Główne przyczyny zmian trądzikowych na twarzy

17.01.2020
Aktualizacja: 19.04.2021 15:07

Trądzik przytrafia się najczęściej w okresie dojrzewania, ale nie tylko. Coraz większa liczba osób zmaga się z problemami skórnymi po 30-stce. Mogą na to wpłynąć zarówno czynniki zewnętrzne, takie jak sytuacje stresowe, nieodpowiednio dobrane kosmetyki do typu cery, oraz wewnętrzne – jedzenie tłustych oraz pikantnych potraw, a także zmiany hormonalne. Na co mogą wskazywać wypryski?

Przyczyny występowania trądziku
fot. Shutterstock

Przyczyny powstawania trądziku 

Oto czynniki, które powodują powstawiane wyprysków na brodzie, linii żuchwy, nosie, czole, skroniach i policzkach.

  1.  Stres – główną przyczyną pojawiania się wyprysków jest nadmierne wydzielanie łoju w sytuacjach stresowych, co sprzyja występowaniu wyprysków oraz zaskórników, które mogą doprowadzić do stanów zapalnych.
  2. Zbyt intensywna pielęgnacja – mycie twarzy zbyt intensywnymi środkami może doprowadzić do powstania trądziku. Powoduje to przesuszenie skóry, a to z kolei do produkcji większej ilości serum – łoju skórnego. Błędem jest wykonywanie intensywnych peelingów, zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Powoduje to dodatkowe rozprowadzanie po twarzy. Ważne jest nawilżanie i delikatne oczyszczanie skóry.
  3. Wyciskanie zmian – manualne wyciskanie niedoskonałości. Nieruszane niedoskonałości zalecają się dużo szybciej, pozostaje mniejsza blizna i nie ma przebarwień.
  4. Nieodpowiednia dieta – dieta ma bardzo duży wpływ na to, jak wygląda nasza skóra. Najczęściej przyprawy, czekolada, cukier, nabiał, mleko źle wpływają na kondycję skóry.
  5. Brak dokładności w pielęgnacji – oczyszczenia twarzy powinno przebiegać wieloetapowo.
  6. Brak demakijażu – nigdy nie idziemy spać w makijażu. Przyśpiesza to powstawaniu nie tylko trądziku, ale też zmarszczek.
  7. Mycie twarzy przed myciem włosów – należy uważać na to, aby resztki szamponu nie pozostały na twarzy. Kolejność powinna być taka – najpierw umycie głowy, potem twarzy. Nie należy robić tego w innej kolejności, może to zwiększyć prawdopodobieństwo występowania trądziku.
  8. Brudna poduszka – częstość zmieniania pościeli może wpłynąć na powstawanie zmian skórnych. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na poszewkę poduszki, z nią nasza buzia ma największy kontakt.
  9. Brudny telefon – trzymamy go bezpośrednio przy buzi. Choć jest to nieuniknione, warto zwrócić uwagę na to, jak często czyścimy nasz telefon. Ma on bardzo dużo bakterii na sobie.
  10. Brudne okulary – okulary należy myć codziennie wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Inaczej podrażnia się skórę oczu i przenosi bakterię na całą twarz. 
  11. Dotykanie twarzy – jeśli często podpierasz twarz dłońmi, pamiętam, że znajdują się na niej liczne bakterie. Staraj się nie dotykać twarzy.

Przeczytaj: 8 rzeczy, których nie wolno robić z trądzikiem. Lekarze ostrzegają 

Co miejsce występowania trądziku mówią o tobie?

Według medycyny chińskiej i ajurwedy ludzkie ciało ma swoje specjalne sfery i to od miejsca występowania zależy przyczyna rozprzestrzeniania się trądziku.
Trądzik a obszary ciała, na których występuje.

Szyja i podbródek – pryszcze w tym obszarze najczęściej są związane ze zmianami hormonalnymi. Mogą być też związane z problemami z nadnerczami, których największym wrogiem jest stres. Również dieta może wpłynąć na występowanie trądziku w tym obszarze. Jeśli na przykład jesz zbyt dużo cukru i zauważasz na swoim podbródku wypryski, spróbuj ograniczyć jego spożywanie.

loader

Ramiona – tu główną przyczyną występowania trądziku może być również stres. Jednym ze sposobów na ich uniknięcie są ćwiczenia odprężające np. joga.
Klatka piersiowa – krostki, które tu się pojawiają, są zazwyczaj związani z problemami trawiennymi. Warto zacząć unikać żywności przetworzonej. Inną przyczyną mogą być ubrania, które nosimy. Jeśli są to tkaniny sztuczne, nieoddychające, takie jak nylon, poliester, istnieje duże prawdopodobieństwo wytępienia zmian skórnych. Nie tylko trądziku, ale także alergii.

Przeczytaj: Trójkąt śmierci na twarzy. Dlaczego jest niebezpieczny? 

Okolice intymne – przyczyną mogą być wzrastające włosy, słaba higiena osobista lub choroby przenoszone drogą płciową.

Uda i nogi – może to być reakcja alergiczna na niektóre produkty, takie jak żele do kąpieli, płyny do ciała, zmiękczacze do ubrań czy prześcieradła. Podobnie jak w miejscach intymnych, trądzik może rozwijać się na nogach z powodu wrastających włosków, które często występują po goleniu lub depilacji woskiem.

Plecy – to jeden z najczęstszych obszarów występowania pryszczy. Przyczyny mogą być liczne – alergie, nadmierne pocenie, sucha skóra, dieta. Inne czynniki to problemy z trawieniem, noszenie ciasnych lub nieoddychających ubrań.