Zamknij

Koniec ze zmarszczkami i wypadaniem włosów! Naukowcy powstrzymali efekt starzenia

Monika Piorun
24.07.2018 16:58

Gładka skóra i gęste włosy – charakterystyczne oznaki młodości – wcale nie muszą zależeć od naszej metryki. Wkrótce będą mogli sobie na nie pozwolić nawet staruszkowie. Badaczom ze Stanów Zjednoczonych udało się zapanować nad mutacjami genetycznymi, które są odpowiedzialne za to, że nasze ciało się starzeje. 

Zmarszczki, wypadanie włosów, naukowców powstrzymali efekt starzenia organizmu
fot. Shutterstock

Dlaczego z wiekiem nasza skóra się marszczy a włosy tracą sprężystość, przerzedzają się i zaczynają (prędzej czy późnej) wypadać? Odpowiada za to m.in. mutacja genetyczna, która prowadzi do dysfunkcji mitochondriów i efektów widocznych na naszym ciele np. w postaci zmarszczek, siwizny oraz zmian w strukturze każdego, pojedynczego włosa.

Naukowcom ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Alabamy w Birmingham udało się jednak dokonać bezprecedensowego odkrycia i... zapanować nad procesami, dzięki którym można powstrzymać efekty starzenia i znów mieć gładką skórę i gęste włosy!

Choć na razie potwierdzono to zjawisko jedynie na zwierzętach, to jednak rezultaty budzą spore nadzieje na wykorzystanie tej wiedzy także wśród ludzi. Po "wyłączeniu" odpowiedniego genu u myszy laboratoryjnych, u badanych osobników zaobserwowano bowiem ponowne pojawienie się gładkiej skóry i gęstego futra. Jak to możliwe?

Udało się zapanować nad mutacją odpowiedzialną za starzenie się organizmu

Zdaniem badaczy mutacja D1135A-POLG1 ma bezpośredni wpływ na mitochondria (czyli centra energetyczne komórek). Kiedy ludzie się starzeją, dochodzi do och osłabienia, przez co pojawiają się widoczne efekty starzenia organizmu (m.in. zmarszczki i wypadające włosy) a także wiele chorób związanych z wiekiem (tzw. choroby mitochondrialne, problemy sercowo-naczyniowe, zaburzenia neurologiczne, cukrzyca czy nowotwory).

Mutację tę można wywołać w warunkach laboratoryjnych u 8-tygodniowych myszy, poprzez dodawanie do ich pokarmów i wody doksycykliny – specjalnego antybiotyku. Już po miesiącu można zauważyć, że badane osobniki pod wpływem doksycykliny zaczynają siwieć, ich sierść staje się coraz bardziej przerzedzona a ruchy ulegają spowolnieniu (zmiany starcze są najbardziej zauważalne u samic).

Kiedy naukowcy po 2 miesiącach przestali podawać myszom doksycyklinę i zmanipulowali gen odpowiedzialny za działanie mitochondriów komórkowych, to zauważyli, że badane osobniki już w ciągu kolejnego miesiąca zaczynały przypominać wyglądem dzikie zwierzęta z grupy kontrolnej. Po "wyłączeniu" zmutowanego genu, funkcje ich mitochondriów wracały do normy, a ich ciało zaczynało... młodnieć! Ich skóra stała się gładka i pojawiło się na niej gęste futro – nie dało się ich odróżnić od "dzikich" rówieśników z grupy kontrolnej.

Zobacz także

Genetyczne odmładzanie – nowy sposób na poskromienie starości

Odwrócenie procesu starzenia skóry i utraty włosów u myszy poprzez przywrócenie prawidłowej funkcji mitochondrialnej

  • i – osobnik dziki 
  • ii – ten sam osobnik, u którego przyspieszono proces starzenia pod wpływem doksycykliny
  • iii – osobnik, u którego przywrócono prawidłowe funkcje mitochondrialne
Zrzut ekranu 2018-07-24 o 16.06.48
fot.
(fot. University of Alabama at Birmingham/Nature.com)

Zobacz także

Nowy eliksir młodości: manipulowanie mutacjami genetycznymi wpływającymi na mitochondria?

Szczegółowe analizy badań potwierdziły, że za procesy związane ze starzeniem się organizmu są odpowiedzialne dysfunkcje mitochondriów. Po wyeliminowaniu mutacji (D1135A-POLG1) można zaś odtwarzać wybrane funkcje mitochondriów i usuwać zmiany, od których dochodzi w obrębie skóry czy włosów.

Zespół naukowców pod kierunkiem profesora genetyki i patologii Keshava Singha, na łamach "Nature (Cell Death & Disease)" wykazał w ten sposób, że mitochondria są odwracalnymi regulatorami starzenia skóry i utraty włosów. Zdaniem prof. Singha jest to "zaskakujące".

Zgodnie z naszą wiedzą obserwacja ta jest bezprecedensowa – potwierdza prof. Singh:

Model, który udało się nam opracować w przypadku myszy, powinien zapewnić nam bezprecedensową możliwość opracowania nowych sposobów profilaktyki farmakologicznej (w celu wzmocnienia funkcji mitochondrialnych) w leczeniu patologii skóry i włosów wśród starzejących się ludzi, a także wielu różnych chorób, których znaczącą rolę odgrywają dysfunkcje mitochondrialne.

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Nature/Cell Death & Disease/University of Alabama at Birmingham/MNT

____________

zdrowie.radiozet.pl/π