Obserwuj w Google News

Śmierdzące stopy. Jak zlikwidować brzydki zapach stóp? 5 sposobów

4 min. czytania
Aktualizacja 06.11.2020
05.02.2020 13:31
Zareaguj Reakcja

Nieprzyjemny zapach stóp jest niezwykle krępujący nie tylko dla osoby, której nogi śmierdzą, ale również dla osób, które przebywają w jej towarzystwie. Jakie mogą przyczyny brzydkiego zapachu stóp i jak można się go pozbyć?

Śmierdzące stopy - jak zlikwidować nieprzyjemny zapach
fot. Shutterstock

Jakie mogą być przyczyny nieprzyjemnego zapachu stóp?

Wśród przyczyn nieprzyjemnego zapachu stóp można wymienić:

  • złe nawyki – w tym noszenie obuwia wykonanego ze sztucznych materiałów, które nie pozwalają na odpowiednią wentylację stóp,
  • nieodpowiednia higiena stóp – m.in. zbyt rzadkie ich mycie,
  • niewłaściwa dieta – obfitująca w pikantne dania, alkohol,
  • choroby, np. grzybica stóp lub nadpotliwość.

Wiele osób myśli, że brzydki zapach to efekt śmierdzącego potu, jednak nie jest to zgodne z prawdą. Pot zdrowego człowieka nie ma woni. Pojawia się ona, gdy na skórze namnożą się bakterie i pojawią się produkty ich przemiany materii. Nieprzyjemny zapach może się pojawić się pod wpływem przyjmowanych leków czy produktów, które spożywamy (np. na zapach może mieć wpływ zbyt duża ilość czosnku lub kalafiora w diecie).

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stóp? Naturalne, domowe sposoby

W likwidacji przykrego zapachu stóp pomogą kąpiele wodne z dodatkiem produktów, które zwykle mamy w domu. Wybierz jedną z poniższych propozycji i mocz nogi raz lub dwa razy dziennie. Rób to regularnie, a po pewnym czasie zapomnisz o problemie z nieprzyjemnym zapachem.

Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli Epsom

Sól Epsom ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe oraz odkażające. Zawarte w niej mikroelementy (magnez, miedź, siarkę) poprawiają  kondycję skóry. Kąpiel z dodatkiem tej substancji działa relaksująco.
Aby przygotować kąpiel, potrzebujesz: 1/2 szklanki soli Epsom, 8 filiżanek ciepłej wody oraz dużej miski lub wiadra do zanurzenia stóp. Sól rozpuść w wodzie i mocz stopy przez 30 minut 1-2 razy dziennie (zwłaszcza jeśli jesteś uprawiasz sport). Potem dokładnie osusz stopy.

Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem szałwii i rozmarynu

Szałwia i tymianek mają właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze, a także ściągające, co oznacza, że zmniejszają wydzielanie potu na stopach. Mniej potu, mniej namnażających się bakterii.
Jak przygotować kąpiel dla stóp z dodatkiem szałwii i rozmarynu? Potrzebujesz 1 łyżeczkę suszonego rozmarynu, 1-2 łyżeczki suszonej szałwii, 8 szklanek wrzątku, a także miskę lub wiadro do moczenia stóp. Najpierw zrób napar, czyli zalej zioła wrzątkiem (możesz do tego wykorzystać garnek), a następnie, gdy napar trochę ostygnie, przelej go do miski i mocz nogi przez 30 minut 1-2 razy dziennie. Dokładnie osusz po tym nogi. Pamiętaj, zachowaj ostrożność i nie poparz się!

Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej oraz soku z cytryny

Soda oczyszczona ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, zmiękczające skórę. Natomiast cytryna działa ściągająco i ma cudowny, świeży zapach.
Aby zrobić kąpiel z dodatkiem tych produktów, potrzebujesz 1/4 szklanki sody oczyszczonej, 8 filiżanek ciepłej wody, sok z jednej z cytryny + oczywiście miskę lub wiadro do moczenia stóp. Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą i mocz w nich stopy przez około 15-20 minut.

Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem octu jabłkowego

Ocet jabłkowy doskonale sobie radzi z usuwaniem nieprzyjemnego zapachu, choć niektórzy uważają, że sam w sobie również śmierdzi. Ocet tworzy kwaśne środowisko, w którym bakterie mają trudności z przetrwaniem.
Aby przygotować taką kąpiel, potrzebujesz: 1/2 szklanki octu jabłkowego, 8 szklanek ciepłej wody oraz miskę. Składniki mieszamy ze sobą i moczymy w nich stopy przez 15 minut dwa razy dziennie. Po wszystkim spłukujemy stopy zimną wodą i dokładnie osuszamy. 

Moczenie stóp w wodzie z dodatkiem czarnej herbaty

Czarna herbata ma działanie odkażające, neutralizuje nieprzyjemny zapach. Moczenie stóp w naparze z tym dodatkiem to jeden z najstarszych i najpopularniejszych sposobów na likwidację nieprzyjemnego zapachu. Czarna herbata ma podwójne działanie: można w niej nie tylko moczyć stopy, ale również torebki z herbatką można wkładać do butów, by pochłonęły nieprzyjemne zapachy.
Aby przygotować napar, potrzebujesz 5 torebek czarnej herbaty oraz 8 szklanek wrzącej wody. Zaparz herbaty w garnku, a gdy napar ostygnie, przelej go do miski i mocz w nim stopy przez 20 minut raz dziennie. Potem dokładnie osusz stopy.

Co zrobić, by nogi nie śmierdziały?

  1. Wybieraj buty przepuszczające powietrze i zakładaj skarpetki wykonane z naturalnego materiału (najlepiej ze stuprocentowej bawełny).
  2. Dbaj o obuwie, zwłaszcza sportowe. Pierz je regularnie i używaj preparatów bakteriobójczych i antygrzybicznych do butów. Możesz używać wkładek z aktywnym węglem lub innych pochłaniających zapachy, tylko pamiętaj, by je wymieniać co kilka tygodni.
  3. Codziennie, najlepiej kilka razy dziennie, myj dokładnie stopy, używając bakteriobójczego mydła. Po każdej kąpieli dokładnie osusz stopy ręcznikiem, zwłaszcza przestrzenie pomiędzy palcami. Możesz użyć talku do stóp, ale zrób to tuż przed włożeniem skarpet. Po kąpieli i osuszeniu stóp możesz również wcierać w stopy olejek lawendowy, ma on właściwości bakteriobójcze.
  4. Kup woreczki pochłaniające zapachy (np. z wiórkami cedrowymi). Wkładaj je zawsze do obuwia, po jego zdjęciu.
  5. Zmodyfikuj swój styl życia i dietę. Na zapach stóp mogą mieć wpływ: alkohol, palenie papierosów oraz produkty zawierające duże ilości siarki (czosnek, cebula, kalafior). Pamiętaj, że sam pot jest bezwonny. O jego zapachu decydują bakterie, które rozkładają białka, tłuszcze i cukry, znajdujące się w wydzielanej pocie.  
  6. Pij dużo wody. Dzięki temu szybciej oczyścisz się z toksyn i pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu.  

Ważne! Jeśli zauważyłeś na stopach jakieś zmiany, które mogą sugerować grzybicę stóp lub paznokci, idź koniecznie do lekarza. Grzybicy nie można wyleczyć domowymi sposobami.  

Źródło: dailyhealthpost.com