Obserwuj w Google News

Dlaczego pękanie pięt może być groźne dla zdrowia?

4 min. czytania
13.12.2017 16:06
Zareaguj Reakcja

Pękanie pięt to powszechny problem, który dotyczy wielu osób. Przeważnie jest to krępujące, wygląda brzydko i powoduje uczucie dyskomfortu, ale nie jest niebezpieczne dla zdrowia. Jednak w niektórych przypadkach pęknięcia są tak duże, że ból uniemożliwia chodzenie. Problem zaczyna być poważny, gdy w pękniętej skórze rozwija się zakażenie. Dowiedz się, dlaczego pięty pękają. Jak pielęgnować skórę pięt i zapobiegać pękaniu?

Dlaczego pękanie pięt może być groźne dla zdrowia?
fot. East News

Pękające pięty są nie tylko brzydkie, są też często źródłem bólu i wywołują zażenowanie. Pękanie pięt spowodowane jest suchością lub zgrubieniem naskórka, który pęka pod naciskiem. Kiedy skóra wokół pięt staje się sucha i pogrubiona, traci jędrność i elastyczność, wtedy łatwo pęka pod naciskiem, np. podczas chodzenia. To prowadzi do nieestetycznych, bolesnych, a nawet krwawiących ran w piętach.
Większość drobnych pęknięć w piętach można leczyć domowym sposobem stosując odpowiednią pielęgnację, ale czasami potrzebna jest pomoc specjalisty. Regularny pedicure pomaga utrzymać skórę pięt w dobrej kondycji. Gładka i nawilżona skóra jest mniej podatna na pękanie. W gorszej sytuacji są osoby, które naturalnie narażone są na bolesne pękanie pięt. To najczęściej osoby otyłe, kobiety w zaawansowanej ciąży lub cukrzycy - te czynniki zwiększają ryzyko występowania przykrej przypadłości.

Dlaczego pięty pękają?

Pękanie skóry pięt, która jest sucha i zrogowaciała, może występować z wielu powodów. Szczeliny powstałe na skutek pęknięcia, mogą powodować ból podczas chodzenia i krwawić. W ekstremalnych przypadkach, ból po pęknięciu pięty staje się nie do zniesienia, rana powiększa się i pojawia się zakażenie. Takie przypadki należy natychmiast zgłaszać lekarzowi, który zaleci odpowiednie leczenie. Zadecyduje również o wykonaniu badań, które wykluczą obecność poważnych chorób. Stopy pozbawione są gruczołów łojowych, z tego względu poziom naturalnego nawilżania skóry jest wyjątkowo niski.

Zobacz także

Co powoduje, że pękają stopy?

 • Nieodpowiednia pielęgnacja - zbyt agresywny pedicure lub braki w pielęgnacji stóp mogą prowadzić do wysuszania i złuszczania się naskórka. Osoby cierpiące na suchość skóry powinny szczególnie dbać o pięty, których skóra jest grubsza i bardziej narażona na podrażnienia ze względu na ciągłe chodzenie i noszenie obuwia nieprzepuszczającego powietrza.
 • Długotrwałe stanie - stanie przez dłuższy czas, szczególnie na twardej powierzchni, może prowadzić do powstawania bruzd na stopach. Stałe tarcie i nacisk mogą w końcu doprowadzić do pęknięć i otwartych ran, które powodują ból. Jeśli musisz stać przez dłuższy czas, zadbaj o porządne obuwie z odpowiednią amortyzacją.
 • Noszenie butów na obcasie - lekarze podkreślają, że noszenie butów na obcesie sprawia, że stopa ułożona jest w nienaturalny sposób. Zwiększa to ucisk na pietę, co sprawia, że jest skóra jest bardziej narażona na pękanie. Unikaj noszenia butów na obcasie, jeśli twoje pięty pękają regularnie. To dotyczy wszystkich niewygodnych butów, szczególnie tych na cienkiej podeszwie, które w oczywisty sposób zwiększają nacisk na stopę.
 • Otyłość -zwiększona masa ciała sprawia, że na stopy wywierany jest większy nacisk. To prowadzi do bólu stóp, kolan i kręgosłupa, a także do pękania skóry pięt. Zwiększony nacisk na pietę powoduje jej rozszerzanie się, dlatego jeśli skóra pięt nie jest odpowiednio elastyczna, łatwo pęka pod naporem. Aby zapobiegać pękaniu, można postarać się o odpowiednie, ortopedyczne obuwie i kupić ochraniacze na pięty.
 • Poważne choroby - niektóre choroby przewlekłe charakteryzuje nadmierna suchość skóry. Cukrzyca i niedoczynność tarczycy prowadzą do wysuszenia skóry, przez co pięty stają się bardziej podatne na pęknięcia. Płaskostopie i ostroga piętowa wywołują natomiast nieodpowiedni nacisk na stopę i piętę. Choroby skóry, takie jak łuszczyca, AZS i egzema, mogą również powodować pękanie pięt, wynika to z zaburzenia naturalnego poziomu nawilżenia skóry i nieodpowiedniej ilości czynników nawilżających w naskórku.

Inne choroby, które mogą przyczyniać się do pękania pięt: choroby nerek i przyjmowanie leków moczopędnych, zespół Downa, chłoniak.

Zobacz także

Jak dbać o suche pięty?

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się problemu pękania pięt jest po prostu dbanie o odpowiednie nawilżenie skóry. Osoby, u których chociaż raz wystąpił problem, powinny przykładać szczególną uwagę do odpowiedniej pielęgnacji stóp. Nawilżanie pięt to podstawa. Do pielęgnacji warto również włączyć nawilżające kąpiele stóp, np. z dodatkiem oliwy z oliwek. Regularny pedicure, ścieranie zgrubiałej skóry w domu lub w gabinecie kosmetycznym, skutecznie zapobiega wysuszaniu stóp i pękaniu skóry. Co jeszcze można zrobić, by odpowiednio zadbać o pięty?

 • Nawilżaj - stosuj krem do stóp na bazie oleju dwa razy dziennie. Używanie kremu rano jest bardzo ważne, ponieważ zwiększa elastyczność skóry na piętach, zanim zaczniesz się poruszać. Nawilżaj pięty także wieczorem, szczególnie po kąpieli, gorąca woda wysusza skórę. Gdy masz wolną chwilę, posmaruj stopy, załóż bawełniane skarpetki i zrelaksuj się. Po kilku takich zabiegach stopy powinny być gładkie i nawilżone.
 • Dużo pij - utrzymanie odpowiedniego nawilżenia jest bardzo ważne dla kondycji skóry i zachowania odpowiedniej elastyczności.
 • Stosuj odpowiednią dietę - wprowadź do codziennej diety nienasycone kwasy tłuszczowe (np. kwasy tłuszczowe Omega 3).
 • Noś odpowiednie obuwie - bawełniane skarpetki, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza to dopiero początek. Najważniejsze jest odpowiednie obuwie - wygodne, dobrze wyprofilowane buty z grubą podeszwą.
 • Usuwaj grubą skórę - regularnie usuwaj zgrubiałą, żółtą skórę odpowiednim przyrządem z ścierania. Możesz także nosić skarpetki złuszczające lub regularnie odwiedzać salon pedicure.
 • Uważaj na pęknięcia - jeśli szczeliny powstałe po pęknięciu zaczynają boleć i pojawia się krew, użyj środka antyseptycznego, aby zapobiec infekcji. Załóż jałowy opatrunek i zgłoś się do lekarza, jeśli rana zacznie się powiększać.

Zobacz także

Jak zrobić SPA dla stóp?

Raz w tygodniu przygotuj relaksującą i zmiękczającą kąpiel dla stóp. Następnie zetrzyj zrogowaciały naskórek i porządnie natłuść stopy. Zabieg powtarzany regularnie pomaga szybko pozbyć się problemów z suchą skórą stóp i pękaniem pięt.

:

 1. Do dużej miski wlej ciepłą wodę i dolej oliwę z oliwek (4-5 łyżek stołowych).
 2. Wlej napar ziołowy z szałwii, kory dębu lub skrzypu polnego. Zioła łagodzą podrażnienia stóp i działają antyseptycznie.
 3. Mocz stopy przez ok. 15 minut, a następnie wykonaj delikatny peeling z kawy lub cukru.
 4. Jeśli skóra pięt jest wyjątkowo twarda, użyj specjalnej tarki.
 5. Na koniec wytrzyj stopy i nałóż maść nawilżającą lub olej kokosowy.

________
zdrowie.radiozet.pl/nk