Obserwuj w Google News

Białe plamki na paznokciach. Przebarwienia nie są oznaką niedoborów w diecie

2 min. czytania
Aktualizacja 15.11.2023
15.11.2023 14:44
Zareaguj Reakcja

Białe przebarwienia na paznokciach zwykle uważa się za objaw niedoborów niektórych składników pokarmowych, np. wapnia. Ale najczęściej wcale tak nie jest. Chirurg podzielił się swoją opinią na temat najczęstszej przyczyny pojawiania się białych plamek. Jest dość błaha i… w zasadzie niegroźna.

Białe plamki na paznokciach
fot. Shutterstock

Białe plamki na paznokciach zwykle są bagatelizowane, choć niektórych drażni ich wygląd. Paznokcie jednak dość szybko rosną, więc kłopot sam znika. Pomysłów, dlaczego białe przebarwienia w ogóle się pojawiają, jest mnóstwo – od niedoborów wapnia w diecie, po grzybicę paznokci czy nawet niewydolność nerek. Popularny na TikToku lekarz chirurg dr Karan Rajan podzielił się swoją opinią na ten temat. Ujawnił, jaka jest najczęstsza przyczyna białych plamek na paznokciach. I nie chodzi o żadne niedobory pokarmowe.

Białe plamki na paznokciach – skąd się biorą?

Czym zatem są białe przebarwienia na paznokciach? Odpowiedź dr. Rajana jest dosyć prosta: wszyscy czasami uszkadzamy sobie dłonie. Białe plamki nie mają więc zazwyczaj nic wspólnego z niedoborami składników mineralnych, np. niedoborem wapnia – jak sądzi spora grupa ludzi.

Lekarz wyjaśnia, że ludzkie paznokcie mają zazwyczaj bladoróżowy kolor, a biała część w kształcie półksiężyca u ich nasady nosi nazwę „lunula”, co po łacinie oznacza „mały księżyc”. Ta część jest widoczną częścią macierzy paznokcia, obszaru, w którym zaczynają rosnąć paznokcie u rąk i nóg.

Białe plamki pojawiające się na paznokciach to po prostu punktowa leukonychia – tłumaczy dr Rajan. I są one „zwykle spowodowane niewielkim urazem macierzy paznokcia”. Przyczyną urazu mogą być zwykłe codzienne czynności, ale też obgryzanie paznokci lub manicure.

– Powodem, dla którego na paznokciu powstają białe plamki, jest to, że uraz uniemożliwia komórkom paznokcia zawierającym keratynę prawidłowe połączenie się ze sobą, pozostawiając po sobie charakterystyczną białą plamę. A ponieważ paznokcie rosną dość wolno, zaledwie kilka milimetrów miesięcznie, może minąć nawet sześć tygodni, zanim uszkodzenie macierzy paznokcia ujawni się w postaci białej plamki na paznokciu – wyjaśnia na TikToku lekarz. I zwraca uwagę, że do czasu pojawienia się białej plamki „zwykle zapominamy już zdarzeniu, które mogło ją spowodować”. Plamki zwykle znikają po około 8 tygodniach od czasu, gdy je zauważymy.

Inne przyczyny białych plamek na paznokciach

Punktowa leukonychia to główna przyczyna białych przebarwień na paznokciach, ale mogą one świadczyć także o innych problemach ze zdrowiem. Mogą być związane z chorobami zapalnymi skóry, np. łuszczycą, która ma wpływać na macierz paznokcia, ale też z reakcjami alergicznymi na produkty do paznokci czy grzybicą paznokci. Białe plamki mogą też być objawem niedoborów cynku i wapnia. Mogę je też powodować niektóre leki (sulfonamidy).

W bardzo rzadkich przypadkach przyczyną białych plamek na paznokciach mogą być poważniejsze schorzenia, takie jak: choroby serca, niewydolność nerek, zapalenie płuc, niedobór żelaza (niedokrwistość), marskość wątroby, cukrzyca, nadczynność tarczycy. W przypadku innych, dodatkowych objawów warto skonsultować się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Radio ZET