Zamknij

Wrastający paznokieć: profilaktyka to podstawa. Jak leczyć wrastanie paznokci?

11.04.2018 16:34

Wrastające paznokcie to częsta przypadłość, która dotyka osób w każdym wieku. Wynika zazwyczaj z nieodpowiedniej pielęgnacji paznokci i błędów w ich obcinaniu. Paznokcie wrastają jednka z wielu powodów, na które nie zawsze mamy wpływ. Objawem wrastania paznokcia jest ból i zaczerwienienie z boku palca, zazwyczaj palucha u stopy.

Wrastający paznokieć: profilaktyka to podstawa. Jak leczyć wrastanie paznokci?
fot. Shutterstock

Wrastające paznokcie są problemem powszechnym. Wynikają z wrodzonego lub nabytego zaburzenia proporcji pomiędzy wielkością płytki paznokcia, a wielkością wałów paznokciowych i łożyska. Wrastający paznokieć dotyczy zazwyczaj palucha, czyli dużego palca stopy. Rzadziej dotyka innych paznokci stóp i dłoni.

Wrastanie paznokcia to wyjątkowo bolesna i niekomfortowa przypadłość. Łączy się z bólem, tkliwością i zaczerwienieniem okolic paznokcia, który wrasta się pod skórę. W miarę upływu czasu, wrastający się paznokieć może tworzyć ranę w skórze, która zachodzi krwią i ropą. Wrośnięty paznokieć w wielu przypadkach uniemożliwia swobodne chodzenie, sprawia także ból podczas noszenia butów, które uciskają paluch.

Jakie są przyczyny wrastania paznokcia?

Paznokcie mogą wrastać z wielu powodów. Najczęstszą przyczyną jest jednak niewłaściwa technika ich skracania. Zbyt duża ingerencja w płytkę paznokcia, czyli zbyt krótkie jej obcinanie, a także pozostawiania postrzępionych i ostrych krawędzi, prowadzi w wielu przypadkach do wrastania paznokcia pod skórę.

Inną przyczyną wrastania paznokci jest noszenie zbyt ciasnego obuwia lub butów na obcasie z wąskim czubkiem. Ucisk wywierany na paznokcie może prowadzić do ich odkształcania się i nieprawidłowego wzrostu.  
Ważną przyczyną wrastania paznokci są uwarunkowania genetyczne. To coś, na co nie mamy niestety większego wpływu. Długie palce u stóp, paznokcie rurkowate, szeroka i zgięta ku dołowi płytka paznokcia, a także deformacje stóp, takie jak haluksy, palce młoteczkowate, płaskostopie, wady postawy i nieprawidłowa motoryka chodu predysponują do wrastania się paznokci. Wrastaniu paznokci sprzyja nadwaga i przyrost masy ciała u kobiet w ciąży, które wpływają bezpośrednio na biomechanikę stopy. Gdy następuje szybki przyrost masy ciała, wały paznokciowe wbijają się i dociskają.

Zobacz także

Co jest objawem wrastania paznokcia?

Podstawowym, niezwykle charakterystycznym objawem wrastających paznokci jest obrzęk (zazwyczaj z jednej strony palca), a także zaczerwienienie i bolesność bocznych wałów paznokciowych.

Na początku ból palca odczuwalny jest wyłącznie podczas dotyku, ale w miarę upływu czasu ból nasila się i występuje w sposób ciągły. Uniemożliwia założenie skarpetek i butów, które powodują ucisk i ból. Spuchnięty i bolesny palec uniemożliwia swobodne poruszanie się i uprawianie sportu.

W czasie rozrostu paznokcia i jego ciągłego, coraz głębszego wbijania się w skórę, pojawiają się ostre i przewlekłe stany zapalne wałów paznokciowych. Niewyleczony w porę stan zapalny może prowadzić do gromadzenia się ropy i wycieku krwi z uszkodzonej tkanki. Uraz tkanek miękkich może także prowadzić do powstania ziarniny.

Gdy wystąpią objawy wrastania się paznokcia, koniecznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub podologa!

Zobacz na zdjęciu, jak wygląda wrośnięty paznokieć

wrośnięty w skórę paznokieć
fot.
Źródło: Shutterstock

Jak leczyć wrastający się paznokieć?

Leczenie wrastających paznokci to długi proces. Wszystko zależy od lokalizacji i zaawansowania stanu zapalnego. Jeśli stan zapalny jest rozległy, a spuchnięty palec uniemożliwia normalne poruszanie się, konieczne jest zastosowanie środków antyseptycznych oraz antybiotyków w celu wyeliminowania rozwijającej się infekcji. W gabinetach podologicznych stosuje się zazwyczaj leczenie zachowawcze i pomocnicze, polegające. Rzadziej stosuje się metodę zabiegową, która wymaga interwencji chirurga i usunięcia części lub całości paznokcia.

TAMPONADA: sprawdza się doskonale w początkowej fazie wrastania paznokcia. To mały opatrunek nasączony preparatem dezynfekującym, którego zadaniem jest odseparowanie tkanek otaczających paznokieć od samej płytki. Opatrunki można wymieniać w gabinecie podologicznym lub samemu, po uzyskaniu stosownych instrukcji. To najłatwiejsza i najmniej bolesna metoda leczenia wrastającego paznokcia. Działa jednak tylko w przypadku, gdy reakcja będzie szybka i nie zdąży rozwinąć się ostry stan zapalny.

PLASTIKOWE RURKI: stosowane są w przypadkach, gdy wrastanie nie jest zaawansowane. Te małe, plastikowe rurki (SULCI PROTEKTOR) przecina się wzdłuż i nasuwa na krawędzie paznokci. Umocowane są na stałe lub na dłuższy okres czasu, nie wymagają częstej wymiany. Ich zadaniem jest stworzenie w wale paznokciowym miejsca dla odrastającego paznokcia. Stanowią także ochronę dla brzegu paznokcia, który jest często postrzępiony i wykruszony.

KLAMRY: to skuteczna, choć bolesna metoda korygowania wrastającego się paznokcia. Klamry są zazwyczaj stosowane w przypadkach, gdy proces wrastania jest zaawansowany, a także gdy paznokieć ma tendencję do wrastania co jakiś czas. W gabinetach podologicznych stosuje się KLAMRY NAKLEJANE na płytkę paznokcia w postaci plastikowego lub metalowego paska, który pozwala na nieinwazyjne korygowanie paznokcia. KLAMRY DRUTOWE, bardziej inwazyjne i bolesne, stosuje się natomiast w przypadku paznokci rurkowatych oraz wymagających znacznej korekty. Klamra ma za zadanie wyprowadzić paznokieć na odpowiedni tor wzrostu. Można z niej korzystać także profilaktycznie, już po ustąpieniu stanu zapalnego. Terapia klamrą drutową trwa zazwyczaj kilka miesięcy i nie jest przyjemna. Bywa jednak jedynym, ostatecznym rozwiązaniem problemu.

Dużym problemem w leczeniu wrastających paznokci jest brak świadomości na temat konsekwencji. Pacjenci zazwyczaj zgłaszają się do lekarza zbyt późno, gdy ból jest ogromny, a stan zapalny rozległy. Wtedy konieczne jest podjęcie drastycznych kroków i wdrożenie bardzo długiego leczenia. Wielu przykrych sytuacji dałoby się uniknąć, gdyby pacjenci posiadali większą świadomość na temat metod leczenia i zapobiegania wrastaniu paznokci.

Jak dbać o paznokcie?

  1. ZAWSZE obcinaj paznokcie zgodnie z ich naturalnym kształtem, czyli w linii prostej.
  2. Paznokcie przycinaj regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie (lub częściej, jeśli szybko rosną).
  3. Nie przycinaj paznokci zbyt krótko, ani zbyt głęboko.
  4. Postrzępione końce wygładzaj papierowym pilniczkiem.
  5. Zadarte skórki delikatnie wycinaj cążkami, nigdy ich nie urywaj.
  6. Noś wygodne, luźne obuwie. Wystrzegaj się natomiast ciasnych butów z wąskimi noskami.
  7. Przed obcięciem paznokci wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli lub oliwki, dzięki temu nie złamią się przy obcinaniu.
  8. Masz problem z nieodpowiednio rosnącym paznokciem? Zgłoś się do podologa, który profesjonalną metodą naprowadzi paznokieć na odpowiedni tor.

Bolącą ranę spowodowaną wrastającym się paznokciem możesz odkazić płynem antyseptycznym. Pamiętaj jednak, by nie drażnić rany, nie skubać jej i nie wyciągać na siłę wrośniętego paznokcia. To zaogni stan zapalny i spowoduje ogromny ból. Wrośnięty paznokieć zawsze należy konsultować z lekarzem.

Zobacz także

Źródło: dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory; twojapodologia.pl;

________
zdrowie.radiozet.pl/nk