,

Paznokcie żelowe pod lupą śledczych. Mogą wywoływać groźne alergie

19.04.2023 13:04

Dermatolodzy alarmują, że substancje stosowane do wykonywania paznokci żelowych i hybrydowych mogą być przyczyną groźnych reakcji alergicznych. Chodzi o alergię na akrylany, która może prowadzić do rozwoju poważnych zmian skórnych. Preparaty znalazły się pod lupą brytyjskiego Biura ds. Bezpieczeństwa Produktów.

Profesjonalny manicure
fot. Shutterstock

BBC informuje, że u coraz większej liczby osób pojawiają się groźne alergie wywołane przez produkty stosowane do wykonania tzw. żelowych paznokci. Dermatolodzy twierdzą, że coraz częściej leczą ludzi z powodu reakcji alergicznych na paznokcie akrylowe i żelowe. Dr Deirdre Buckley z Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów powiedziała w rozmowie z BBC, że niektórzy pacjenci zgłaszają obluzowywanie lub odpadanie płytek paznokci, wysypki skórne lub, w rzadszych przypadkach, trudności w oddychaniu.

Brytyjskie rządowe Biuro ds. Bezpieczeństwa Produktów i Standardów potwierdziło, że prowadzi dochodzenie w tej sprawie. W oświadczeniu napisano: "Wszystkie kosmetyki udostępniane w Wielkiej Brytanii muszą być zgodne z surowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa. Obejmuje to listę składników, aby umożliwić konsumentom z alergiami zidentyfikowanie produktów, które mogą być dla nich nieodpowiednie". Chociaż większość manicure hybrydowego jest bezpieczna i nie powoduje żadnych problemów, Brytyjskie Stowarzyszenie Dermatologów ostrzega, że chemikalia metakrylanowe - znajdujące się produktach stosowanych do wykonywania paznokci żelowych i akrylowych - mogą powodować reakcje alergiczne u niektórych osób.

Dr Buckley, która była współautorką raportu na ten temat z 2018 roku, powiedziała BBC, że staje się to "bardzo poważnym i powszechnym problemem".

- Widzimy to coraz częściej. Więcej osób kupuje zestawy do samodzielnego manicure w domu, rozwija alergię, a następnie udaje się do salonu, a alergia się pogarsza. W idealnej sytuacji ludzie przestaliby używać żelowego lakieru do paznokci i wróciliby do staromodnych lakierów do paznokci, które są znacznie mniej uczulające. Natomiast, jeśli ludzie są zdeterminowani, aby kontynuować używanie akrylowych produktów do paznokci, powinni robić to profesjonalnie – powiedziała specjalistka.

Zdaniem dermatologów lampy UV, które są używane do suszenia lakieru, nie działają z każdym rodzajem żelu. Jeśli lampa nie ma co najmniej 36 watów lub odpowiedniej długości fali, akrylany – grupa chemikaliów używanych do wiązania żelu – nie wysychają prawidłowo, wnikając w łożysko paznokcia i otaczającą go skórę, powodując podrażnienia i alergie.

Alergia na akrylany. Zwróć uwagę na te objawy

Dr Deirdre Buckley z Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów wyjaśniła w rozmowie z BBC, że alergia na akrylany, która może się rozwinąć w wyniku kontaktu z preparatami wykorzystywanymi przy manicure żelowym, akrylowym jest bardzo poważnym zjawiskiem. Alergia na akrylany wyklucza lub poważnie utrudnia poddawanie się niektórym zabiegom medycznym, takim jak zakładanie wypełnień dentystycznych, operacje "wymiany" stawów i zażywanie niektórych leków przeciwcukrzycowych. Wszystko dlatego, że organizm osoby uczulonej nie będzie już tolerował niczego, co zawiera akrylany.

Specjalistka wymieniła kilka objawów, z jakimi zgłaszają się do niej pacjenci uczuleni na akrylany. Substancje te mogą wywoływać bolesne pęcherze na skórze dłoni i stóp, a także wysypki i obrzęki na skórze twarzy, szyi i całym ciele. Osoby, które doświadczają tego typu objawów, powinny zrezygnować z zabiegów i jak najszybciej zgłosić się do lekarza dermatologa.

Specjaliści podkreślają, że produkty stosowane w profesjonalnych gabinetach w Wielkiej Brytanii i w krajach Unii Europejskiej posiadają odpowiednie atesty i spełniają bezpieczne dla człowieka normy. Z tego powodu ryzyko wystąpienia alergii po zabiegu wykonanym przez profesjonalistę jest znacznie mniejsze, niż po zabiegu domowym. 

Eksperci informują także, że jednym z najbardziej rozpoznawalnych alergenów jest składnik o nazwie HEMA (metakrylan 2-hydroksyetylu). Dla bezpieczeństwa należy szukać produktów, które nie zawierają w składzie tego składnika - to znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

logo Tu się dzieje