Obserwuj w Google News

Zielone włosy po basenie. Skąd taki efekt i jak mu zapobiec?

3 min. czytania
Aktualizacja 10.11.2022
10.11.2022 14:56
Zareaguj Reakcja

Włosy mogą nabrać zielonego odcienia nie tylko w wyniku nieudanej koloryzacji. Przyczyną mogą być także kąpiele w basenie z chlorowaną wodą, zwłaszcza częste. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśnia trycholożka.

Zielone włosy po basenie - co robić?
fot. Shutterstock

Pod wpływem częstych kąpieli w basenie z chlorowaną wodą włosy mogą nabrać zielonego koloru. Problem jest najbardziej widoczny u osób z jasnymi włosami. Dlaczego pod wpływem chlorowanej wody w basenie włosy mogą nabrać zielonego odcienia i w jaki sposób zapobiegać temu efektowi, tłumaczy Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii.

Dlaczego włosy zielenieją pod wpływem wody w basenie?

Aby utrzymać w basenie czystość, do wody oprócz chloru dodawana jest również miedź, która ma działanie zapobiegające powstawaniu glonów. To właśnie ten pierwiastek jest odpowiedzialny za efekt barwienia włosów, a także paznokci na zielono. Problem z zieleniejącymi po kąpieli w basenie włosami zwykle dotyczy przede wszystkim osób, które mają jasne włosy, zarówno naturalne jak i farbowane. Na ciemnych włosach takie odbarwienie nie jest tak zauważalne.

Skąd bierze się efekt zielonego odcienia włosów po kąpielach w chlorowanej, basenowej wodzie? Wynika to z procesu utleniania się miedzi. Zachodzi on także w wodzie, w której jest obecny ten pierwiastek. Źródeł występowania miedzi w wodzie basenowej może być jednak kilka: począwszy od niewielkiej ilości miedzi zawartej w wodzie wodociągowej, zasilającej basen, po zawartość tego składnika w dodawanych do wody środkach do zwalczania alg. Woda mająca zbyt niskie pH i niską zawartości jonów wapnia wpływa również na korozję armatury i innych części instalacji. Ponieważ miedź nie ulega biodegradacji, więc gdy pierwiastek ten pochodzący z różnych źródeł się skumuluje, na włosach użytkowników basenu może pojawić się zielona barwa. Jeśli więc włosy po kąpieli w basenie zielenieją, przyczyny należy szukać w niewłaściwej trosce o wodę basenową i w złym stanie technicznym instalacji.

Jak chronić włosy przed chlorowaną wodą w basenie?

Najprostszym sposobem zapobiegania zielenieniu włosów w wyniku kąpieli w basenie jest zabezpieczenie włosów przed kontaktem z wodą na pływalni. Można to łatwo zrobić, korzystając podczas pływania ze szczelnych czepków.

– Alternatywą dla używania czepka podczas kąpieli w basenie jest zabezpieczenie włosów przed szkodliwym wpływem chlorowanej wody dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Po wyjściu z basenu trzeba je obficie spłukać i nie doprowadzić do sytuacji, gdy niespłukane samoistnie wyschną. Jeśli nie mamy dostępu do bieżącej wody, można je spłukać wodą butelkowaną – wyjaśnia trycholożka z Instytutu Trychologii. I dodaje: – Woda w basenach często wzbogacona jest w miedź, pierwiastek, który może zmieniać kolor włosów, nadając im zielony odcień. Podatne są zwłaszcza włosy zniszczone. Przed korzystaniem z takich kąpieli warto więc zadbać o regenerację włosów zniszczonych słońcem, farbowaniem czy używaniem suszarki lub prostownicy.

Jak pozbyć się zielonego koloru z włosów?

Jeśli nie udało nam się ustrzec przed zmianą koloru włosów pod wpływem basenowych kąpieli i zmieniły już one kolor na zielony po basenie, rozwiązaniem problemu może być poddanie ich chelatacji. Należy wówczas zastosować szampon zawierający odpowiednie substancje, które łączą się z kationami metali, powodując ich usunięcie.

– Pielęgnacja włosów po kąpieli w basenach z chlorowaną wodą opiera sięna stosowaniu szamponów chelatacyjnych. Proces chelatacji polega na wychwytywaniu i łączeniu pierwiastków, które mają niekorzystny wpływ na jakość i wygląd włosów. Częstym składnikiem chelatacyjnym zawartym w szamponach jest kwas etylenodiaminotetraoctowy w postaci soli disodowej oraz tetrasodowej – tłumaczy trycholożka i biotechnolożka Anna Mackojć.

Z kąpieli w basenach z chlorowaną wodą nie trzeba więc rezygnować. Warto jednak zabezpieczyć włosy przed niekorzystnym działaniem chlorowanej wody, która może sprawić, że ich odcień zmieni się na zielony.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Instytut Trychologii