Zamknij

Piękne paznokcie bez suchych, zadzierających się skórek

Aleksandra Supryn
02.11.2015 16:34

Zimna pogoda sprawia, że ręce stają się suche, a skórki wokół paznokci brzydkie i pozadzierane. Suche, zaniedbane dłonie oraz paznokcie od razu rzucają się w oczy, dlatego warto zająć się ich pielęgnacją. Zobacz, jak to zrobić.

Skórki u paznokci. Jak poradzić sobie z suchymi, zadartymi skórkami

Przyczyną suchych skórek wokół paznokci może być zarówno zimna pogoda, jak i narażenie na detergenty. Zwłaszcza jeśli sprzątamy bez ochronnych, gumowych rękawic lub często myjemy ręce, a następnie ich nie nawilżamy. Pozadzierane skórki mogą być też oznaką niedoborów witamin.

Zadarte skórki ‒ czy to groźne?

Oprócz tego, że pozadzierane, suche skórki wokół paznokci wyglądają bardzo nieestetycznie, mogą być również niebezpieczne dla zdrowia. Przerwana ciągłość skóry naraża nas na większe ryzyko infekcji oraz zakażeń. Jeśli dotkniemy klamki czy innego przedmiotu, którego wcześniej dotykał ktoś np. z grzybicą, nie trudno będzie się nam zarazić.

Warto więc zadbać o to, aby wokół paznokci nie było zadarć i małych ranek.

Domowe sposoby na zadarte, suche skórki paznokci

Na początku najlepiej jest uzupełnić niedobory witamin i minerałów. Warto zacząć przyjmować preparaty, które wzmocnią włosy i paznokcie ‒ np. takie, które zawierają skrzyp polny czy ekstrakt z pokrzywy. Zadarte skórki są również bardzo często symptomem niedoborów witaminy C oraz A, dlatego warto dostarczyć je organizmowi.  

Pamiętaj również, aby regularnie nawilżać ręce kremem. Zwłaszcza, gdy przed chwilą ręce były mokre. Bardzo skuteczne jest również posmarowanie samych skórek maścią witaminową. Dzięki niej zadarte skórki i małe ranki szybciej się zagoją.

Zawsze chroń też ręce ‒ noś rękawiczki. Zarówno te wełniane gdy na zewnątrz jest zimno, jak i te gumowe podczas sprzątania.

Na suche skórki bardzo skuteczne są również naturalne oleje. Np. olej kokosowy, oliwa z oliwek, olej arganowy czy olej rycynowy. Najlepiej, żeby olejki miały dodatek witaminy E. Możesz dodać do nich również odrobinę miodu.

Jak stosować olejki? Nasącz płatek kosmetyczny jednym z olejków, przetrzyj nim paznokcie i poczekaj aż się wchłonie. Innym sposobem jest wlanie podgrzanego olejku do małej miseczki, a następnie moczenie paznokci przez 10-15 minut.

Aby dłonie i paznokcie były piękne i zdrowe raz w tygodniu rób również peeling. Usuniesz w ten sposób martwy naskórek oraz zadbasz o skórki wokół paznokci.

Warto również zrezygnować z wycinania suchych skórek cążkami. Nieumiejętne wycięte skórki odrastają potem intensywniej ‒ jest ich więcej i są mocniejsze. Nie mówiąc już o tym, że możesz wyciąć zbyt dużo naskórka i spowodować krwawienie i rany. Znacznie lepiej jej zmiękczyć skórki, a następnie odsunąć je specjalnym patyczkiem.

___

ZdrowoBardzo / AS