Obserwuj w Google News

GIS ostrzega przed kupowaniem kosmetyków w sieci. "Pamiętaj o tych zasadach"

2 min. czytania
26.10.2023 09:22
Zareaguj Reakcja

Kosmetyki w internecie kupujemy bardzo często. Z raportu „E-commerce w Polsce 2022” wynika, że aż 77 proc. internautów robi zakupy online, a najczęściej wybieranymi sklepami są właśnie drogerie i perfumerie. Często wybieramy też grupy sprzedażowe dostępne m.in. na Facebooku. Czy to bezpieczne? Wyjaśniamy.

Kupowanie kosmetyków przez internet. GIS przypomina ważne zasady
fot. Shutterstock

Kupowanie kosmetyków przez internet ma wiele zalet. To przede wszystkim duża oszczędność czasu i często też pieniędzy, ale nie tylko. W internecie wybór jest praktycznie nieograniczony: drogerie internetowe prześcigają się w ofertach. Powstaje coraz więcej różnorodnych sklepów. W internecie każdy znajdzie coś dla siebie: od kolorowych kosmetyków po naturalne produkty przeznaczone do pielęgnacji wymagającej skóry. Żeby zakupy były bezpieczne, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, o czym przypomina GIS. Przede wszystkim:

Zawsze dokładnie sprawdzaj produkty kosmetyczne. Nie kupuj podejrzanych kosmetyków, co do których pochodzenia czy składu nie masz pewności. Zwracaj szczególną uwagę na produkty pochodzące spoza Unii Europejskiej. Dość często zdarza się, że takie produkty są niezgodne z wymaganiami i mogą zawierać substancje zabronione w UE. Jeśli masz wątpliwości, poproś sprzedawcę o szczegóły. Niektóre sklepy internetowe oferują możliwość zamawiania próbek: dzięki temu, zanim kupisz dany kosmetyk, możesz przetestować jego działanie. Czytaj opinie o sklepach i staraj się nie kupować w miejscach, których w żaden sposób nie możesz zweryfikować.

  • Upewnij się, że produkt ma prawidłowe oznakowanie, w tym pełną listę składników, nazwę producenta, datę ważności lub znak PAO (międzynarodowe oznaczenie, które wskazuje termin przydatności produktu po otwarciu opakowania – ang. Period After Opening).
  • Nie kupuj produktów bez odpowiedniego oznakowania.
  • Jeśli zauważysz nieprawidłowości, zgłoś je, by uchronić innych konsumentów.

Sprzedajesz kosmetyki w sieci? O tym pamiętaj

Zasady bezpieczeństwa dotyczą też sprzedających. Produkty, które sprzedajemy w internecie zawsze muszą spełniać wymagania wynikające z ogólnych przepisów. Produkt musi posiadać raport bezpieczeństwa, a także powinien być oznakowany zgodnie z wymaganiami. Poza tym, kosmetyk należy zgłosić do CPNP (portal zgłaszania produktów kosmetycznych – ang. Cosmetic Products Notification Portal). Wszyscy producenci są odpowiedzialni za działanie produktu, m.in. możliwe reakcje alergiczne czy niepożądane skutki uboczne, które należy każdorazowo zgłaszać. Jak apeluje GIS:

Kosmetyki importowane spoza Unii Europejskiej również muszą spełniać wszystkie wymagania przewidziane w przepisach. Jako importer jesteś odpowiedzialny za sprowadzone produkty, nawet jeśli importujesz pojedyncze sztuki.Wielkość produkcji czy określanie produktu jako „naturalny”, „ekologiczny”, „domowy” nie zwalnia z obowiązku spełnienia przez twoje produkty wszystkich wymagań dotyczących kosmetyków. Podlegasz nadzorowi na takich samych zasadach jak inni wytwórcy i producenci. Pamiętaj, że bez względu na skalę produkcji, bezpieczeństwo i zdrowie klientów zawsze musi być priorytetem.

Źródło:

  • Raport „E-commerce w Polsce 2022”, dostęp online (26.10.2022)
  • gov.pl