjmowanie leków fotouczulajacych (między innymi retinoidów, sterydów, leków antydepresyjnych, antybiotyków z grupy tetracyklin i izotretinoiny),
 • zaburzenia pigmentacji skóry,
 • cukrzyca insulinozależna,
 • nowotwory,
 • brodawki skórne,
 • skłonności do przebarwień i powstawania bliznowców,
 • padaczka,
 • przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi,
 • włosy rude, blond i siwe — niewielka ilość melaniny w cebulce włosa sprawia, że zabieg może nie być skuteczny. O działaniu i skuteczności depilacji laserowej należy rozmawiać indywidualnie z lekarzem wykonującym zabieg.

 

Depilacja laserowa — czy jest skuteczna?

Ta metoda depilacji ma wyjątkowo wysoką skuteczność. Nie należy jednak liczyć, że usunie włosy w 100 proc. Przeważnie w miarę upływu czasu włoski zaczynają odrastać, ale są to pojedyncze egzemplarze. W rzeczywistości skuteczność depilacji laserowej wynosi 80-90 proc.

Skuteczność zabiegu zależy przede wszystkim od koloru włosa i skóry — im ciemniejszy włos i jaśniejsza skóra, tym efekt może być lepszy. Znaczenie ma także samo urządzenie oraz zastosowane parametry. Szczególnie ważne w przypadku tej metody jest przejście całego cyklu zabiegów w odpowiednich odstępach czasu.

Aby wyłapać wszystkie włosy w ich fazie wzrostu, konieczne jest przychodzenie na zabiegi co 4-6 tygodni. Jeden zabieg pozwala na usunięcie wyłącznie tych włosów, które znajdują się w fazie wzrostu, inne zaś w tym momencie są w fazie uśpienia/odpoczynku (telogen) i trzeba odczekać odpowiednią ilość czasu, by móc je usunąć.

Warto wiedzieć

Ile kosztuje depilacja laserowa?

Koszt depilacji laserowej uzależniony jest od wielkości obszaru, z którego będzie usuwane owłosienie. Znaczenie ma także renoma gabinetu, miejscowość oraz jakość samego urządzenia. Ceny depilacji bikini (za jeden zabieg) wahają się od 200 do 300 zł, cena depilacji łydek to ok. 200-300 zł, a pach 200 zł.

Bibliografia: marekwasiluk.pl/trwala-depilacja/; marekwasiluk.pl/depilacja-jasne-wlosy/