Obserwuj w Google News

To dobry czas na zbadanie znamion – apelują lekarze. Zrób dermatoskopię

2 min. czytania
Aktualizacja 05.06.2023
05.06.2023 09:38
Zareaguj Reakcja

Regularne kontrolowanie skóry, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, powinno wejść nam w nawyk. Lekarze apelują, by przed sezonem urlopowym pójść do dermatologa na badanie dermatoskopem. 

Badanie dermatoskopem
fot. Shutterstock

Okres wiosenno-letni to odpowiedni moment, by wybrać się na kontrolną wizytę do dermatologa na badanie dermatoskopem. O badaniu znamion powinny pomyśleć zwłaszcza osoby, które:

  • mają znamiona o nieregularnym kształcie, z poszarpanymi brzegami lub są one wielokolorowe,
  • mają jasną karnację oraz liczne znamiona,
  • doznały kiedykolwiek poparzenia słonecznego,
  • są rodzinnie obciążone przypadkami nowotworów skóry.

Badanie dermatoskopem (dermatoskopia) jest szybkie, bezbolesne. Lekarz ogląda przez specjalne urządzenie optyczne znajdujące się na skórze znamiona, m.in. pieprzyki, przebarwienia, niepokojące plamki. Dermatoskop pozwala lekarzom zobaczyć  zmiany skórne w dziesięciokrotnym powiększeniu – to pomaga odróżnić niegroźne pieprzyki od zmian, które mogą być potencjalnie niebezpieczne, na przykład pojawiające się w przebiegu raka skóry. Im szybciej zostaną one wyryte, tym łatwiej się je leczy.

– Skóra jest największym narządem naszego ciała. Każdy z nas powinien regularnie oceniać stan znamion skórnych podczas porannych czy wieczornych czynności pielęgnacyjnych, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, gdy wystawiamy się coraz częściej i coraz dłużej na promieniowanie słoneczne – powiedziała Julia Ścigała z Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Łodzi i dodała: – Sprawdźmy, czy znamiona nie rosną, nie zwiększają swojej powierzchni, jakie mają obramowanie, czy nie są poszarpane. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zgłośmy się do dermatologa. Badanie dermatoskopem może uratować życie. Należy też pamiętać, że nie każde takie znamię oznacza czerniaka, ale nie wolno ignorować żadnych zmian na skórze.

Badanie dermatoskopem można wykonać praktycznie w każdym gabinecie dermatologicznym czy w ośrodkach onkologicznych, bez skierowania i w ramach NFZ (przed zapisaniem się do lekarza warto zapytać, czy ma dermatoskop).