Zamknij

Rozstępy: jest na nie sposób! Jak pozbyć się rozstępów skóry?

Aleksandra Supryn
02.09.2015 17:41

Rozstępy to charakterystyczne pręgi powstające na ciele, zazwyczaj na piersiach, udach i pośladkach. Są bardzo częstym zjawiskiem po ciąży lub po gwałtownej zmianie wagi. Rozstępy mogą pojawić się również podczas intensywnego wzrostu. Dowiedz się, jak usunąć rozstępy lub zmniejszyć ich widoczność.

Rozstępy to poprzeczne pręgi na skórze powstające np. w czasie ciąży
fot. Shutterstock

Rozstępy to charakterystyczne pręgi powstające na ciele w wieku dojrzewania, gdy etap wzrastania znacznie przyspiesza, a także w czasie ciąży, gdy skóra nadmiernie się rozciąga oraz na skutek nadmiernego przyrostu wagi lub szybkiego chudnięcia. Te poprzeczne, różowe linie są skutkiem pękających włókien elastycznych. Prościej mówiąc, gdy skóra nie jest odporna na rozciąganie mogą pojawić się rozstępy.

Rozstępy: jak powstają?

Rozstępy to poprzeczne pręgi pojawiające się na skórze osób różnych płci i w różnym wieku. Za podstawowy czynnik zwiększający ryzyko powstawania rozstępów uważa się predyspozycje genetyczne, czyli pewną zdolność do mniejszej wartościowości włókien sprężystych. Gdy fibroblasty (komórki skóry) wykazują obniżoną syntezę włókien kolagenowych, elastynowych i retikulinowych, skóra jest mniej podatna na rozciąganie.

Rozstępy powstają zazwyczaj na skutek nadmiernego rozciągania skóry lub zmian hormonalnych. Czynnikami, które wpływają na pojawianie się rozstępów, są m.in.:

  • ciąża;
  • gwałtowny przyrost i/lub spadek wagi;
  • intensywne ćwiczenia na siłowni;
  • leki hormonalne, w tym tabletki antykoncepcyjne;
  • kortykosteroidy, które zmniejszają zawartość kolagenu w skórze w wyniku hamowania proliferacji fibroblastów.

W zależności od fazy rozwoju, w jakiej się znajdują, rozstępy mogą przybierać kolor różowy, a nawet sinoczerwony, są wyniosłe i obrzękowe (to faza zapalna, trwa zazwyczaj do pół roku od powstania zmian). Z czasem rozstępy bledną (faza zanikowa) i zaczynają kolorem przypominać skórę, choć są od niej jaśniejsze. W fazie zanikania rozstępy są zapadnięte i delikatnie pomarszczone. Niestety, rozstępy są trwałym uszkodzeniem skóry, nie znikają samoistnie.

Zobacz także

Rozstępy: jak je usunąć?

Pozbycie się rozstępów nie jest wcale łatwe. Im bardziej rozległe i głębokie, tym trudniej z nimi walczyć. Niewątpliwie dużym problemem w walce z rozstępami jest to, że rozpoczyna się ją zbyt późno. Trudno jest uchwycić moment, w którym tworzą się rozstępy, a to najlepszy czas do walki z tym nieestetycznym defektem skóry. Tym, co może wskazywać na tworzenie się rozstępów, jest swędzenie i pieczenie skóry w miejscach, gdzie włókna kolagenowe są przeciążone

Chociaż nigdy nie udowodniono, że stosowanie kremów pomaga w usuwaniu rozstępów, to zdecydowanie warto ich używać. Ważne jest bowiem ciągłe nawilżanie i uelastycznianie skóry, co może wpływać na zmniejszenie widoczności rozstępów. Należy jednak zaznaczyć, że samo wklepywanie czy smarowanie skóry kremami nie spowoduje zanikania rozstępów. Są to głębokie zmiany skóry, których pozbyć się można wyłącznie z pomocą specjalistycznych zabiegów.

Do nawilżania skóry z rozstępami używać można specjalnych kremów na rozstępy, kremów z kolagenem lub naturalnych maseł, na przykład masła shea i oleju kokosowego.

Rozstępy: jakie zabiegi stosować?

Popularne metody usuwania rozstępów to przede wszystkim peelingi, dermabrazja, mezoterapia i laser frakcyjny. Terapia laserowa stosowana w usuwaniu rozstępów obejmuje zazwyczaj zastosowanie lasera frakcyjnego, który ma na celu stymulację kolagenu oraz zastosowanie lasera bromkowego lub diodowego, który działa bezpośrednio na czerwony kolor skóry — wywołuje blednięcie zmian.

Najskuteczniejszym obecnie zabiegiem usuwania rozstępów jest frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa, czyli zabieg polegający na jednoczesnym nakłuwaniu i podgrzewaniu skóry głowicą wyposażoną w kilkadziesiąt mikroigieł. To sprawia, że skóra uruchamia procesy naprawcze, dzięki czemu powstaje dużo nowych komórek, które tworzą kolagen, włókna skręcają się, zagęszczają i powstają pomiędzy nimi nowe wiązania. Zabieg powoduje, że stopniowo odbudowuje się struktura skóry. Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa działa wyłącznie w obrębie rozstępów, nie wokół nich.

Za pomocą frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej usunąć można nie tylko małe, świeże rozstępy i te średniej wielkości, ale także rozstępy stare. 

Zobacz także

Źródło: biotechnologia.pl/kosmetologia; marekwasiluk.pl/rozstepy-wprost

________

zdrowie.radiozet.pl/nk