Zamknij

W Polsce powstają ekologiczne automaty do kosmetyków i środków czystości

27.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 15:24

Doczekaliśmy się czasów, kiedy środki czystości i kosmetyki można pobrać do swojego opakowania, np. do słoika. W Polsce powstają pierwsze ekologiczne automaty i jest to swego rodzaju rewolucja, która ma sprawić, że ograniczymy produkcję plastiku. 

Ekologiczne kosmetyki.
fot. Cosmetomat

Naturalne kosmetyki bez plastiku

Wiele firm zaczęło poszukiwać sposobów na ekologiczne opakowania. Cosmetomat  jest pierwszą w Polsce siecią oferującą sprzedaż kosmetyków i środków czystości bez produkowania śmieci. Pomysłodawcy, Bazyli Głowacki i Monika Ratajczak, mieli dość ogromnych ilości otaczającego ich plastiku i postanowili zmienić nawyki konsumenckie Polaków. 

Po raz pierwszy Cosmetomat pojawił się 20 sierpnia na Kraków International Green Film Festival, 21 sierpnia w łódzkim lokalu TAKŻETEGO w Łodzi. W kolejnych dniach automat będą mogli przetestować mieszkańcy Poznania - 31 sierpnia nalewak pojawi się w poznańskim Parku Wilsona. Niestety, inne miasta Polski muszą jeszcze poczekać na tego typu rozwiązanie. 

Sieć automatów do sprzedaży środków czystości bez śmieci jest  w fazie testowej, a udostępniany automat to prototyp, ale twórcy planują wejść na rynek we wrześniu lub październiku.

W ofercie znajdą się 2 linie produktów:
1) linia dla ciała (szampon, żel pod prysznic, płyn do kąpieli, mydło w płynie itp.)
2) linia dla domu (uniwersalny płyn do mycia, żel do prania, płyn do płukania, płyn do mycia naczyń itp.). Produkty będą dostępne w 3trzech wersjach: ekonomiczne, znane z telewizji i hiperecologiczne. Twórcy start-upu zachęcają do przynoszenia własnych butelek i słoików (szklanych). Ci, którzy akurat nie będą mieli swojego opakowania, otrzymają pojemniki zwrotne.

– Jesteśmy siecią automatów ze środkami czystości do domu i ciała, bez zbędnych jednorazowych opakowań. Tworzymy nową jakość ekologicznych zakupów – czytamy na fan page`u marki.

Zaczynamy stawiać małe, ale ważne kroki w walce o lepszy świat. Unikanie plastikowych słomek, kubków, segregowanie śmieci, sadzenie drzew, picie z butelek z filtrem pewnie świata nie uratuje, ale można świadomie poszerzyć i wdrożyć nowe nawyki. To ma znaczenie.

Podoba wam się to rozwiązanie? Będziecie korzystać z automatów?  

Przeczytaj: Mleko kokosowe nie tylko w kuchni. Zrób z niego domowe kosmetyki!