Obserwuj w Google News

Lokówka, suszarka, prostownica mogą niszczyć włosy. 3 zasady do zapamiętania

4 min. czytania
Aktualizacja 12.12.2022
12.12.2022 20:00
Zareaguj Reakcja

Regularna stylizacja włosów nie zawsze jest dla nich przyjazna. Chcąc mieć perfekcyjną fryzurę, warto zadbać o to, by przy jej układaniu nie zniszczyć sobie włosów. Codzienne używanie różnych urządzeń i kosmetyków do stylizacji może odbić się niekorzystnie na kondycji włosów. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, wyjaśnia Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii.

Stylizacja może niszczyć włosy
fot. Shutterstock
  1. Po pierwsze: zabezpieczenie włosów przed stylizacją
  2. Po drugie: dobrze dobrana pielęgnacja
  3. Po trzecie: oczyszczenie włosów i skóry głowy po stylizacji

Do codziennego układania włosów często używamy urządzeń ułatwiających stylizację, np. suszarki, prostownicy czy lokówki, które emitują wysoką temperaturę – nie jest ona obojętna dla włosów. Zdarza się też, że włosy dodatkowo utrwalamy lakierem, a czasem mocnym upięciem. Aby zminimalizować skutki stylizacji włosów, które nie pozostają obojętne dla ich kondycji, warto zadbać o trzy istotne sprawy związane z ich ochroną i pielęgnacją.

Po pierwsze: zabezpieczenie włosów przed stylizacją

Włosy zdecydowanie nie lubią wysokich temperatur. Częstą przyczyną osłabionej kondycji włosów, szczególnie u kobiet, jest nadużywanie urządzeń emitujących wysoką temperaturę i brak prawidłowej ochrony włosów podczas stylizacji. Zbyt wysoka temperatura suszenia czy kręcenia może prowadzić nie tylko do matowienia, ale także do przesuszenia włosów. Jeśli regularnie poddajemy je działaniu wysokiej temperaturze, wpływa to niekorzystnie na łodygę włosa i prowadzi do trwałych jej mikrouszkodzeń.

– Uszkodzenia włosów, wynikające ze stosowania bez umiaru stylizacji na gorąco z wykorzystaniem na przykład prostownicy, mogą być nieodwracalne. Bardzo wysoka temperatura niszczy keratynę, czyli białko budulcowe włosa. Zniszczona struktura białkowa nie ma możliwości regeneracji. Takie włosy podczas badania trichoskopowego wyglądają jak strzępki poszarpanych włókien i świadczą o rozszczepie podłużnym lub poprzecznym – wyjaśnia trycholożka Anna Mackojć. – Dlatego bardzo istotne jest rozsądne korzystanie z urządzeń do stylizacji. Jeśli już decydujemy się na suszenie włosów czy ich stylizację na gorąco, to zawsze korzystajmy z preparatów zapewniających im termoochronę. Warto również sprawdzać parametry urządzeń przed ich wyborem, a także to, czy mają dodatkowe funkcje, które mogą wspierać ochronę włosów. Przykładem jest choćby funkcja jonizacji w suszarkach – dodaje specjalistka z Instytutu Trychologii.

Na rynku jest dostępnych coraz więcej preparatów o działaniu termoochronnym w postaci sprayu, olejków czy serum, jak również nowoczesnych urządzeń do stylizacji. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom, jak choćby dobór wysokości temperatury w trakcie stylizacji do kondycji włosów, możemy mniej ingerować w ich strukturę, co jest ważnym czynnikiem w dbaniu o zdrowy wygląd włosów.

Po drugie: dobrze dobrana pielęgnacja

Pielęgnując włosy często poddawanie stylizacji, warto zwrócić szczególną uwagę na domykanie rozchylonych łusek, nawilżanie włosów oraz dostarczanie im keratyny. Istotne jest także uzupełnianie ubytków w strukturze włosa. Utrata wody z włosów to m.in. efekt zabiegów z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Przez nie kosmyki mogą tracić ochronę warstwy lipidowej włosa, co może powodować na przykład większą łamliwość i podatność na kruszenie. Do pielęgnacji takich włosów warto włączyć preparaty wzbogacone keratyną – substancja ta jest zarówno w szamponach, jak również w odżywkach i maskach. Jeśli mamy problem z doborem preparatów odpowiednich do kondycji włosów lub widzimy, że ich stan się pogarsza, możemy zasięgnąć konsultacji trychologa. Specjalista przeprowadzi diagnozę stanu włosów dzięki trichoskopii, czyli badaniu z wykorzystaniem kamery i różnych rodzajów światła.

– Trichoskopia pokaże kondycję naszej skóry głowy, gęstość włosów, ich grubość , jakość cebulki włosa oraz wiele innych aspektów dotyczących problemów skóry głowy i łodyg włosów, w tym na przykład stopień zniszczenia łodygi przez chemiczne i termiczne zabiegi – tłumaczy Anna Mackojć z Instytutu Trychologii. – Warto z niej skorzystać, jeśli widzimy jakiekolwiek nieprawidłowości lub chcemy kompleksowo zadbać o włosy. Specjalista dokona analizy struktury zewnętrznej łodygi włosa pod trichoskopem, stosując 700-krotne powiększenie i na tej podstawie pomoże dobrać także lepiej spersonalizowaną pielęgnację – mówi specjalistka.

Po trzecie: oczyszczenie włosów i skóry głowy po stylizacji

Istotnym aspektem dbania o zdrowy wygląd włosów, także tych poddawanych stylizacji, jest regularne ich oczyszczanie. Na skórze głowy i włosach gromadzi się nie tylko kurz czy różne zanieczyszczenia, ale także resztki kosmetyków, na przykład ze stylizacji czy pielęgnacji. Samo mycie nie wystarczy, jeśli chcemy prawidłowo zadbać o skórę głowy i mieć piękne, zdrowe włosy. Mycie to czynność podstawowa – jeśli jest wykonywana prawidłowo i dobrze dobranym szamponem do skóry głowy, będzie sprzyjać jej kondycji. Warto także pomyśleć o regularnym peelingu skóry głowy – choć nie jest on elementem codziennej pielęgnacji, to jest niezbędny do utrzymania prawidłowej higieny włosów. Warto wykonywać go co najmniej raz w miesiącu, a w przypadku osób zmagających się z problemami skórnymi częściej – nawet raz w tygodniu.

– Stosowanie peelingu ma wiele zalet. Zapewnia m.in. redukcję zrogowaciałego naskórka, eliminację grudek łojowych oraz dotlenienie skóry głowy. Dzięki systematycznemu i prawidłowo wykonywanemu peelingowi uzyskujemy lepszą absorbcję składników aktywnych zgromadzonych w ekstraktach czy ampułkach wykorzystywanych na kolejnym etapie pielęgnacji – wyjaśnia trycholożka. – Ważny jest jednak dobór preparatu właściwego do naszego typu skóry głowy i jej dolegliwości. Istotnym czynnikiem w jego doborze jest pH, czyli wskaźnik kwasowości produktu, który powinien mieścić się w granicach od 3,0 do 5,5. Odczyn pH powinien być kwaśny lub lekko kwaśny, gdyż takie właśnie pH ma płaszcz hydrolipidowy skóry. Ważne jest też dokładne oczyszczenie zalegających pozostałości środków do stylizacji włosów – dodaje Anna Mackojć.

Aby fryzura dobrze wyglądała, włosy powinny być nie tylko zdrowe i wypielęgnowane, ale również odpowiednio chronione, zwłaszcza jeśli poddaje się je stylizacji z użyciem wysokiej temperatury.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Instytut Trychologii