Obserwuj w Google News

Jak zregenerować włosy na wiosnę? Co jeść, jak pielęgnować, radzi trycholożka

Aleksandra Sobieraj
4 min. czytania
Aktualizacja 14.04.2022
23.03.2022 16:05
Zareaguj Reakcja

Zima to trudny okres dla włosów, dlatego wiosną warto postawić na ich kompleksową odnowę. Oto kilka wskazówek trychologa, które mogą pomóc we właściwej pielęgnacji osłabionych i pozbawionych witalności włosów.

Wiosenna regeneracja włosów, dieta na włosy
fot. Shutterstock
  1. Jak zimowe warunki wpływają na włosy?
  2. KROK 1: dieta na włosy
  3. KROK 2: kompleksowa pielęgnacja

Na wiosnę włosy są często suche i łamliwe, brak im połysku – takie problemy mogą trwać jeszcze długo po zakończeniu okresu zimowego. Choć na ich kondycję wpływa wiele czynników, w tym dieta, ogólny stan organizmu, stosowane kosmetyki czy styl życia, to dużą rolę odgrywają warunki atmosferyczne. Jak zregenerować włosy po zimie, podpowiada Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii.

Jak zimowe warunki wpływają na włosy?

Zimą skóra głowy i włosy zmagały się z niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych w postaci m.in. wiatru czy mrozu. W efekcie obecnie po kilku zimowych, trudnych dla włosów miesiącach możemy się zmagać z ich przesuszeniem, elektryzowaniem się oraz intensywniejszym przetłuszczaniem się, a nawet nadmiernym wypadaniem. Dlatego warto kompleksowo zatroszczyć się o włosy, działając od wewnątrz i zewnątrz. Ważne jest, by zadbać nie tylko o właściwą pielęgnację, ale dzięki diecie odżywić je także od środka.

KROK 1: dieta na włosy

Kluczem do diety korzystnej dla włosów jest odpowiednie zbilansowanie jadłospisu oraz opieranie go na jak najmniej przetworzonych produktach. Ważna jest też jak największa koncentracja w produktach przeciwutleniaczy oraz fitozwiązków. W diecie konieczna jest przede wszystkim odpowiednia zawartość białka oraz składników mineralnych i witamin. Nawet niewielkie ich braki potrafią odbić się na kondycji włosów. – Dobrze zbilansowana dieta sprawia, że włosy są prawidłowo nawilżone i odżywione od środka. Jeśli w organizmie pojawiają się jakieś niedobory, to odbiją się one mocno na kondycji włosów – wyjaśnia trycholożka Anna Mackojć. Należy także unikać ryzykownych strategii żywieniowych mogących pogorszyć stan włosów, dlatego decydując się na przykład na dietę odchudzającą, warto skonsultować się z dietetykiem. Jaka dieta pomoże zregenerować włosy?

  • Dla dobrej kondycji włosów bardzo ważne są  witaminy A, D, E, K oraz witaminy z grupy B – nie może ich zabraknąć w codziennej diecie.
  • Istotnymi składnikami mineralnymi jest cynk i miedź. Niezbędne jest także bieżące uzupełnianie poziomu żelaza, gdyż jego niedobór najczęściej objawia się osłabieniem i wypadaniem włosów.
  • W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się dużo świeżych warzyw i owoców – są one źródłem cennych witamin i minerałów oraz, co ważne, substancji o charakterze antyoksydacyjnym.
  • Należy szczególnie zadbać o nabiał, mięso i ryby. Te produkty dostarczają pełnowartościowego białka, które poprawia stan włosów.

– Źle zbilansowana dieta zaburza homeostazę organizmu i prowadzi do niedoborów witamin oraz składników mineralnych, co może skutkować złym odżywaniem mieszków włosowych i prowadzić do ogólnej słabej kondycji całej struktury włosa. Włosy mogą wtedy zacząć wypadać. Wiele osób nie zdaje sobie spawy, że każdy składnik dostarczany do naszego organizmu może mieć wpływ również na włosy. Jeśli popełniamy kluczowe błędy dietetyczne czy mamy niedobory pokarmowe, to wpływają one na cały organizm, zagrażając także mieszkom włosowym – tłumaczy specjalistka z Instytutu Trychologii.

KROK 2: kompleksowa pielęgnacja

Pielęgnując włosy, warto skupić się nie tylko na łodydze włosów, ale także na skórze głowy – to od niej należy bowiem zacząć proces dbania o włosy. Aby włosy były zdrowe i dobrze odżywione, ważne jest nie tylko mycie włosów (to stanowczo za mało), ale także peeling skóry głowy.

Skóra głowy: aby utrzymać skórę głowy w dobrej kondycji i wspomagać mieszki włosowe, należy pamiętać o regularnym peelingu skóry. Ten prosty i często bagatelizowany zabieg pielęgnacyjny pozwala pozbyć się zanieczyszczeń, usuwa pozostałości po kosmetykach oraz martwy naskórek. Istotnym elementem peelingu jest masaż poprawiający krążenie krwi w komórkach skóry, dotleniający mieszki i ułatwiający skórze przyjmowanie składników odżywczych.

– Jakość włosa zależy od kondycji skóry głowy. Im jej kondycja jest lepsza, tym włosy są w lepszej formie. We własnym zakresie możemy wspomagać się peelingiem skóry głowy, jeśli wiemy, jak prawidłowo go dobrać i wykonywać. Jeśli natomiast zauważymy niepokojące zmiany skórne na głowie, warto zgłosić się do specjalisty. Istnieje wiele przyczyn wpływających na złą kondycję skóry głowy. Mogą być one związane ze stanem naszego organizmu bądź błędami pielęgnacji. Dlatego niezbędne jest ich rozpoznanie i efektywne działanie – wyjaśnia Anna Mackojć.

Łodyga włosa: regeneracja łodygi włosów to kolejny krok wiosennej pielęgnacji – zmęczone i wysuszone po zimie potrzebują nawilżenia i odżywienia.

  • Aby pomóc włosom w odnowie, warto stosować szampony, zawierające np. ekstrakt z bambusa, miód, kwas hialuronowy czy lecytynę.
  • Korzystne są również zabiegi z zastosowaniem bardziej luksusowych preparatów, jak na przykład puder z japońskiej czarnej perły (odbudowuje ubytki we włosach), puder diamentowy czy ekstrakt z zielonego kawioru (pomaga nawilżać włosy). Drogocenne właściwości tych substancji, stosowane w dostępnych na rynku preparatach i zabiegach, zapewnią lepszą kondycję włosów i ich zdrowszy wygląd.

Na wiosnę, po trudnym okresie zimowym, warto zadbać o przywrócenie włosom witalności. Nie należy ignorować sygnałów związanych z nadmiernym wypadaniem czy zmianami na skórze głowy. Jeśli dieta i odpowiednia pielęgnacja nie przyniosą efektów, warto poszukać pomocy u specjalisty. Trychologa można też odwiedzić profilaktycznie, aby wykonać diagnostyczne, trichoskopowe badanie kondycji włosów i skóry głowy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Instytut Trychologii