Zamknij

Nadmierne wypadanie włosów po COVID-19. Jak zatrzymać łysienie?

06.09.2022
Aktualizacja: 06.09.2022 13:35

Skutkiem COVID-19 może być nadmierne wypadanie włosów. Może się to zdarzyć nawet kilka miesięcy po ustąpieniu objawów choroby. Przyczyną utraty włosów może być spadek odporności. Jak zregenerować włosy po chorobie? Wyjaśnia Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii.

Wypadanie włosów po COVID-19 - co robić?
fot. Schutterstock

Osłabienie i wypadanie włosów po COVID-19 może nastąpić nawet kilka miesięcy po jej przebyciu choroby. Co ważne, nie wszystkich dotykają takie problemy, ponieważ reakcja na stres fizjologiczny i emocjonalny wywołany chorobą jest zawsze indywidualna. W najcięższych przypadkach osoby dotknięte łysieniem mogą stracić nawet jedną trzecią włosów. Najważniejsza jest szybka reakcja. Kiedy zauważymy nadmierne wypadanie włosów, najlepiej jest iść do trychologa, który dzięki diagnozie zaproponuje najlepsze leczenie.

Łysienie telogenowe po COVID-19

Po infekcji COVID-19 występuje łysienie na tle telogenowym. Wpływ na ten typ łysienia mają przede wszystkim czynniki zewnętrzne, takie jak gorączka, a także stres i niedobory składników odżywczych. Włosy zazwyczaj wypadają w dużej ilości, często podczas szczotkowania lub kąpieli. W przypadku łysienia telogenowego zauważalna utrata włosów pojawia się zwykle od 2 do 6 miesięcy po zdarzeniu, które jest przyczyną problemu. Utracie włosów można na szczęście przeciwdziałać – odpowiednia terapia zwykle powoduje, że w miejscach przerzedzenia włosy w pełni odrastają. Ważnym czynnikiem jest czas: im szybciej zgłosimy się do specjalisty po pomoc, tym lepiej.

Suplementacja na łysienie pocovidowe

Specjalista, jakim jest trycholog, jest w stanie szybko ocenić stan włosa oraz to, w jakiej fazie wzrostu się on znajduje. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badania trichoskopowego może zalecić odpowiednią terapię. Współczesna trychologia zna wiele substancji aktywnych, które leczą łysienie. Ważne jest jednak, aby przy ich wyborze znać mechanizm jej działania na skórę głowy oraz mieszek włosowy. Dzięki temu wiadomo, jakich efektów można spodziewać się po terapii.

– Jedną z najpopularniejszych metod w walce z wypadaniem włosów jest doustna terapia suplementami diety z kompleksem proteoglikanów. Udowodniono, że niektóre z nich są odpowiedzialne za kontrolę procesu wzrostu włosa – wyjaśnia trycholożka Anna Mackojć. – Istotnym elementem budowy włosa są również aminokwasy, na przykład arginina, ornityna i cytrulina, które tworzą białko keratynowe w pierwszej fazie wzrostu włosa. Ważne jest dostarczenie organizmowi tych składników. Nie może również zabraknąć witamin z grupy B. Niezwykle ważna w walce z problemami łysienia jest biotyna, czyli witamina B7 oraz B8 – dodaje specjalistka.

Jakie zabiegi pomogą włosom odrosnąć?

Oprócz odpowiedniej suplementacji ważne są również odpowiednie zabiegi odżywcze i stymulujące odrost włosów. Ich zadaniem jest zwiększenie dotlenienia mieszków włosowych i dostarczenie im dużej ilości składników aktywnych. Dobre efekty przynoszą mezoterapia skóry głowy oraz ledoterapia, ale leczenie trychologiczne zawsze dobiera się indywidualnie. Te zabiegi pomagają włosom odrastać:

  • Karboksyterapia – polega na dostarczeniu do skóry głowy dwutlenku węgla, który ma za zadanie stymulację i tworzenie nowych naczyń krwionośnych, a także pobudzenie metabolizmu. Poprawia krążenia oraz elastyczność skóry, dzięki czemu następuje intensywne odżywienie mieszków włosowych. Puste mieszki włosowe zaczynają produkować nowe włosy. Metoda ta pozytywnie wpływa na terapię zapobiegającą wypadaniu włosów.
  • Mezoterapia skóry głowy – pobudza mikrokrążenie w skórze głowy oraz hamuje nadmierne wypadanie włosów, stymulując ich wzrost. W skład aplikowanych substancji wchodzą witaminy i składniki odżywcze, które w zależności od problemu poprawiają osłabioną kondycję włosów. Zabieg trwa około 20 minut.
  • Ledoterapia – innowacyjna metoda, która polega na wykorzystaniu energii światła niskoenergetycznego, generowanego przez diody LED w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. W połączeniu z innymi zabiegami zwiększa ich działanie terapeutyczne. Do każdego problemu dobierany jest inny rodzaj światła. Czerwone światło wnika do warstwy skóry właściwej, dzięki czemu łagodzi podrażnienia skóry. Żółte wzmacnia ściany naczyń włosowatych, natomiast niebieskie działa bakteriobójczo, dezynfekuje, zapobiega rozwojowi stanów zapalnych i uniemożliwia namnażanie się drobnoustrojów.
  • Infuzja tlenowa – zabieg ten ma za zadanie dostarczenie aktywnych składników pod ciśnieniem tlenu do głębszych warstw naskórka i przywrócenie odpowiednio długiego cyklu wzrostu włosa, co pozwala na właściwy przyrost grubości i długości jego łodygi włosa. Tlen pomaga przywrócić mikrokrążenie i właściwe funkcjonowanie komórek skóry głowy, które zostało zaburzone w wyniku nadmiernego stresu.

Źródło: Instytut Trychologii