Obserwuj w Google News

Sezonowe wypadanie włosów. Kiedy nie warto panikować?

3 min. czytania
Aktualizacja 29.09.2022
29.09.2022 10:39
Zareaguj Reakcja

Podobnie jak przyroda również organizm człowieka podlega wpływowi pór roku. To dlatego jesienią częściej zdarza się wzmożone wypadanie włosów. Jeśli organizm jest w dobrej formie, może to być tylko efekt sezonowego wypadania włosów. Lepiej to jednak sprawdzić, radzi Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii.

Sezonowe wypadanie włosów. Dlaczego?
fot. Schutterstock
  1. Wypadanie włosów – jaka liczba to norma?
  2. Jaka jest przyczyna sezonowego wypadania włosów?
  3. Jaki jest cykl życia włosa?
  4. Kiedy należy skonsultować się z trychologiem?

Wszyscy bez względu na wiek i porę roku nieustannie tracimy włosy – zaznacza Anna Mackojć. Ważne jednak, aby sprawdzić czy jest to część naturalnego procesu fizjologicznego czy mamy do czynienia ze skutkiem jakieś nieprawidłowości lub choroby. Sezonowe wypadanie włosów to jak najbardziej naturalne zjawisko, ale pod warunkiem, że nie trwa zbyt długo.

Wypadanie włosów – jaka liczba to norma?

Jeśli w trakcie doby średnio tracimy 50-100 włosów, jest to całkowicie naturalne zjawisko fizjologiczne. W miejsce włosa, który wypadł, powinien wyrosnąć nowy. Oznacza to wówczas, że proces porostu włosów nie jest zakłócony przez jakieś nieprawidłowości, które mogą zachodzić w organizmie. Podobnie jak w przyrodzie zmieniają się pory roku, w naszej fizjologii działa mechanizm wymiany i regeneracji włosów.

Jaka jest przyczyna sezonowego wypadania włosów?

Do sezonowego wypadania włosów przyczynia się zmiana światła i zmniejszona ilość godzin słonecznych w ciągu dnia. Brak wystarczającej dawki słońca wpływa na zmiany w wydzielaniu melatoniny, w efekcie włosy mogą szybciej przechodzić do fazy telogenowej, której konsekwencją jest ich wypadanie.

Sezonowe wypadnie włosów powinno ustąpić samoistnie, warto jednak w okresie jesienno-zimowym baczniej przyjrzeć się swojej diecie i stosowanej pielęgnacji, aby wspierać włosy od wewnątrz i z zewnątrz. Przyczyn wypadania włosów może być bardzo wiele, na niektóre z nich mamy wpływ. Istotne jest, aby poznać przyczynę ewentualnego problemu i zacząć działać, jak również zadbać o jak najlepsze warunki do zdrowego wzrostu włosów.

Jaki jest cykl życia włosa?

Na głowie mamy przeciętnie około 100 000 włosów, a ich wzrost na ludzkim ciele jest procesem ciągłym. Średnio włos rośnie około 1 cm miesięcznie. Około dwudziestu razy w ciągu ludzkiego życia z mieszka włosowego wyrasta nowy włos. Faza jego wzrostu trwa od 3 do 6 lat, a włos obecny na głowie może być w jednej z trzech faz: anagenu, katagenu lub telogenu.

– Pierwsza faza to anagen, okres w którym następują podziały komórkowe. Druga faza to okres, kiedy włos przestaje się dzielić i nie przyrasta na długość. Ostatnia faza to telogen, kiedy włos przygotowuje się do wymiany. Kiedy wypadnie, jest zastępowany nowym włosem – wyjaśnia trycholożka. – Mieszek włosowy rozpoczyna tym samym nowy cykl – dodaje.

Włosy każdego człowieka rosną w innym tempie – to sprawa genów. Ale wpływ maja także czynniki zewnętrzne.

– Cykl wzrostu włosa jest zaprogramowany genetycznie dla każdej osoby indywidualnie. Natomiast tempo podziałów komórkowych może być zależne od wielu różnych czynników, takich jak na przykład stres czy dostarczanie odpowiedniej ilości składników aktywnych. Ważne jest, aby skutecznie wzmacniać włosy w okresie jesienno-zimowym. Mniej słońca, większe ryzyko infekcji, niskie temperatury mogą bez należytej ochrony głowy szkodzić mieszkom włosowym. Powinniśmy wspomóc kondycję skóry głowy i włosów w tym wymagającym czasie – mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Kiedy należy skonsultować się z trychologiem?

Sezonowe wypadanie włosów powinno nas mobilizować do poświęcenia im większej uwagi. Jeśli wypadanie nie jest bardzo nasilone (do 100 włosów dziennie), nie ma powodów do paniki. Jeśli jednak widzimy, że proces ten zaczyna przybierać na sile, warto skonsultować się z trychologiem.

– Specjalista w oparciu o wywiad, przedstawione wyniki badań oraz wykonaną trichoskopię może sprawdzić w jakiej kondycji jest skóra głowy i włosy. Czasem, niestety, zdarza się, że wypadające włosy nie są efektem tylko okresowego osłabienia organizmu czy popełnianych błędów w codziennej pielęgnacji – wyjaśnia trycholożka. – Schorzenia skóry głowy i problemy związane z wypadającymi włosami mogą być także objawem wielu różnych chorób, dlatego nie warto ignorować sygnałów, jakie wysyła nam organizm. Kondycja włosów jest odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia, dlatego warto wykonywać również profilaktyczne wizyty u trychologa – zaleca Anna Mackojć.

Dzięki bezinwazyjnemu badaniu, jakim jest trichoskopia, specjalista może kompleksowo sprawdzić kondycję i wygląd skóry głowy, ujść mieszków włosowych i łodyg włosów. Oceni wówczas, czy mierzymy się z sezonowym wypadaniem włosów czy z jakimiś problemami, które zagrażają ich zdrowiu. Choć sezonowe wypadnie włosów to naturalne zjawisko, to jeśli wzbudza nasz niepokój, warto to sprawdzić u specjalisty.

Źródło: Instytut Trychologii