Obserwuj w Google News

Zastój wody w organizmie: przyczyny. Czy to jest niebezpieczne?

4 min. czytania
Aktualizacja 21.03.2023
21.03.2023 13:38
Zareaguj Reakcja

Cellulit powstający w tkance podskórnej jest efektem stałego ucisku komórek tkanki tłuszczowej na naczynia krwionośne i limfatyczne. To z kolei prowadzi do powstawania obrzęków, nazywanych często nadmiarem wody. Ekspertka tłumaczy, w jakich przypadkach warto zgłosić się do kosmetologa, a co powinno skłonić do wykonania badań. Sprawdź, jakimi metodami najskuteczniej walczyć z tą dolegliwością.

Zastój wody w organizmie
fot. Shutterstock
  1. Zastój wody w organizmie a choroby
  2. Zastój wody w organizmie: zabiegi 
  3. Zastój wody w organizmie a hormony

Do zastoju wody w organizmie dochodzi, gdy węzły chłonne i układ limfatyczny nie radzą sobie z procesem detoksykacji, a więc usuwania z organizmu toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii. Najczęstsze przyczyny problemu to:

  • przyjmowanie zbyt małej ilości płynów,
  • jedzenie produktów z dużą zawartością soli,
  • zmiany hormonalne,
  • siedzący tryb życia.

Obrazowo rzecz ujmując: woda gromadzi się w organizmie niczym za zaporą wodną, której właz nie może zostać wystarczająco szeroko uchylony.

Dostarczając organizmowi zbyt małą ilość wody, organizm nie ma możliwości, aby szerzej uchylić wspomniany właz. Tym sposobem przepływ płynów w organizmie jest niewielki, a on sam nie ma możliwości, aby skutecznie pozbyć się zbędnych, nagromadzonych metabolitów – tłumaczy kosmetolog Dagmara Nowak-Barańska.

Regularnie pijąc duże ilości wody, organizm jest w stanie w pełni otworzyć właz symbolicznej tamy. Węzły chłonne zaczynają pracować szybciej i wydajniej, pobudzając w ten sposób diurezę, a więc zwiększając ilość wydalanego moczu, przynosząc tym samym ulgę obrzękom. Podobny efekt przynoszą wykonywane w gabinecie zabiegi manualne czy technologiczne, w których wykorzystywany jest drenaż limfatyczny, po których klientki mają wrażenie, że ich węzły chłonne zaczynają odpompowywać nagromadzony w organizmie płyn, co dzieje się w trakcie znacznie wzmożonej diurezy. W połączeniu z dużymi ilościami wypijanej wody jest to w stanie skutecznie uruchomić proces naturalnego oczyszczania organizmu – zapewnia specjalistka.

Zastój wody w organizmie a choroby

Zanim rozpocznie się korzystanie z zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetologiczne, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, z jaką formą problemu ma się do czynienia. Jeśli dolegliwość ma charakter stricte obrzękowy i trwały - można sprawdzić to empirycznie poprzez naciśnięcie palcem na dany obszar i ocenę, przez jak długi czas utrzymuje się odcisk. Jeśli po naciśnięciu dołek utrzymuje się przez kilka sekund, oznacza to, że w organizmie występuje zastój limfatyczny. W takich sytuacjach trzeba rozpocząć od wykluczenia, poprzez USG Dopplera (badanie przepływu żył) wykonywane przez angiologa, czy nie mamy do czynienia z chorobowym charakterem problemu.

Jeżeli natomiast zdarza się to jedynie od czasu do czasu, a kobieta cierpi na obrzęki w sytuacjach, takich jak przebywanie w wysokich temperaturach czy podczas długiego noszenia butów na obcasach, można wówczas bez przeszkód, w sposób manualny lub aparaturowy, zaoferować pomoc kosmetologa.

Zastój wody w organizmie: zabiegi 

W walce z nadmiarem wody w organizmie wykorzystuje się technologię – gotowe programy zabiegowe z pełną certyfikacją medyczną. Jako najskuteczniejszą formę terapii kosmetolodzy wymieniają dwie metody. W pierwszej kolejności przy pomocy zabiegu, jakim jest drenaż limfatyczny z wykorzystaniem znanej i popularnej endermologii.

Jest to rodzaj masażu całego ciała, zaczynający się zawsze od drenażu limfatycznego, a więc pracy nad zdrenowaniem nadmiaru wody. To zabieg szczególnie popularny w okresie wiosenno-letnim, kiedy temperatura zaczyna rosnąć, a więc zbliża się perspektywa odsłaniania swojego ciała. Ważna w przypadku tego zabiegu jest regularność.
Co ciekawe, technika endermologii powstała już ponad 35 lat temu, a opatentował ją francuski inżynier Louis Paul Guitay. Po przebytym wypadku motocyklowym musiał poddać się wielomiesięcznej, intensywnej rehabilitacji, której jedną z podstaw były masaże ręczne. Podczas zabiegów zauważył, że ich efekty zależą przede wszystkim od manualnych umiejętności masażystów i stosowanej przez nich siły nacisku. Wówczas zdecydował się na opracowanie technologii naśladującej ruchy terapeutów, masaż wykonującej jednak znacznie szybciej i precyzyjniej. W ten sposób udało się uzyskać fizjoterapeutyczną poprawę kondycji ciała. Po wielokrotnym wykonaniu tego zabiegu sam jego twórca zauważył, że oprócz zmian na poziomie mięśniowo-tkankowym, nastąpiła również ogromna zmiana w poprawie kondycji skóry. Wtedy też rozszerzono fizjoterapeutyczno-medyczne zastosowanie endermologii na potrzeby działań kosmetologicznych. Tak stworzona technologia jest doskonałym przykładem działania wielokierunkowego, łączącego ze sobą zdrowie i urodę.

Drugim, niezwykle skutecznym zabiegiem jest tzw. presoterapia. To popularne i znane od dawna bandażowanie ciała, które już od wielu lat wykorzystywano w medycynie. Polega na ucisku ciała przy wykorzystaniu specjalistycznego bandaża, w przypadku kosmetologii nasączonego składnikami aktywnymi. W ten sposób przeprowadza się drenaż limfatyczny, wpływa się na poprawę krążenia oraz osiąga lepszą wchłanialność składników aktywnych. Trzeba bowiem pamiętać, że obecność cellulitu świadczy o zaburzeniach krążenia. Kiedy kobieta ma już tę dolegliwość, wchłanialność składników aktywnych – obecnych choćby w popularnych balsamach modelujących czy wyszczuplających, dostępnych w drogeriach czy aptekach – jest niewielka.

Dużo większa przyswajalność i wchłanialność następuje dopiero wtedy, kiedy omówione zabiegi połączymy wraz z codziennymi – prozaicznymi, choć ogromnie ważnymi – czynnościami, takimi jak: picie wody, odpowiednio zbilansowana dieta, ruch i pielęgnacja domowa.

Zastój wody w organizmie a hormony

Opisywane wcześniej stany są pochodną układu hormonalnego. Dlatego z problemem obrzęków i powstawania cellulitu mamy do czynienia przede wszystkim u kobiet – ze względu na przewagę estrogenów przy niedoborze progesteronu. Dlatego też obecnie w okresie wiosennym po – w większości – przesiedzianej zimie, kobieta powinna wspomóc się, aby cellulit nie powodował u niej obrzęków limfatycznych.

Na powstawanie zmian widocznych na powierzchni skóry w postaci nierównomiernej struktury, "grudek" – jak często określają to kobiety – popularnie nazywanych również "pomarańczową skórką", ma wpływ wiele różnych czynników. Główne z nich to jednak przede wszystkim siedzący tryb życia i… zbyt ciasne ubrania, zwłaszcza jeansy. Dlaczego? – W sytuacjach, w których zależy nam na drenowaniu, wykonuje się ucisk, który powinien być wykonywany od dołu ku górze.

– Jeśli jednak nosimy przykładowo zbyt ciasne, zwłaszcza w odcinku biodrowym, jeansy, działamy w zupełnie odwrotnym kierunku. Kobietom często wydaje się, że przecież powinny nosić przylegające do ciała ubrania – co często powielane jest w mediach. Przylegające powinny być jednak rajstopy czy legginsy, na pewno nie jeansy -  tłumaczy Dagmara Nowak-Barańska.

Warto bowiem podkreślić, że omówiona wcześniej presoterapia czy inne zabiegi drenujące, działają zawsze od dołu ku górze. Działając w odwrotnym kierunku, a więc nosząc choćby zbyt ciasne spodnie, nie usprawniamy przepływu limfy, a jedynie ściągamy obrzęk w dół.