Trójkąt śmierci na twarzy. Dlaczego jest niebezpieczny?

06.02.2018
Aktualizacja: 05.11.2020 22:03

Każdy, kto miał problem z pryszczami na twarzy, wie jak trudno powstrzymać się od ich wyciskania. Wypryski na nosie i w okolicy ust są szczególnie kłopotliwe, bo wyraźnie je widać, sprawiają także dyskomfort w czasie mówienia. Istnieje jednak rejon twarzy, z którego lepiej nie wyciskać pryszczy. Rozwijające się zakażenie w ''trójkącie śmierci'' może mieć wyjątkowo niebezpieczne skutki. Dowiedz się, co to jest trójkąt śmierci i jak go zlokalizować.

East News
fot. ---

Trójkąt śmierci znajduje się na twarzy każdego człowieka. Mimo że określenie brzmi zabawnie, to ma swoje uzasadnienie. Trójkąt śmierci to obszar, który charakteryzuje się specyficznym unaczynieniem żylnym. Trójkąt obejmuje obszar w linii prostej od jednego do drugiego kącika ust i poprowadzony jest wzdłuż nosa, aż do jego szczytowej części znajdującej się pomiędzy oczami.

Trójkąt połączony przez naczynia krwionośne z obszarami czaszki. Dlatego wszelkie infekcje pojawiające się w obrębie trójkąta śmierci, mogą rozprzestrzeniać się bardzo szybko i mieć poważne konsekwencje. Chociaż sytuacje, w których zakażenie prowadzi do zagrożenia zdrowia i życia zdarzają się rzadko, to warto znać ten obszar i mieć świadomość, że wyciskanie pryszczy i drażnienie zmian skórnych w tym miejscu, może skończyć się nieciekawie.

Trójkąt śmierci: dlaczego jest groźny?

W obrębie trójkąta śmierci znajdują się dwa odpływy żylne, które docierają do zatoki jamistej. To właśnie za pośrednictwem m.in. żyły twarzowej, kątowej, żyły ocznej górnej i dolnej może rozprzestrzeniać się zakażenie. U niektórych osób żyły te nie mają zastawek, co sprzyja szybszemu rozprzestrzenianiu się zakażenia. Powikłania wynikające z zakażenia w obszarze trójkąta śmierci, szczególnie powikłanie po czyraku nosa i wargi, może prowadzić do zapalenia zatoki jamistej. 

Zapalenia pojawiają się często po zakażeniu gronkowcem lub innymi bakteriami, które przedostają się do tkanek, gdy zostanie przerwana ich ciągłość. Taka sytuacja ma miejsce po zranieniu lub po nieumiejętnym wyciskaniu krosty. Rozwijająca się infekcja, która w innym miejscu nie byłaby tak szkodliwa, w tym przypadku może prowadzić do poważnych chorób rozwijających się wewnątrz czaszki, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i ropnia mózgu.

Zobacz, gdzie znajduje się trójkąt śmierci:

EN_01229771_1592
fot.

Fot. East News

Jeśli masz problem z cerą i czujesz potrzebę wyciskania pryszczy, zgłoś się do lekarza dermatologa. Leczenie zmian polega na doprowadzeniu do ich bezpiecznego gojenia się. Nie wolno natomiast rozdrapywać i wyciskać krost, w których miejscu może rozwinąć się groźne zakażenie.

Trójkąt śmierci: zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej

Zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej to ciężkie powikłanie wewnątrzczaszkowe, które obecnie, dzięki rozpowszechnieniu antybiotyków, występuje rzadko. Rozwój tej choroby jest jednak bardzo gwałtowny, przebiega w ciągu zaledwie 1-2 dni.

Osoby, u których rozwija się zakrzepowe zapalenie zatok, mogą narzekać na objawy miejscowe w obrębie twarzy i wczesne objawy, do których należą: gorączka, dreszcze, ból głowy, wymioty, nudności, zaburzenia świadomości. W późniejszym etapie rozwoju choroby pojawiają się trudności z widzeniem, co jest wynikiem porażenia nerwów czaszkowych. Chorzy mogą uskarżać się na:

  • zaburzenia widzenia,
  • światłowstręt,
  • wytrzeszcz gałek ocznych,
  • rozszerzenie źrenic,
  • obrzęk w okolicy gałek ocznych,
  • przeczulica twarzy.

Zakrzepowe zapalenie zatok leczy się za pomocą antybiotyków, a także preparatów przeciwzakrzepowych czy glikokortykosteroidów. W niektórych przypadkach konieczne może być chirurgiczne czyszczenie zatoki jamistej.

Zobacz także

Trójkąt śmierci: groźne czyraki

Czyraki powstające na twarzy są szczególnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Czyrak to ostre, ograniczone i głębokie martwicze zapalenie mieszka włosowego, gruczołu łojowego lub potowego oraz otaczającej go skóry właściwej. Powstaje najczęściej po zainfekowaniu skóry gronkowcem - na skutek powstania rany po wyciskaniu pryszczy, z powodu urazu mechanicznego lub jako konsekwencja niektórych chorób. Szczególnie groźne są czyraki powstałe w nosie lub na górnej wardze, te zmiany należy szybko konsultować z lekarzem i pod żadnym pozorem ich nie wyciskać. Drażnienie i wyciskanie czyraka może prowadzić do rozprzestrzenienia się zakażenia i przeniesienia go poprzez naczynia żylne do zatoki jamistej, gdzie spowoduje zakrzepicę. Wyciskanie treści czyraka może prowadzić także do zakrzepowego zapalenia żył twarzy i oczodołu oraz zapalenia tkanek oczodołu.

Zobacz także

Źródło: healthline.com