Obserwuj w Google News

Czy po jeziorze, basenie, morzu trzeba się myć? Ważne zasady

3 min. czytania
Aktualizacja 27.07.2023
27.07.2023 12:31
Zareaguj Reakcja

Wakacje to czas kąpieli w jeziorach, morzu czy basenie. Podczas wypoczynku należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Ich nieprzestrzeganie może mieć poważne skutki zdrowotne. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Czy po pływaniu należy się umyć? Ważne zasady
fot. Shutterstock
  1. Przejrzysta woda nie oznacza, że jezioro jest czyste
  2. Chlorowana woda podrażnia ciało
  3. Słona woda wysusza skórę i włosy
  4. Uwaga na publiczne toalety

Aktywny wypoczynek w wodzie to dobry sposób na ochłodę w gorące dni. Pływanie ma też wiele korzyści dla zdrowia: odpręża, działa ściągająco na skórę, wycisza stany zapalne i odchudza. Relaks w wodzie wpływa pozytywnie na kondycję psychiczną, zwiększając produkcję endorfin. Dla dzieci to właśnie woda jest największą letnią atrakcją. Pamiętajmy jednak, że po każdej kąpieli, bez względu na to, czy pływamy w morzu, jeziorze, czy na basenie, należy dokładnie się umyć.

Przejrzysta woda nie oznacza, że jezioro jest czyste

O umyciu całego ciała po pływaniu należy pamiętać bez względu na to, w jakim zbiorniku pływaliśmy. Woda w jeziorze czy rzece może wyglądać na czystą, co nie oznacza, że taka jest.  W jeziorze można znaleźć m.in. nawozy z okolicznych pól, plankton, bakterie. Zaalarmować powinna zielona woda pokryta pianą – to może świadczyć o obecności sinic. Połknięcie bakterii grozi ostrym zatruciem pokarmowym i dolegliwościami skórnymi.
Równie groźne są bakterie E.coli (Escherichia coli). Dlatego, przed wycieczką nad jezioro należy dokładnie sprawdzić zalecenia instytucji monitorujących epidemiologiczne bezpieczeństwo kąpielisk.  Odradzamy kąpiel w nieprzebadanych, dzikich miejscach.

Chlorowana woda podrażnia ciało

W przypadku wypoczynku na basenie, prysznic jest wskazany zarówno przed, jak i po. W basenach publicznych, mimo że są oczyszczane, znajdują się bakterie, a także złuszczony naskórek, wydzieliny itd. Na basenie można spotkać różnych turystów, o których stanie zdrowia nic nie wiemy.

Mimo że chlor dezynfekuje wodę, niestety nie usuwa wszystkich zanieczyszczeń. Poza tym, zanim chlor zdąży zabić szkodliwe substancje, musi upłynąć trochę czasu.  Środki chemiczne wykorzystywane w basenach publicznych (takie jak ozon) mogą podrażniać skórę, powodując zaczerwienienie i uporczywe swędzenie. Jeżeli u dziecka po wizytach na basenie regularnie pojawia się świąd, wysypka czy nadmierne łuszczenie się skóry, możliwe że mamy do czynienia z alergią na chlor.

Przed wejściem do basenu należy dokładnie umyć wrażliwe miejsca (pachy, stopy, okolice intymne). Warto też zabezpieczyć włosy, nakładając nawilżający olejek, a najlepiej czepek. Po wyjściu z basenu również należy wziąć prysznic: najlepiej zrobić to już na basenie, a następnie powtórzyć w domu. Im szybciej tym lepiej: jeżeli część mikroorganizmów zdąży zaschnąć na skórze, wysoka temperatura będzie sprzyjała ich namnażaniu. Zasady te dotyczą także prywatnych, przydomowych basenów.

Słona woda wysusza skórę i włosy

Po kąpieli w słonej, morskiej wodzie, zarówno na skórze, jak i we włosach pozostają drobne kryształki soli, które mogą wywołać podrażnienia, swędzenie i zaczerwienienie. Szczególnie widoczne jest to na włosach, które bardzo szybko stają się wysuszone. Po kąpieli w morzu warto umyć włosy delikatnym, hipoalergicznym preparatem (może być szampon dla dzieci).

Zarówno po kąpieli w jeziorze, morzu, jak na basenie, należy umyć się jak najszybciej, jak to możliwe. To, że przebywaliśmy w wodzie nie oznacza, że jesteśmy czyści. Pamiętajmy, że oprócz różnego rodzaju zanieczyszczeń, wypoczynek na świeżym powietrzu to też wzmożone pocenie się. Dodatkowo, mokre kostiumy kąpielowe, które nosimy przez kilka godzin to doskonałe środowisko do rozwoju różnych infekcji intymnych ( zakażenia bakteryjnego pochwy czy pęcherza).

Uwaga na publiczne toalety

Gdy korzystamy z toalety na terenie publicznych kąpielisk, zawsze myjmy ręce przed i po. Nie siadajmy na deskach klozetowych, a zanim spuścimy wodę, odsuńmy się od toalety. Po skorzystaniu z toalety ręce należy myć mydłem przynajmniej przez 30 sekund. Pamiętaj, aby nigdy nie kłaść rzeczy, które mają kontakt ze skórą na podłodze.

Źródło:

  • WHO. (2006) Guidelines for safe recreational water environments (vol. 2): swimming pools and similar environments. Geneva, Switzerland
  • Hiremath G, Kamat D. Diagnostic considerations in infants and children with cyanosis. Pediatr Ann. 2015 Feb;44(2):76-80
  • Brookes JD, Antenucci J, Hipsey M, Burch MD, Ashbolt NJ, Ferguson C. Fate and transport of pathogens in lakes and reservoirs. Environ Int. 2004 Jul;30(5):741-59. doi: 10.1016/j.envint.2003.11.006. PMID: 15051248.
  • Stenveld H. Allergic to pool water. Saf Health Work. 2012 Jun;3(2):101-3. doi: 10.5491/SHAW.2012.3.2.101. Epub 2012 Jun 8. PMID: 22993713; PMCID: PMC3440457.