,

Dlaczego antyperspirant nie działa? 5 częstych błędów w pielęgnacji

13.02.2023 08:47

Codziennie używasz antyperspirantu, a mimo to nadmiernie się pocisz? Być może popełniasz powszechne błędy, które hamują działanie kosmetyku. Jak poprawnie używać antyperspirantu?

Antyperspirant nie działa: 5 możliwych przyczyn
fot. Shutterstock

Człowiek poci się przez cały dzień, z różnych powodów. Pot jest potrzebny naszemu organizmowi: oczyszcza ciało z toksyn i reguluje temperaturę ciała. By uniknąć nadmiernego pocenia, sięgamy po antyperspiranty dostępne w formie kulki czy sztyftu, które mają niwelować przykry zapach. Zdarza się jednak, że już kilka minut po wyjściu z domu, czujemy że pod pachami jest wilgotno. Powodów może być wiele: u wielu osób silne pocenie się jest związane z emocjami. Możliwe jednak, że podczas pielęgnacji popełniasz błędy, które sprawiają, że antyperspirant nie działa tak, jak powinien. Czego warto unikać?

  • Nakładanie antyperspirantu na wilgotną skórę. Nie stosuj antyperspirantu zaraz po kąpieli, poczekaj aż skóra będzie sucha: wtedy antyperspirant wchłonie się bez problemu.
  • Stosowanie antyperspirantu rano. Choć to trochę zaskakujące, najlepiej używać antyperspirantu wieczorem Wtedy aktywność gruczołów potowych jest niższa niż w ciągu dnia.
  • Używanie antyperspirantu na brudną, nieoczyszczoną skórę. Pamiętaj, żeby przed użyciem antyperspirantu zawsze dokładnie umyć, a następnie osuszyć naskórek. Brud, który znajduje się na jej powierzchni zaburza działanie kosmetyku.
  • Im więcej, tym lepiej? Niekoniecznie. Nie musisz tworzyć na skórze grubej warstwy antyperspirantu, by lepiej działał. Wystarczy niewielka ilość. Dokładanie kolejnych warstw antyperspirantu może wywołać odwrotny efekt.
  • Używanie antyperspirantu zbyt rzadko. Niektóre antyperspiranty powinny działać nawet 72 godziny, jednak nie jest to regułą. Każdy organizm jest inny, dlatego używaj antyperspirantu zgodnie ze swoimi potrzebami.

Jeżeli masz problem z nadmiernym poceniem, warto poszukać przyczyny, ponieważ może to być jednym z ważnych objawów stanu chorobowego, np. nadczynności tarczycy lub cukrzycy. Nadmierne pocenie się to także symptom zaburzeń lękowych.