Obserwuj w Google News

Skąd się biorą zakola u mężczyzn? Czy proces da się zatrzymać?

Aleksandra Sobieraj
3 min. czytania
Aktualizacja 25.01.2023
25.01.2023 10:59
Zareaguj Reakcja

Zakola mogą się tworzyć u mężczyzn już po 25. roku życia. To długotrwały proces i częsta przyczyna zmartwień, choć problem jest dość powszechny, bo już około pięćdziesiątki ma je ponad połowa panów. Zakola na czole i skroniach to zwykle początek łysienia androgenowego. Trycholożka wyjaśnia, jak powstają.

Skąd się biorą zakola u mężczyzn?
fot. Shutterstock
  1. Dlaczego tworzą się zakola na czole i skroniach?
  2. Czy z zakola należy iść do trychologa?
  3. Jak można walczyć z zakolami?
  4. Czy dieta może opóźnić pogłębianie się zakoli?

Jak wynika ze statystyk nadmierne wypadanie włosów dotyczy nawet co trzeciego mężczyzny w wieku 25-45 lat. W przypadku panów po 50. roku życia – nawet połowy z nich. Jednym z efektów nadmiernego wypadania włosów mogą być zakola widoczne w okolicach skroni i czoła. Są jednym z pierwszych widocznych objawów postępującego procesu łysienia, dlatego nie warto ich ignorować. Jak powstają zakola? Czy jest to głównie efekt genetyki, wyjaśnia Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii.

Dlaczego tworzą się zakola na czole i skroniach?

Zakola można zdefiniować jako miejscową utratę włosów występującą najczęściej w okolicach skroni. Ich powstawanie jest zazwyczaj procesem długotrwałym, postępującym stopniowo, dlatego wiele osób nie dostrzega pierwszych sygnałów świadczących o tworzeniu się zakoli.

– Warto na wstępie zaznaczyć, że problem zakoli najczęściej dotyka mężczyzn, ale może również pojawić się u kobiet. Ich źródłem jest przede wszystkim podłoże genetyczne, chociaż są także inne czynniki, które mogą sprzyjać powstawaniu zakoli, jak na przykład niektóre choroby skóry głowy, niedoczynność tarczycy, nieprawidłowa dieta, problemy hormonalne czy przyjmowanie niektórych leków – tłumaczy trycholożka Anna Mackojć. – Pojawienie się zakoli może być sygnałem, że mamy do czynienia z łysieniem androgenowym. Istotne jest, aby na wczesnym etapie sprawdzić jakie może być podłoże powstawania zakoli i w zależności od przyczyny, zweryfikować, jaka jest możliwość podjęcia terapii – wyjaśnia specjalistka.

Czy z zakola należy iść do trychologa?

Z uwarunkowaniami genetycznymi w przypadku łysienia ciężko jest wygrać, ale bez prawidłowej diagnozy nie wiemy, czy powodem utraty włosów są obciążenia genetyczne czy źródła problemu są inne.

– Jeśli obserwujemy postępujące przesunięcie się linii włosów, nie warto czekać i trzeba niezwłocznie zgłosić się do specjalisty. W przypadku rozpoznania źródła problemu na początkowym etapie i eliminacji podłoża genetycznego jako sprawcy łysienia, szanse na wdrożenie efektywnej terapii są większe. Kluczowe jest jednak prawidłowe rozpoznanie przyczyn utraty włosów. Nie zawsze zakola muszą być następstwem obciążenia genetycznego – mówi trycholożka.

Jak można walczyć z zakolami?

Do walki z zakolami można zastosować różne metody w zależności od zdiagnozowanych przyczyn, na przykład terapię farmakologiczną, wspomagająco zabiegi trychologiczne, m.in. mezoterapię igłową czy karboksyterapię, jak również specjalistyczne preparaty działające miejscowo na skórę głowy. Z zabiegów warto również rozważyć zastosowanie naświetlań LED, które mogą efektywnie dopełniać indywidualnie dobraną terapię trychologiczną. Taką terapię może zalecić trycholog po konsultacji i wykonaniu trichoskopii, czyli badania pozwalającego ocenić stan skóry głowy i włosów.

Badanie trichoskopowe realizowane z wykorzystaniem cyfrowej kamery wyposażonej w soczewki pozwalające na przybliżenie obrazu pokazuje nie tylko kondycję skóry głowy, ale także gęstość włosów, ich grubość, a także jakość cebulki włosa oraz wiele innych aspektów dotyczących problemów skóry głowy i łodyg włosów.

Czy dieta może opóźnić pogłębianie się zakoli?

Jeśli borykamy się z pojawiającymi się zakolami, warto również zwrócić uwagę na dietę dobrą dla włosów. Jej prawidłowe zbilansowanie i nasycenie ważnymi dla nich minerałami i witaminami jest dodatkowym elementem wzmacniającym i pobudzającym mieszki włosowe.

W walce z zakolami niezwykle istotne jest zauważenie problemu w początkowej fazie, gdy włosy zaczynają się przerzedzać. Dużo trudniej jest podjąć skuteczną walkę o włosy, gdy zakola są już mocno widoczne i zaczynają się pogłębiać. Dla wielu osób to krępująca dolegliwość natury estetycznej, ale warto przezwyciężyć uprzedzenia, aby sprawdzić możliwe przyczyny i spróbować podjąć terapię, która może uratować włosy albo chociaż spowolnić proces łysienia.

Źródło: Instytut Trychologii