Obserwuj w Google News

Tatuaże zmywalne vs. permanentne – jedne z nich szkodzą skórze

2 min. czytania
Aktualizacja 13.09.2021
13.09.2021 11:38
Zareaguj Reakcja

Naklejane, zmywalne tatuaże, których dla zabawy używają nawet dzieci, nie są obojętne dla skóry. Naukowcy zaobserwowali, że mogą mieć na nią bardziej szkodliwy wpływ nie te tradycyjne, permanentne.

Tatuaż zmywalny może szkodzić skórze
fot. Shutterstock

Naklejane, tymczasowe tatuaże mogą osłabiać zdolności ochronne skóry. Naukowcy, którzy do tej pory rzadko zajmowali się kwestią tego typu tatuaży, zaobserwowali kilka niekorzystnych objawów, które mogą pojawić się po zastosowaniu zmywalnych tatuaży, w tym m.in. pogorszenie nawodnienia naskórka i większą skłonność do starzenia się skóry. Dotyczy to zwłaszcza osób z chorobami skóry.

Tatuaże permanentne vs. tymczasowe

Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie przestrzegają przed naklejanymi na skórę „tatuażami”. Sprawdzili skutki działania tatuaży tradycyjnych – permanentnych – oraz tych łatwo usuwalnych – tymczasowych. Jak twierdzą, ten drugi rodzaj okazał się bardziej szkodliwy.

– Nasze wyniki wskazują, że w porównaniu do tkanki w naturalnym stanie, skóra, na którą nałożono tymczasowy tatuaż, ma niższą temperaturę, naskórek jest gorzej nawilżony, a także spada aktywność przeciwutleniająca – mówi José Pablo Serrano, jeden z autorów pracy opublikowanej na łamach „Journal of Clinical Medicine”.

Badacze podkreślają, że tego typu ozdoby ciała powinny być używane ostrożnie. Szczególnie dotyczy to osób z uszkodzeniami i chorobami skóry, np. łuszczycą czy atopowym zapaleniem.

Uwaga na tatuaże z henny

Jak dotąd – zwracają uwagę naukowcy – badania dotyczyły przede wszystkim tradycyjnych tatuaży wykonywanych za pomocą igieł. W ich przypadku może dochodzić do infekcji, powstawania ziarniniaków czy odczynów alergicznych. Mimo to w przeprowadzonym badaniu wytatuowana w tradycyjny sposób skóra nie różniła się znacząco od naturalnej. – Doszliśmy do wniosku, że permanentne tatuaże nie wydają się znacznie naruszać działania naskórka, co natomiast czynią tatuaże tymczasowe – mówi autor badania.

Naukowcy przypominają, że także czasowe tatuaże wykonywane z zastosowaniem henny, które w tym badaniu nie były testowane, mogą powodować reakcje alergiczne.

W podsumowaniu badacze stwierdzili, że tatuaże to proces „wiążący się z uszkodzeniem skóry, który nie jest wolny od możliwości powikłań”. Zalecają więc, aby przed podjęcie decyzji o wykonaniu tatuażu zapoznać się z informacją na temat ryzyka infekcji czy uczuleń, a w przypadku tatuaży trwałych zawsze wybierać renomowane salony. Warto też wcześniej zasięgnąć porady dermatologa.

Źródło: PAP/Marek Matacz