Oceń
Twoja skóra wokół ust jest zaczerwieniona, podrażniona i sucha? Pojawiła się wysypka oraz uczucie swędzenia lub pieczenia? To dość częsty problem dermatologiczny, pojawiający się zwłaszcza zimą, gdy jest zimno i wietrznie. Jak sobie radzić z suchością skóry wokół ust i jakie mogą być inne przyczyny tej dolegliwości.
Suchość skóry wokół ust – jakie mogą być przyczyny?
Przyczyn suchości skóry wokół ust może być wiele. Objaw ten może pojawić się w przypadku:
- okołoustnego zapalenia skóry – to choroba skóry, która powoduje wysypkę wokół ust. Może również rozprzestrzeniać się wokół nosa i oczu. Towarzyszące jej objawy to czerwona, łuszcząca się lub grudkowata wysypka, zaczerwienienie i stan zapalny wokół ust, swędzenie lub pieczenie skóry. Objawy okołoustnego zapalenia skóry mogą pojawiać się i ustępować w ciągu miesięcy, a nawet lat. Dość częstą przyczyną okołoustnego zapalenia skóry jest stosowanie przez dłuższy czas miejscowych kremów steroidowych lub inhalatorów steroidowych;
- odwodnienia – skóra, która nie otrzymuje odpowiedniego nawodnienia, staje się przesuszona, przez co wolniej się regeneruje i widocznie słabnie, jest bardziej podatna na uszkodzenia, traci jędrność i sprężystość, jest szorstka i może się łuszczyć, traci promienny wygląd i zdrowy koloryt;
- alergii i podrażnień spowodowanych stosowaniem niektórych produktów – skóra wokół ust może wyschnąć z powodu kontaktu z preparatami, takimi jak mydło, produkty do makijażu, produkty dentystyczne, a także kosmetyki na bazie alkoholu. Najlepiej unikać tego typu preparatów i wybierać produkty naturalne o jak najmniejszej liczbie składników;
- zimnej lub wietrznej pogody – niższe temperatury i niższy poziom wilgoci w powietrzu mogą wysuszać i podrażniać skórę, szczególnie wrażliwa na zmiany pogodowe jest skóra wokół ust i dłoni;
- nadmiernej ekspozycji na słońce;
- nadmiernego i nieodpowiedniego mycia twarzy – nadmierne lub nieodpowiednie mycie twarzy może spowodować zachwianie równowagi w produkcji sebum, co prowadzi do wysuszenia skóry. Dlatego warto myć twarz łagodnym mydłem lub substytutem mydła, aby uniknąć dalszego podrażnienia;
- chorób skórnych, takich jak: trądzik różowaty, egzema lub łuszczyca – niektóre stany chorobowe skóry mogą uszkodzić barierę skórną, prowadząc do suchości i wysypki.
W celu ustalenia przyczyny suchości wokół ust warto udać się do lekarza dermatologa, który nie tylko przeprowadzi diagnozę zmian skórnych, ale też zaordynuje właściwe leczenie.
Suchość skóry wokół ust – jak sobie poradzić z tą dolegliwością?
Jeśli suchość wokół ust pojawia się tylko czasami, pomóc mogą doraźne środki np. delikatne, nawilżające balsamy, kremy lub olejki, a także odpowiednia pielęgnacja skóry. Mycie jej zbyt zimną lub zbyt gorącą wodą może dodatkowo wysuszać skórę.
W przypadku pojawienia się suchości skóry wokół ust, warto odstawić preparaty potencjalnie drażniące skórę, np. kremy sterydowe, inhalatory czy pasty do zębów z fluorem, a także preparaty czyszczące (mydła, żele, pianki etc.) zapachowe, z dodatkami barwników lub konserwantami, które również mogą podrażniać i wysuszać skórę. Na liście zakazanych składników powinny się znaleźć m.in.: alkohole, sztuczne składniki, dioksan czy wazelina. Na liście pożądanych składników powinny się znaleźć: kwas hialuronowy, ceramidy, koloidalne płatki owsiane. Polecany jest również czysty żel z aloesu, olej kokosowy, olej słonecznikowy, masło shea.
Warto również regularnie złuszczać suchą skórę. Skóra ma naturalny cykl – gdy pojawiają się nowe komórki, stare umierają. Jeśli nie zostaną one delikatnie usunięte, mogą przykleić się do powierzchni skóry i zatkać pory lub prowadzić do wysuszenia skóry i jej łuszczenia. W takiej sytuacji warto regularnie robić peeling skóry twarzy. Najlepiej co kilka dni, nie rzadziej niż raz w miesiącu. Codzienne złuszczanie może dodatkowo podrażnić skórę.
Codziennie natomiast warto stosować kremy nawilżające, które pomogą utrzymać prawidłową wilgotność skóry. Warto o tym pamiętać zwłaszcza wieczorem przed snem. Bezpośrednio po demakijażu i umyciu skóry, warto nałożyć na skórę krem nawilżający na noc dostosowany do potrzeb i rodzaju cery.
Do suchości skóry wokół ust mogą się też przyczyniać nasze nawyki podczas mycia się. Stan skóry pogarsza zbyt długa kąpiel lub mycie w gorącej wodzie. Zbyt ciepła woda może pozbawić skórę sebum, które naturalnie ją nawilża. Według dermatologów, dla zdrowia skóry prysznice i kąpiele powinny trwać tylko 5-10 minut.
Przewlekła suchość skóry twarzy jest często wynikiem ekspozycji na suche powietrze, zwłaszcza zimą. Klimatyzacja i ogrzewanie usuwają z powietrza dużo wilgoci, co może wysuszać skórę. Dlatego warto w zimie używać nawilżacza powietrza w pomieszczeniach, w których długo przebywamy.
Masz suchość skóry wokół ust? Pamiętaj o tym
Aby zapobiec wysuszeniu skóry wokół ust, należy pamiętać o kilku sprawach:
- nie drap skóry, bo może to doprowadzić do uszkodzenia jej i dodatkowego podrażnienia,
- stosuj delikatne produkty do twarzy, wyrzuć te, które zawierają środki wysuszające skórę,
- myj skórę ciepłą, ale nie gorącą wodą,
- chroń skórę, zwłaszcza zimą, gdy jest ona wystawiona na wietrzną i zimną pogodę,
- spędzaj jak najmniej czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach,
- uważaj na alergeny i substancje podrażniające skórę.
Źródło: medicalnewstoday.com/ ncbi.nlm.nih.gov/ aocd.org/ aad.org
Oceń artykuł