Oceń
Równowaga PEH: czym jest?
Równowaga PEH (Proteiny, Emolienty i Humektanty) – jest to kolejny krok w świadomej pielęgnacji, dzięki odpowiedniemu balansowi tych składników, stan włosów ulegnie znacznej poprawie i szybciej zauważymy zadowalające nas efekty. Bez tego nasze włosy mimo rozbudowanej pielęgnacji mogą w dalszym ciągu być dalekie od ideału. Wszystkie te trzy filary PEH dostępne są w maskach, odżywkach, szamponach. Można je też dostać w formie półproduktów np. keratyny (proteiny), olejów (emolienty), miodu (humektanty) itd.
Równowaga PEH: co robić, aby ją utrzymać?
Równowaga PEH to kompleksowy, trzyetapowy sposób pielęgnacji włosów. Opiera się o trzy grupy składników aktywnych: proteiny, emolienty i humektanty (to właśnie od nich pochodzi skrót PEH). Każda z nich jest odpowiedzialna za inny obszar pielęgnacji – i niezbędna dla zdrowia i pięknego wyglądu włosów.
- Proteiny mają działanie naprawcze: wypełniają ubytki w strukturze włosa.
- Humektanty nawilżają pasma.
- Emolienty tworzą naturalną barierę, dzięki której woda nie wyparowuje.
Aby zachować równowagę PEH, ważne jest nakładanie tych składników w odpowiedniej kolejności. Zaczynamy od protein, później aplikujemy humektanty, a dopiero na końcu emolienty. Jak to wygląda w praktyce?
Równowaga PEH: proteiny
Ludzki włos jest zbudowany z aminokwasów. Proteiny to natomiast białka proste, które również są zbudowane z aminokwasów, służą więc do uzupełniania struktury włosa. Proteiny uzupełniają braki w jego budowie, dzięki nim włosy przestają być kruche i łamliwe, a stają się silniejsze. Proteiny świetnie działają na włosy z naturalną tendencją do falowania lub kręcenia – jeszcze bardziej podkreślają ich skręt.
Proteiny - w jakich kosmetykach je znajdziemy? Proteiny są najczęściej dostępne na rynku w postaci odżywek i masek. Najpopularniejsze proteiny w nich stosowane to:
- proteiny jedwabiu (Silk Protein),
- proteiny mleka (Milk Protein),
- proteiny pszenicy (Wheat Protein),
- proteiny owsa (Oat Protein),
- proteiny sojowe (Soy Protein),
- proteiny kukurydziane (Corn Protein),
- proteiny ryżu,
- kolagen (Collagen),
- elastyna (Elastin),
- żółtko.
Równowaga PEH: humektanty
Humektanty to substancje odpowiadające za nawilżanie naszych włosów. Wchłaniają wodę z otoczenia i odpowiadają za właściwą wilgotność włosów. Stosowanie humektantów jest uzależnione przede wszystkim od pogody, a konkretniej od wilgotności powietrza, jaka panuje danego dnia. Jeśli dzień jest deszczowy, mglisty należy zmniejszyć ilość stosowanych humektantów. Podobnie w przypadku bardzo suchych dni, kiedy użycie humektantów spowoduje wyparowanie wody z włosa.
Kosmetyki zawierające humektanty można bez problemu znaleźć w drogeriach. Znajdują się w odżywkach i w maskach. Do tej grupy zaliczamy:
- glicerynę,
- miód,
- panthenol,
- lecytyna,
- glikol propylenowy,
- miód,
- aloes,
- mocznik,
- sorbitol,
- kwas hialuronowy,
- fruktoza.
Przeczytaj: 5 nasion, dzięki którym włosy będą jedwabiście gładkie
Emolienty na włosy
To substancje, które tworzą warstwę ochronną. Mają też właściwości natłuszczające, chronią również włosy przed utratą wilgoci, zatrzymując nawilżenie i tworząc na nich warstwę ochronną. Ich działanie polega na blokowaniu w skórze kanałów, którymi wydostaje się ona na zewnątrz. W składzie emolientów znajdziemy najczęściej kwasy hydrofilowe i tłuszczowe.
Szczególnie zalecane jest stosowanie emolientów jako uzupełnienie humektantów – zwłaszcza w bardzo suche/wilgotne dni. Emolienty występują najczęściej w postaci olejków, masek i odżywek.
Do grupy emolientów zaliczamy:
- naturalne oleje i masła (wszystkie składniki z końcówką OIL lub BUTTER wyjątek stanowi MINERAL OIL, ponieważ jest to parafina,
- polimery – polyquaternium,
- alkohole tłuszczowe np. Cetearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol,
- silikony np. Amodimethicone, Dimethicone, Dimethiconol, Hydrolyzed Wheat Protein Hydroxypropyl Polysiloxane Cyclomethicone itd.,
- wosk, np. pszczeli – Cera Alba, Lanolina – Lanolin,
- parafina i jej pochodne – Mineral Oil, Paraffin, Paraffinum Liquidum, Isoparaffin, Petrolatum, Isobutane, Isohexadecane.
Przeczytaj: Pielęgnacja włosów: 8 najczęściej popełnianych błędów
Źródło: becare.co.uk
Oceń artykuł