,

Zmarszczki są źródłem toksycznych substancji i skracają życie. Zaskakująca teoria

11.04.2023
Aktualizacja: 11.04.2023 14:45

Według nowej teorii, zmarszczki twarzy nie są jedynie defektem estetycznym i oznaką upływu lat. Naukowcy dowodzą, że zatruwają one również organizm i napędzają starzenie się naszego ciała i mózgu, bo wydzielają szkodliwe substancje. Czy są jakieś sposoby, by zapobiec negatywnym skutkom powstawania zmarszczek? Być może będą leki.

Zmarszczki skracają życie
fot. Shutterstock

Zmarszczki nie są tylko skutkiem utraty elastyczności skóry – informuje „New Scientist”. Starzejące się komórki zmieniają się też wewnątrz, powstają w nich niekorzystne dla organizmu substancje chemiczne, wydzielane na zewnątrz i zatruwające całe nasze ciało oraz narządy wewnętrzne. Zmarszczki są zatem aktywne metabolicznie i mają bezpośredni wpływ na proces starzenia się, one go wręcz napędzają – wynika z najnowszej teorii zaproponowanej przez prof. Claudię Cavadas z Centrum Neurobiologii i Biologii Komórki Uniwersytetu Coimbra w Portugalii, która ostrzega: – Gdy twoja skóra starzeje się, musisz być czujny, bo wtedy w środku starzeje się też twoje ciało.

Zmarszczki przyspieszają starzenie się ciała i mózgu

Skóra jest największym organem człowieka, a jej rola nie polega jedynie na tym, że tworzy osłonę dla ciała. Od niej zależy też odporność organizmu, wytwarzanie witaminy D, regulacja temperatury ciała i równowaga wodna. Wszelkie powstające w niej zaburzenia mogą zatem zaburzać funkcje organizmu.

Wraz ze starzeniem się w komórkach skóry zachodzą ogromne zmiany, a jednocześnie słabną ich wewnętrzne mechanizmy naprawcze i eliminujące komórki wadliwe. Można to porównać do rozwoju choroby nowotworowej: komórki rakowe są początkowo likwidowane, jednak z czasem udaje się im wymknąć spod kontroli i zaczynają się gwałtownie rozmnażać, zakłócając działanie całego organizmu i doprowadzając do zgonu chorego.

Okazuje się, że zmarszczki wydzielają koktajl szkodliwych substancji, głównie enzymów niszczących białka oraz protein prozapalnych, uszkadzających sąsiednie komórki oraz tkankę łączną. Przyczyniają się do rozwoju schorzeń wieku starczego, takich jak nowotwory, występujące najczęściej po 60. roku życia, a także zaćma, miażdżyca, cukrzyca, zapalenie stawów i demencja. Substancje te przyśpieszają też powstawanie kolejnych zmarszczek.

Najważniejszy powód starzenia się skóry twarzy

Prof. Cavadas zwraca uwagę, że wpływ na starzenie się komórek skóry twarzy ma nadmierne promieniowanie słoneczne, a przede wszystkim promieniowanie ultrafioletowe. Zbyt częste opalanie się grozi zarówno nowotworami skóry, w tym najbardziej groźnym czerniakiem, jak i przyśpieszonym starzeniem się skóry oraz powstawaniem zmarszczek. – Skóra zwykle bardziej się starzeje w tych miejscach, które były bardziej narażone na promieniowanie słoneczne – zaznacza.

Skóra jest zatem wizytówką naszego zdrowia, a jej wygląd – twierdzi portugalska specjalistka – świadczy o stanie zdrowia danej osoby: im więcej zmarszczek, tym można podejrzewać więcej niekorzystnych zmian również wewnątrz organizmu. Można też w pewnym stopniu przewidzieć, jak długo ktoś będzie żyć.

Zmarszczki jako prognostyk długości życia

W jednym z badań opublikowanych w 2015 r. oceniono wygląd twarzy osób na fotografii z lat 70. XX w., następnie w 2000 r. sprawdzono, ile z nich nadal żyło. Okazało się, że stan skóry twarzy był dobrym prognostykiem tego, jak długo ktoś będzie żył w okresie kolejnych 12 lat.

W innym badaniu stwierdzono, że im gorszy wygląd skóry, tym większe jest ryzyko zaćmy, osteoporozy, utraty słuchu oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Ta ostatnia choroba najczęściej występuje u palaczy papierosów, a tytoniowy nałóg przyśpiesza starzenie się skóry i zwiększa ryzyko wielu chorób, szczególnie raka płuca i raka trzustki.

Będą leki hamujące powstawanie zmarszczek?

Jak walczyć ze zmarszczkami? Prof. Cavadas twierdzi, że pomocne mogą być senolityki, czyli grupa substancji zdolnych usuwać z orgaizmu starzejące się komórki. Wiele z nich jest obecnie testowanych pod kątem hamowania procesów starzenia się. Wyniki badań powinny być znane w najbliższych latach. W tym kierunku prowadzone są też badania nad rapamycyną oraz metforminą, lekiem na cukrzycę, który wykazuje wszechstronne działanie i może chronić też przed innymi chorobami, a prawdopodobnie także spowalniać starzenie się.

Na rynku dostępne są różnego typu kremy reklamowane jako przeciwstarzeniowe. Mogą one łagodzić zmarszczki, jednak jak na razie nie ma wystarczających dowodów, by twierdzić, że wykazują działania przeciwstarzeniowe – zwraca uwagę chirurg plastyczny David Zargaran z Royal Free Hospital w Londynie. Lepsze efekty daje stosowanie kremów i olejków z odpowiednim filtrem chroniącym przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: A. C. Franco, C. Aveleira, C. Cavadas, Skin senescence: mechanisms and impact on whole-body aging, Trends in Molecular Medicine, Volume 28, Issue 2, 2022, Pages 97-109, ISSN 1471-4914 / PAP/Zbigniew Wojtasiński

logo Tu się dzieje