Oceń
Szybko osiwiałeś? Dowiedz się, co jest przyczyną
Naukowcy z uniwersytetów w Sao Paulo i Harvardzie odkryli, dlaczego stres powoduje, że włosy siwieją. Podczas niezwiązanych z problemem doświadczeniach na myszach naukowcy stwierdzili, że komórki macierzyste, które kontrolują kolor skóry i włosów uległy uszkodzeniu po intensywnym stresie.
W wyniku tego przypadkowego odkrycia, myszy o ciemnej sierści zmieniły kolor na całkowicie biały w ciągu zaledwie kilku tygodni. Amerykańscy i brazylijscy naukowcy stwierdzili, że warto temat badać dalej, aby opracować lek zapobiegający utracie koloru włosów u ludzi.
Naukowcy stojący za badaniem opublikowanym w czasopiśmie “Nature” podejrzewali, że efekty kolorystyczne są związane z komórkami macierzystymi melanocytów, które produkują melaninę i są odpowiedzialne za kolor włosów i skóry, a podczas przeprowadzania eksperymentów na myszach, natknęli się na dowody, że właśnie tak jest.
"Teraz wiemy na pewno, że to stres jest odpowiedzialny za tę specyficzną zmianę w naszej skórze i włosach" - mówi prof. Ya-Cieh Hsu, autorka badań z Harvardu.
Podczas eksperymentów ból powodował u myszy uwolnienie adrenaliny i kortyzolu, a przez to ich serca biły szybciej, a ciśnienie krwi wzrastało, co wpływało na układ nerwowy i powodowało ostry stres.
Ten proces przyspieszył zubożenie komórek macierzystych, które produkowały melaninę w mieszkach włosowych.
"Spodziewałam się, że stres jest zły dla organizmu" –powiedziała profesor Hsu – "Ale szkodliwy wpływ stresu, który odkryliśmy, wykraczał poza to, co sobie wyobrażałam".
Już po kilku dniach eksperymentu wszystkie regenerujące się komórki macierzyste zostały zniszczone, a kiedy ich już ma nie można już regenerować pigmentu, bo te uszkodzenia są nieodwracalne i będziemy mieli na stałe szare włosy.
Inne przyczyny siwienia włosów
1. Choroby
Problemy z tarczycą, choroby związane z zachwianą barierą immunologiczną, nowotwory, mogą spowodować siwienia włosów.
2. Niedobór witaminy B12
Niedobór witaminy B12 może pogorszyć kondycję włosów, w tym siwienie. Witaminę można uzupełnić, jedzący ryby, mięso, jaja.
3. Predyspozycje genetyczne
Jeśli twoi rodzice lub dziadkowie wcześnie w swoim życiu osiwieli, istnieje ryzyko, że dotknie to również ciebie.
4. Papierosy
Palenie papierosów uszkadza mieszki włosowate, co z kolei prowadzi do siwienia włosów.
5. Zła dieta
Jeśli w diecie obecny jest cukier, może to pogorszyć stan włosów, m.in. ich przedwczesne siwienie. Wiąże się to z tym, że hamuje działanie witaminy E, białek, witamin i minerałów.
6. Przyjmowanie leków
Efektem ubocznym leków, zawierających hydroksychlorochinę, jest siwienie włosów. To związek chemiczny z grupy pochodnych chinoliny, o działaniu przeciwmalarycznym, przeciwbólowym i przeciwzapalnym, stosowany w leczeniu niektórych chorób na tle zapalnym oraz malarii.
Źródło: Focus, genialne.pl
Oceń artykuł