Oceń
Pod wpływem częstych kąpieli w basenie z chlorowaną wodą włosy mogą nabrać zielonego koloru. Problem jest najbardziej widoczny u osób z jasnymi włosami. Dlaczego pod wpływem chlorowanej wody w basenie włosy mogą nabrać zielonego odcienia i w jaki sposób zapobiegać temu efektowi, tłumaczy Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii.
Dlaczego włosy zielenieją pod wpływem wody w basenie?
Aby utrzymać w basenie czystość, do wody oprócz chloru dodawana jest również miedź, która ma działanie zapobiegające powstawaniu glonów. To właśnie ten pierwiastek jest odpowiedzialny za efekt barwienia włosów, a także paznokci na zielono. Problem z zieleniejącymi po kąpieli w basenie włosami zwykle dotyczy przede wszystkim osób, które mają jasne włosy, zarówno naturalne jak i farbowane. Na ciemnych włosach takie odbarwienie nie jest tak zauważalne.
Skąd bierze się efekt zielonego odcienia włosów po kąpielach w chlorowanej, basenowej wodzie? Wynika to z procesu utleniania się miedzi. Zachodzi on także w wodzie, w której jest obecny ten pierwiastek. Źródeł występowania miedzi w wodzie basenowej może być jednak kilka: począwszy od niewielkiej ilości miedzi zawartej w wodzie wodociągowej, zasilającej basen, po zawartość tego składnika w dodawanych do wody środkach do zwalczania alg. Woda mająca zbyt niskie pH i niską zawartości jonów wapnia wpływa również na korozję armatury i innych części instalacji. Ponieważ miedź nie ulega biodegradacji, więc gdy pierwiastek ten pochodzący z różnych źródeł się skumuluje, na włosach użytkowników basenu może pojawić się zielona barwa. Jeśli więc włosy po kąpieli w basenie zielenieją, przyczyny należy szukać w niewłaściwej trosce o wodę basenową i w złym stanie technicznym instalacji.
Jak chronić włosy przed chlorowaną wodą w basenie?
Najprostszym sposobem zapobiegania zielenieniu włosów w wyniku kąpieli w basenie jest zabezpieczenie włosów przed kontaktem z wodą na pływalni. Można to łatwo zrobić, korzystając podczas pływania ze szczelnych czepków.
– Alternatywą dla używania czepka podczas kąpieli w basenie jest zabezpieczenie włosów przed szkodliwym wpływem chlorowanej wody dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Po wyjściu z basenu trzeba je obficie spłukać i nie doprowadzić do sytuacji, gdy niespłukane samoistnie wyschną. Jeśli nie mamy dostępu do bieżącej wody, można je spłukać wodą butelkowaną – wyjaśnia trycholożka z Instytutu Trychologii. I dodaje: – Woda w basenach często wzbogacona jest w miedź, pierwiastek, który może zmieniać kolor włosów, nadając im zielony odcień. Podatne są zwłaszcza włosy zniszczone. Przed korzystaniem z takich kąpieli warto więc zadbać o regenerację włosów zniszczonych słońcem, farbowaniem czy używaniem suszarki lub prostownicy.
Jak pozbyć się zielonego koloru z włosów?
Jeśli nie udało nam się ustrzec przed zmianą koloru włosów pod wpływem basenowych kąpieli i zmieniły już one kolor na zielony po basenie, rozwiązaniem problemu może być poddanie ich chelatacji. Należy wówczas zastosować szampon zawierający odpowiednie substancje, które łączą się z kationami metali, powodując ich usunięcie.
– Pielęgnacja włosów po kąpieli w basenach z chlorowaną wodą opiera sięna stosowaniu szamponów chelatacyjnych. Proces chelatacji polega na wychwytywaniu i łączeniu pierwiastków, które mają niekorzystny wpływ na jakość i wygląd włosów. Częstym składnikiem chelatacyjnym zawartym w szamponach jest kwas etylenodiaminotetraoctowy w postaci soli disodowej oraz tetrasodowej – tłumaczy trycholożka i biotechnolożka Anna Mackojć.
Z kąpieli w basenach z chlorowaną wodą nie trzeba więc rezygnować. Warto jednak zabezpieczyć włosy przed niekorzystnym działaniem chlorowanej wody, która może sprawić, że ich odcień zmieni się na zielony.
Źródło: Instytut Trychologii
Oceń artykuł