Oceń
Dlaczego z wiekiem nasza skóra się marszczy a włosy tracą sprężystość, przerzedzają się i zaczynają (prędzej czy późnej) wypadać? Odpowiada za to m.in. mutacja genetyczna, która prowadzi do dysfunkcji mitochondriów i efektów widocznych na naszym ciele np. w postaci zmarszczek, siwizny oraz zmian w strukturze każdego, pojedynczego włosa.
Naukowcom ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Alabamy w Birmingham udało się jednak dokonać bezprecedensowego odkrycia i... zapanować nad procesami, dzięki którym można powstrzymać efekty starzenia i znów mieć gładką skórę i gęste włosy!
Choć na razie potwierdzono to zjawisko jedynie na zwierzętach, to jednak rezultaty budzą spore nadzieje na wykorzystanie tej wiedzy także wśród ludzi. Po "wyłączeniu" odpowiedniego genu u myszy laboratoryjnych, u badanych osobników zaobserwowano bowiem ponowne pojawienie się gładkiej skóry i gęstego futra. Jak to możliwe?
Udało się zapanować nad mutacją odpowiedzialną za starzenie się organizmu
Zdaniem badaczy mutacja D1135A-POLG1 ma bezpośredni wpływ na mitochondria (czyli centra energetyczne komórek). Kiedy ludzie się starzeją, dochodzi do och osłabienia, przez co pojawiają się widoczne efekty starzenia organizmu (m.in. zmarszczki i wypadające włosy) a także wiele chorób związanych z wiekiem (tzw. choroby mitochondrialne, problemy sercowo-naczyniowe, zaburzenia neurologiczne, cukrzyca czy nowotwory).
Mutację tę można wywołać w warunkach laboratoryjnych u 8-tygodniowych myszy, poprzez dodawanie do ich pokarmów i wody doksycykliny – specjalnego antybiotyku. Już po miesiącu można zauważyć, że badane osobniki pod wpływem doksycykliny zaczynają siwieć, ich sierść staje się coraz bardziej przerzedzona a ruchy ulegają spowolnieniu (zmiany starcze są najbardziej zauważalne u samic).
Kiedy naukowcy po 2 miesiącach przestali podawać myszom doksycyklinę i zmanipulowali gen odpowiedzialny za działanie mitochondriów komórkowych, to zauważyli, że badane osobniki już w ciągu kolejnego miesiąca zaczynały przypominać wyglądem dzikie zwierzęta z grupy kontrolnej. Po "wyłączeniu" zmutowanego genu, funkcje ich mitochondriów wracały do normy, a ich ciało zaczynało... młodnieć! Ich skóra stała się gładka i pojawiło się na niej gęste futro – nie dało się ich odróżnić od "dzikich" rówieśników z grupy kontrolnej.
Genetyczne odmładzanie – nowy sposób na poskromienie starości
Odwrócenie procesu starzenia skóry i utraty włosów u myszy poprzez przywrócenie prawidłowej funkcji mitochondrialnej
- i – osobnik dziki
- ii – ten sam osobnik, u którego przyspieszono proces starzenia pod wpływem doksycykliny
- iii – osobnik, u którego przywrócono prawidłowe funkcje mitochondrialne
Nowy eliksir młodości: manipulowanie mutacjami genetycznymi wpływającymi na mitochondria?
Szczegółowe analizy badań potwierdziły, że za procesy związane ze starzeniem się organizmu są odpowiedzialne dysfunkcje mitochondriów. Po wyeliminowaniu mutacji (D1135A-POLG1) można zaś odtwarzać wybrane funkcje mitochondriów i usuwać zmiany, od których dochodzi w obrębie skóry czy włosów.
Zespół naukowców pod kierunkiem profesora genetyki i patologii Keshava Singha, na łamach "Nature (Cell Death & Disease)" wykazał w ten sposób, że mitochondria są odwracalnymi regulatorami starzenia skóry i utraty włosów. Zdaniem prof. Singha jest to "zaskakujące".
– Zgodnie z naszą wiedzą obserwacja ta jest bezprecedensowa – potwierdza prof. Singh:
Model, który udało się nam opracować w przypadku myszy, powinien zapewnić nam bezprecedensową możliwość opracowania nowych sposobów profilaktyki farmakologicznej (w celu wzmocnienia funkcji mitochondrialnych) w leczeniu patologii skóry i włosów wśród starzejących się ludzi, a także wielu różnych chorób, których znaczącą rolę odgrywają dysfunkcje mitochondrialne.
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
- Eliksir młodości – przetaczanie osocza krwi
- Rosjanie wymyślili lek powstrzymujący starzenie organizmu
- Koniec z botoksem! Błękit metylenowy nowym eliksirem młodości
- Dlaczego rudzi dłużej wyglądają młodziej niż rówieśnicy?
- Koniec z botoksem u kosmetyczki! Senat: Medycyna estetyczna tylko dla lekarzy!
źródło: Nature/Cell Death & Disease/University of Alabama at Birmingham/MNT
____________
zdrowie.radiozet.pl/π
Oceń artykuł