Obserwuj w Google News

Co przyspiesza powstawanie zmarszczek? Odkryto zaskakujący czynnik

2 min. czytania
01.03.2023 13:00
Zareaguj Reakcja

Dlaczego niektórzy szybciej się starzeją? Naukowcy odkryli zaskakujący czynnik, który może odpowiadać za ten mechanizm. To zła wiadomość dla wszystkich, którzy chcą zatrzymać upływ lat.

Skąd biorą się zmarszczki? Nowe odkrycie
fot. Shutterstock

Zmarszczki są naturalnym zjawiskiem, do którego lepiej się przyzwyczaić. Choć możemy trochę zmodyfikować to, jak wyglądamy, nie powstrzymamy naturalnych procesów zachodzących w ciele.  To, w jakim tempie starzeje się nasza skóra, uzależnione jest od wielu rzeczy. Wpływ na wygląd mają nie tylko geny, ale i codzienne nawyki. Starzenie się skóry przyspiesza częste sięganie po używki, nieprawidłowa pielęgnacja, zła dieta, stres i brak snu. O ile pewne przyzwyczajenia możemy zmienić, na niektóre przyczyny szybkiego starzenia się nie mamy wpływu.  Okazuje się, że za powstawanie zmarszczek może odpowiadać… mikrobiom skóry. Takie wnioski przedstawili uczeni z Jackson Laboratory w Connecticut

Kluczowy jest mikrobiom skóry

Naukowcy przebadali wymazy z policzków 51 kobiet. Część uczestniczek była w wieku 20-26, a pozostałe miały 54-60 lat. W badaniu wykorzystano technikę zwaną metagenomiką, dzięki której dokładnie przeanalizowano różne gatunki bakterii bytujących na skórze. Sprawdzano również poziom kolagenu.

– Byliśmy zainteresowani sprawdzeniem, w jakim stopniu mikrobiom skóry różni się w starzejącej się skórze, ponieważ wcześniej stwierdziliśmy, że jest on przejawem czynników genetycznych i środowiskowych, w tym stylu życia, pochodzenia etnicznego, miejsca zamieszkania, ekspozycji na słońce, cech skóry, nawyków higienicznych czy ogólnego stanu zdrowia i wieku. Znaleźliśmy znacząco różne struktury mikrobiomu twarzy u młodszych i starszych dorosłych. Co ważniejsze, stwierdziliśmy, że znaczną część tej różnicy można przypisać zróżnicowaniu parametrów biofizycznych, zwłaszcza kolagenu – tłumaczy dr Julia Oh, główna autorka badania.

U wszystkich badanych osób przeważały trzy gatunki bakterii: Cutibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis oraz Corynebacterium kroppenstedtii. Pierwszy występował jedynie u młodych uczestniczek. Według naukowców obecność konkretnych bakterii odpowiada za poziom utraty kolagenu z wiekiem. Naukowcy kontynuują pracę, by zbadać, jakie dokładnie szczepy bakterii sprzyjają produkcji kolagenu. Dokładne określenie, jakie bakterie są pożyteczne dla skóry, pomogłoby opracować nowe terapie.

Źródło: Wei Zhou 1, Elizabeth Fleming, Guylaine Legendre, Lauriane Roux2, Julie Latreille, Gaëlle Gendronneau, Sandra Forestier, Julia Oh, Skin microbiome attributes associate with biophysical skin aging, biorxiv.org