Oceń
Zmarszczki są naturalnym zjawiskiem, do którego lepiej się przyzwyczaić. Choć możemy trochę zmodyfikować to, jak wyglądamy, nie powstrzymamy naturalnych procesów zachodzących w ciele. To, w jakim tempie starzeje się nasza skóra, uzależnione jest od wielu rzeczy. Wpływ na wygląd mają nie tylko geny, ale i codzienne nawyki. Starzenie się skóry przyspiesza częste sięganie po używki, nieprawidłowa pielęgnacja, zła dieta, stres i brak snu. O ile pewne przyzwyczajenia możemy zmienić, na niektóre przyczyny szybkiego starzenia się nie mamy wpływu. Okazuje się, że za powstawanie zmarszczek może odpowiadać… mikrobiom skóry. Takie wnioski przedstawili uczeni z Jackson Laboratory w Connecticut
Kluczowy jest mikrobiom skóry
Naukowcy przebadali wymazy z policzków 51 kobiet. Część uczestniczek była w wieku 20-26, a pozostałe miały 54-60 lat. W badaniu wykorzystano technikę zwaną metagenomiką, dzięki której dokładnie przeanalizowano różne gatunki bakterii bytujących na skórze. Sprawdzano również poziom kolagenu.
– Byliśmy zainteresowani sprawdzeniem, w jakim stopniu mikrobiom skóry różni się w starzejącej się skórze, ponieważ wcześniej stwierdziliśmy, że jest on przejawem czynników genetycznych i środowiskowych, w tym stylu życia, pochodzenia etnicznego, miejsca zamieszkania, ekspozycji na słońce, cech skóry, nawyków higienicznych czy ogólnego stanu zdrowia i wieku. Znaleźliśmy znacząco różne struktury mikrobiomu twarzy u młodszych i starszych dorosłych. Co ważniejsze, stwierdziliśmy, że znaczną część tej różnicy można przypisać zróżnicowaniu parametrów biofizycznych, zwłaszcza kolagenu – tłumaczy dr Julia Oh, główna autorka badania.
U wszystkich badanych osób przeważały trzy gatunki bakterii: Cutibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis oraz Corynebacterium kroppenstedtii. Pierwszy występował jedynie u młodych uczestniczek. Według naukowców obecność konkretnych bakterii odpowiada za poziom utraty kolagenu z wiekiem. Naukowcy kontynuują pracę, by zbadać, jakie dokładnie szczepy bakterii sprzyjają produkcji kolagenu. Dokładne określenie, jakie bakterie są pożyteczne dla skóry, pomogłoby opracować nowe terapie.
Źródło: Wei Zhou 1, Elizabeth Fleming, Guylaine Legendre, Lauriane Roux2, Julie Latreille, Gaëlle Gendronneau, Sandra Forestier, Julia Oh, Skin microbiome attributes associate with biophysical skin aging, biorxiv.org
Oceń artykuł