Zamknij

Siwe włosy w młodym wieku: czym to może być spowodowane?

24.01.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 22:42

Mężczyźni i kobiety zaczynają siwieć w okolicy trzydziestki. Choć w większości przypadków wynika z naturalnego procesu starzenia się i genów, niemałą rolę może odegrać tu również stres. Naukowcy dowiedzieli się, w jaki sposób do tego dochodzi.

Siwe włosy w młodym wieku: czym to może być spowodowane?
fot. Shutterstock

Szybko osiwiałeś? Dowiedz się, co jest przyczyną

Naukowcy z uniwersytetów w Sao Paulo i Harvardzie odkryli, dlaczego stres powoduje, że włosy siwieją. Podczas niezwiązanych z problemem doświadczeniach na myszach naukowcy stwierdzili, że komórki macierzyste, które kontrolują kolor skóry i włosów uległy uszkodzeniu po intensywnym stresie.

W wyniku tego przypadkowego odkrycia, myszy o ciemnej sierści zmieniły kolor na całkowicie biały w ciągu zaledwie kilku tygodni. Amerykańscy i brazylijscy naukowcy stwierdzili, że warto temat badać dalej, aby opracować lek zapobiegający utracie koloru włosów u ludzi.

Naukowcy stojący za badaniem opublikowanym w czasopiśmie “Nature” podejrzewali, że efekty kolorystyczne są związane z komórkami macierzystymi melanocytów, które produkują melaninę i są odpowiedzialne za kolor włosów i skóry, a podczas przeprowadzania eksperymentów na myszach, natknęli się na dowody, że właśnie tak jest.

"Teraz wiemy na pewno, że to stres jest odpowiedzialny za tę specyficzną zmianę w naszej skórze i włosach" - mówi prof. Ya-Cieh Hsu, autorka badań z Harvardu.

Podczas eksperymentów ból powodował u myszy uwolnienie adrenaliny i kortyzolu, a przez to ich serca biły szybciej, a ciśnienie krwi wzrastało, co wpływało na układ nerwowy i powodowało ostry stres.

Ten proces przyspieszył zubożenie komórek macierzystych, które produkowały melaninę w mieszkach włosowych.

"Spodziewałam się, że stres jest zły dla organizmu" –powiedziała profesor Hsu – "Ale szkodliwy wpływ stresu, który odkryliśmy, wykraczał poza to, co sobie wyobrażałam".

Już po kilku dniach eksperymentu wszystkie regenerujące się komórki macierzyste zostały zniszczone, a kiedy ich już ma nie można już regenerować pigmentu, bo te uszkodzenia są nieodwracalne i będziemy mieli na stałe szare włosy

Inne przyczyny siwienia włosów

1. Choroby

Problemy z tarczycą, choroby związane z zachwianą barierą immunologiczną, nowotwory, mogą spowodować siwienia włosów.

2. Niedobór witaminy B12

Niedobór witaminy B12 może pogorszyć kondycję włosów, w tym siwienie. Witaminę można uzupełnić, jedzący ryby, mięso, jaja.

3. Predyspozycje genetyczne

Jeśli twoi rodzice lub dziadkowie wcześnie w swoim życiu osiwieli, istnieje ryzyko, że dotknie to również ciebie.

4. Papierosy

Palenie papierosów uszkadza mieszki włosowate, co z kolei prowadzi do siwienia włosów.  

5. Zła dieta

Jeśli w diecie obecny jest cukier, może to pogorszyć stan włosów, m.in. ich przedwczesne siwienie. Wiąże się to z tym, że hamuje działanie witaminy E, białek, witamin i minerałów.

6. Przyjmowanie leków

Efektem ubocznym leków, zawierających hydroksychlorochinę, jest siwienie włosów. To  związek chemiczny z grupy pochodnych chinoliny, o działaniu przeciwmalarycznym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym, stosowany w leczeniu niektórych chorób na tle zapalnym oraz malarii.

Źródło: Focus, genialne.pl