Oceń
Jak czyścić uszy, by dodatkowo sobie nie zaszkodzić? Dobre pytanie. Tym, co często powoduje, że chcemy czyścić uszy, jest zbierająca się woskowina. To całkowicie normalna, naturalna substancja, która pomaga chronić uszy i nawilża je. Gdyby nie woskowina, uszy prawdopodobnie byłyby swędzące i suche. Woskowina ma nawet właściwości antybakteryjne, co oznacza, że uszy w dużej mierze oczyszczają się same. Woskowina jest jak filtr dla uszu, chroni je przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak brud i kurz - wychwytuje je, by nie dotarły zbyt głęboko.
Lekarze zgadzają się co do tego, że umieszczanie czegokolwiek w uchu lub wpychanie przedmiotów daleko w głąb ucha, to zły pomysł. Uszy z reguły oczyszczają się same i nie wymagają dodatkowej opieki, szczególnie pomocy w usuwaniu woskowiny, która jest im potrzebna. To, co powinno się robić, to usuwać zanieczyszczenia i nadmiar woskowiny z zewnętrznych kanałów słuchowych. Należy to robić delikatnie i ostrożnie, by nie przepchnąć woskowiny w głąb kanału słuchowego.
- Czujesz, że ucho jest zatkane i chcesz je oczyścić? Najpierw upewnij się, że nie jest to symptom zapalenia ucha. Jeśli oprócz nieprzyjemnego uczucia w uchu czujesz się po prostu źle, masz gorączkę, migrenę i mdłości, zrezygnuj z czyszczenia ucha i zgłoś się do lekarza.
Kiedy woskowina nadmiernie się gromadzi?
Niektórzy ludzie nie mają potrzeby czyszczenia uszu. Inni wymagają pomocy lekarza z powodu nadmiernego gromadzenia się woskowiny w uchu. Wąskie, specyficznie ukształtowane przewody słuchowe są powodem zalegania woskowiny, która ma tendencję do zalegania w uchu. Innym powodem nadmiernego wydzielania woskowiny może być częste przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, ponieważ gruczoły przewodu słuchowego nasilają wtedy swoją aktywność. Z problemem nadmiernego gromadzenia się woskowiny zmagają się również osoby, które noszą aparat słuchowy i często korzystają z zatyczek do uszu. Zatkanie przewodu słuchowego przez woskowinę wymaga jej usunięcia. W tym celu stosuje się płukanie ucha, wykonywane przez laryngologa. Nie zaleca się płukania ucha, jeśli z jego wnętrza cieknie ropna wydzielina lub jeśli w przeszłości występowały ciężkie choroby uszu.
Gdy dochodzi do nagromadzenia się dużej ilości woskowiny można odczuwać:
- ból w dotkniętym uchu,
- pełność lub dzwonienie w uchu,
- zaburzenia słuchu w uszkodzonym uchu,
- zapach wydobywający się z zaatakowanego ucha,
- zawroty głowy,
- kaszel.
Woskowina to produkt gruczołów łojowych przewodu słuchowego zewnętrznego. Znajduje się w kanale słuchowym, w którym mieści się wiele zakończeń nerwowych, dlatego nawet lekkie dotknięcie lub nacisk mogą spowodować ból. Woskowina chroni wnętrze ucha, także przed wpływającą wodą.
Jak bezpiecznie czyścić uszy?
Kiedy żujesz i poruszasz szczęką, pomagasz przenieść woskowinę z kanału słuchowego na zewnątrz. Tam zazwyczaj wysycha i wypada. Ale woskowina nie tworzy się głęboko w kanale słuchowym, powstaje w zewnętrznej części. Jedynym powodem, dla którego ucho blokuje się woskowiną, jest to, że próbowałeś oczyścić uszy bawełnianym wacikiem - lub czymś podobnym - i wepchnąłeś wosk głębiej.
Wpychanie przedmiotów do ucha może powodować:
- infekcje,
- rozerwanie błony bębenkowej,
- znaczną utratę słuchu.
Najbezpieczniejszym sposobem usunięcia wosku z uszu jest wizyta u lekarza. Podczas wizyty lekarz może użyć specjalnych instrumentów, by usunąć blokadę z woskowiny.
Jak czyścić uszy w domu?
- KROPLE ZMIĘKCZAJĄCE WOSKOWINĘ sprzedawane w aptece, to jeden z popularniejszych sposobów. Zawierają najczęściej glicerynę i olejki, które zmiękczają woskowinę i ułatwiają jej wypłynięcie na zewnątrz.
- WILGOTNA, CIEPŁA ŚCIERECZKA przydaje się, jeśli chcesz oczyścić zewnętrzną część ucha. Wystarczy delikatnie umyć małżowinę, nie pocierając zbyt mocno skóry. Ściereczka dokładnie usuwa to, co widać gołym okiem i może sprawiać problemy estetyczne.
- PŁUKANIE STRZYKAWKĄ napełnioną ciepłą wodą lub roztworem soli fizjologicznej. Należy usiąść i przechylić głowę na zdrową stronę. Następnie, używając strzykawki, napełnić ucho ciepłą wodą lub roztworem soli fizjologicznej (w równych częściach) i pozostawić na kilka sekund. Następnie trzeba przechylić głowę i poczekać, aż woda wypłynie. Czynność należy powtarzać do czasu, aż ucho będzie czyste.
- WODA UTLENIONA rozgrzana (ok. 10 kropli) i wprowadzona do ucha zmiękcza woskowinę, która wypływa razem z wodą. Wodę utlenioną należy wprowadzić do ucha, gdy głowa przechylona jest na stronę ,,zdrowego ucha'' i pozostawić na 3-4 minut. Następnie przechylić głowę na drugą stronę i poczekać, aż z ucha wycieknie płyn. Pozostałości oczyścić chusteczką. Czynność należy powtórzyć 2–3 razy.
Na co uważać?
Nie używaj ostrych przedmiotów, patyczków ani niczego, co mogłoby uszkodzić błonę bębenkową i trwale uszkodzić słuch. Nie zakłócaj mechanizmu naturalnego oczyszczania ucha poprzez stosowanie patyczków higienicznych i innych przedmiotów. To prowadzi do uszkodzenia delikatnej skóry przewodu, czego następstwem może być zapalenie przewodu słuchowego.
Nie wlewaj niczego do uszu, jeśli:
- masz cukrzycę,
- masz niską odporność,
- możesz mieć pęknięty bębenek.
Świecowanie uszu to kolejna opcja, której należy unikać. Długie świece w kształcie stożka są wkładane do kanału słuchowego, a następnie rozpalane, by wyciągnąć wosk do góry. Ogień może poparzyć, a wosk ze świecy może przypadkowo zostać w uchu. Nigdy nie stosuj tej metody samodzielnie w domu, nie korzystaj też z pomocy osób niedoświadczonych.
Oceń artykuł