Zamknij

Trądzikowa mapa ciała: jakich informacji dostarczają zmiany skórne?

21.09.2021
Aktualizacja: 21.09.2021 15:35

Masz krosty na nogach, plecach, pośladkach lub twarzy? Trądzikowa mapa ciała podpowie ci, w jakiej kondycji jest twój organizm i co jest przyczyną pojawienia się tych zmian skórnych.

Trądzikowa mapa ciała
fot. Shutterstock

Zmiany skórne na ciele w postaci pryszczy, krostek czy zaskórników bardzo wiele mogą powiedzieć na temat kondycji naszego organizmu. W większości przypadków mamy do czynienia z trądzikiem, czyli chorobą skóry, u której podłoża leży wydzielanie zbyt dużej ilości sebum. Wydostaje się ono na powierzchnię skóry przez gruczoły łojowe, a gdy zostają one zapchane przez nadmiar łoju oraz zrogowaciały naskórek, pojawiają się właśnie tzw. zaskórniki (pryszcze).

Przyczyn nadmiaru sebum może być wiele. Zwykle główną przyczyną są zmiany hormonalne (stąd najwięcej zmian skórnych pojawia się w okresie dojrzewania), ale nie tylko. Według tradycyjnej medycyny chińskiej poszczególne partie ciała lub twarzy odpowiadają pracy narządów wewnętrznych. Jeśli w organizmie dochodzi do zaburzeń funkcjonowania któregokolwiek narządu, na skórze pojawiają się niepokojące zmiany skórne (np. zaskórniki, plamy), a także opuchlizny. Oprócz nieprawidłowej pracy narządów wewnętrznych, na kondycję naszej skóry może mieć wpływ również niewłaściwa higiena (pielęgnacja ciała czy noszeni ubrań z nieprzepuszczających powietrza materiałów), niewłaściwe odżywianie, przewlekły stres i zmęczenie, zaburzenia snu, a także nałogi (m.in. palenie papierosów czy picie alkoholu). Niebagatelną rolę odgrywają również detergenty i zanieczyszczenia środowiska.

Zmiany trądzikowe głównie pojawiają się na skórze twarzy, ale mogą również na innych częściach ciała, np. na plecach, klatce piersiowej, szyi, a nawet na udach. W przypadku pojawienia się trądziku zawsze warto skontaktować się z dermatologiem, który zleci odpowiednie leczenie lub zmianę nawyków. Warto jednak obserwować miejsca pojawienia się zmian, bo mogą one nam wiele powiedzieć o tym, czego potrzebuje nasz organizm. A to znacząco ułatwi na leczenie. Poznaj trądzikową mapę ciała.

Trądzikowa mapa ciała: plecy, klatka piersiowa, uda, szyja, okolice intymne

 • Trądzik na plecach

Niedoskonałości skóry na plecach mogą świadczyć o problemach z układem trawiennym lub nadpotliwością. Mogą też być objawem nietolerancji pokarmowych, alergii na kosmetyki i detergenty, zbyt krótkiego snu oraz jedzenia zbyt dużej ilości smażonych potraw.

 • Trądzik na klatce piersiowej

Zmiany skórne na klatce piersiowej mogą być efektem problemów z układem pokarmowym lub grzybicą. Kolejną przyczyną może być przewlekły stres.

 • Trądzik na udach

Trądzik na udach może być przyczyną stosowania kosmetyków zawierających składnik wywołujący alergię skóry. Mogą to być m.in. balsamy, żele pod prysznic czy detergenty używane do prania.

 • Trądzik na szyi i dekolcie

Zmiany skórne pojawiające się na szyi lub dekolcie mogą sugerować niewłaściwą pracę tarczycy (np. nadczynność tarczycy). Krostki mogą się również pojawić w wyniku stresu, niewłaściwej diety (zbyt dużo cukru), a także zanieczyszczenia środowiska, w którym przebywamy.

 • Trądzik w okolicach intymnych

Zmiany skórne w okolicach intymnych, np. na wewnętrznych stronach ud, mogą być wynikiem niewłaściwie przeprowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych (np. depilacji lub golenia), a także niewłaściwej higieny miejsc intymnych. Zmiany skórne mogą być również objawem niektórych chorób przenoszonych drogą płciową. Jeśli towarzyszą im upławy, pieczenie czy brzydki zapach, należy jak najszybciej skontaktować się z wenerologiem lub ginekologiem.

 • Trądzik na pośladkach

Krostki pojawiające się na pośladkach to dość częsty widok. Najczęściej są one wynikiem przegrzania organizmu, do którego może dojść, gdy chodzimy w zbyt ciasnej bieliźnie czy spodniach, zwłaszcza wykonanych z nieoddychających materiałów. Inną przyczyną może być zapalenie mieszków włosowych, czyli tzw. zespołu niebieskich dżinsów.  

Trądzikowa mapa twarzy: czoło, policzki, nos, broda, uszy

 • Trądzik na czole

Przyczyn pojawienia się zaskórników na czole może być wiele. Oprócz zmian hormonalnych wymienić można również złe odżywianie (w tym nadmiar nabiału w diecie, a także wysokoprzetworzonej żywności czy napojów gazowanych), a także nieprawidłową pracę jelit. Zaskórniki mogą również pojawić się w wyniku nadmiernego stresu i zmęczenia.

 • Trądzik pomiędzy brwiami lub ich okolicach

Zmiany skórne są czasem zlokalizowane pomiędzy brwiami. Pojawiają się one zwykle po imprezie, na której było sporo tłustego jedzenia i alkoholu. Te zmiany mogą sugerować, że nasza wątroba jest przeciążona i potrzebuje regeneracji. Jeśli zmiana jadłospisu i odstawienie używek nie pomoże, warto pójść do lekarza i zrobić odpowiednie badanie (tzw. próby wątrobowe).

 • Trądzik na linii włosów

Pojawienie się krostek na linii włosów może świadczyć nieodpowiedniej pielęgnacji (np. stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków do makijażu lub niewystarczająco dobrym oczyszczeniu skóry twarzy po makijażu). Zmiany skórne mogą być też efektem noszenia czapki (lub grzywki) i nadmiernego pocenia się w tych okolicach, a także częstego pocierania/ dotykania skóry (np. przy poprawianiu włosów).

 • Trądzik pod oczami

W tych okolicach zmiany skórne pojawiają się stosunkowo rzadko, bo skóra jest tu cienka i delikatna. Jeśli jednak się pojawią to, może to świadczyć o nieprawidłowej pracy nerek lub o zapaleniu pęcherza moczowego. W takiej sytuacji warto zrobić badanie moczu.

 • Trądzik na nosie

Zaskórniki na nosie mogą być efektem nadmiernego spożycia cukru, niedoboru witamin z grupy B, nietolerancji pokarmowej, podwyższonego poziomu cholesterolu lub problemów z ciśnieniem. Czasem wystarczy delikatnie zmodyfikować dietę (np. wykluczyć słodycze, a zjadać więcej warzyw i zdrowych tłuszczy, bogatych w kwasy omega-3), by zmiany skórne zniknęły. Jeśli jednak to nie pomoże, warto skontaktować się z lekarzem.

 • Trądzik na policzkach

Krostki na policzkach najczęściej są wynikiem nietolerancji pokarmowej (np. alergii na nabiał czy alergii na pszenicę) lub palenia papierosów (podczas palenia w organizmie gromadzi się wiele toksyn, których organizm próbuje się pozbyć między innymi przez skórę). Jeśli zmiany są tylko na policzku z jednej strony, przyczyną może być... brudny ekran telefonu.

 • Trądzik w okolicach ust

Zaskórniki pojawiające w okolicach ust mogą być wynikiem niewłaściwej higieny (np. dotykania twarzy brudnymi rękoma czy jedzenia nieumytych owoców lub warzyw). Zmiany skórne mogą być również wywołane cyklem miesiączkowym (owulacją lub zbliżającą się miesiączką).

 • Trądzik na brodzie i żuchwie

Trądzik na brodzie i żuchwie najczęściej jest efektem zaburzeń hormonalnych lub leczenia hormonalnego (np. przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych). Do zmian skórnych w tych okolicach może się również przyczynić przewlekły stres lub niewłaściwa pielęgnacja brody (np. podczas golenia).

 • Trądzik w okolicach uszu

Zmiany trądzikowe bardzo rzadko pojawiają się w okolicach uszu. Jeśli jednak się pojawią, to ich przyczyną może być nieodpowiednie nawodnienie organizmu, a także nadmiar kawy, alkoholu. Zbyt duża ilość soli w potrawach, też może być przyczyną pojawienia się zaskórników w tym miejscu.

Ważne!

Oczywiście analiza ciała według powyższej trądzikowej mapy ciała nie zastąpi wizyty u dermatologa. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących zmian, zasięgnij porady lekarza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.