Zamknij

Dlaczego włosy się przetłuszczają? Co robić? Wyjaśnia trycholożka

11.03.2022
Aktualizacja: 14.04.2022 14:41

Każdy, kto boryka się z problemem przetłuszczających się włosów, wie, jak bardzo jest to nieprzyjemne, gdy już po paru godzinach od mycia włosy stają się nieświeże. To nie tylko kwestia estetyczna – czasem przetłuszczanie się włosów może być objawem choroby. Trycholożka wyjaśnia, jak sobie radzić.

Przetłuszczające się włosy - jak sobie radzić?
fot. Shutterstock
  1. Wzmożone przetłuszczanie się włosów – kiedy można mówić o problemie?
  2. Jakie są przyczyny przetłuszczania się włosów?
  3. Sposoby na przetłuszczające się włosy – jak o nie zadbać?

Przyczyny przetłuszczania się włosów mogą być różnorodne: od całkiem błahych, jak błędy w pielęgnacji włosów, po poważniejsze związane ze zdrowiem całego organizmu. Niezależnie od powodu tłuste włosy powodują duży dyskomfort. Sprawę zawsze warto wyjaśnić ze specjalistą, a najlepiej zacząć od trychologa, zajmującego się zdrowiem włosów i skóry głowy. Dlaczego włosy się przetłuszczają i jak sobie radzić z tym problemem, tłumaczy trycholożka Anna Mackojć z Instytutu Trychologii. 

Wzmożone przetłuszczanie się włosów – kiedy można mówić o problemie?

O wzmożonym przetłuszczaniu się włosów można mówić, gdy już w kilka godzin po umyciu włosów stają się one wyraźnie przetłuszczone i nieświeże oraz wymagają ponownego mycia. Może to oznaczać, że skóra głowy nie radzi sobie z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Warto pamiętać, że taka sytuacja to nie tylko kwestia estetyki – wzmożone przetłuszczanie się włosów jest również potencjalnym zagrożeniem dla ich zdrowia.

– Nie należy bagatelizować problemu przetłuszczających się włosów, gdyż z czasem może się on odbić się na zdrowiu skóry głowy. Czasem przyczyna jest łatwa do rozwiązania, bo wynika choćby z niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy – mówi trycholożka Anna Mackojć. – Wówczas pomocna będzie wizyta u trychologa, który wykona trichoskopię, aby ocenić stan skóry głowy i włosów oraz dobierze odpowiednią do danego problemu terapię. Udzieli też niezbędnych wskazówek dotyczących codziennej pielęgnacji – dodaje.

Nie zawsze jednak problem da się rozwiązać szybko. – Zdarza się, że przetłuszczanie się włosów jest powiązane z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu. W przypadku pań może być to na przykład efekt zbyt wysokiego stężenia testosteronu w organizmie czy problemów z tarczycą. Wymaga to wówczas konsultacji z endokrynologiem – tłumaczy specjalistka z Instytutu Trychologii.

Jakie są przyczyny przetłuszczania się włosów?

Skutkiem zbyt intensywnej pracy gruczołów łojowych jest wzmożona produkcja sebum – może to skutkować podrażnieniem skóry głowy, jej świądem, a także łupieżem. Przyczyn nadmiernego przetłuszczania włosów jest wiele. Do najczęstszych należą:

Pielęgnacyjnym błędem jest na przykład używanie zbyt silnie oczyszczających szamponów, mających w składzie mocny detergent. – Błędem jest również używanie zbyt dużej ilości produktu do mycia, który obciąża włosy, i mycie ich za gorącą wodą, co może skutkować większą produkcją sebum – tłumaczy Anna Mackojć. – W skórze głowy znajdują się gruczoły łojowe wydzielające sebum odpowiedzialne za wytwarzanie warstwy hydrolipidowej utrzymującej prawidłową hydratację, czyli uwodnienie. Jeśli pod wpływem jakiś nieprawidłowości w organizmie lub czynników zewnętrznych gruczoły łojowe zaczynają produkować zbyt dużo sebum, włosy przetłuszczają się szybciej. W efekcie fryzura wygląda nieświeżo i nieestetycznie, włosy są oklapnięte i brakuje im witalności – mówi trycholożka.

Na kłopoty z przetłuszczaniem się włosów mogą również wpływać czynniki środowiskowe, jak zanieczyszczenia w postaci kurzu czy smogu, które osadzają się na włosach. Nadmierna aktywność gruczołów łojowych może mieć też podłoże genetyczne, co utrudnia uporanie się z problemem.

Sposoby na przetłuszczające się włosy – jak o nie zadbać?

Jeśli przyczyną przetłuszczania się włosów nie są problemy zdrowotne, warto spróbować uporać się z kłopotem we własnym zakresie. Punktem wyjścia jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji i mycia skóry głowy z tendencją do przetłuszczania się.

  • Do mycia warto używać produktów z wyciągami roślinnymi, na przykład zawierających pokrzywę, czarną rzepę czy łopian. Takie szampony pomogą przywrócić prawidłową mikroflorę naskórka.
  • Pomocne są także peelingi do skóry głowy, bo pomogą zredukować ilość zrogowaciałego naskórka i wyeliminować grudki łojowe. Peeling powinien mieć odpowiednie pH (wskaźnik kwasowości) i mieścić się w granicach od 3,0 do 5,5.
  • Dietę warto wzbogacić ją o produkty zawierające dużo żelaza i ważne dla kondycji włosów witaminy, takie jak A, D, E, K oraz witaminy z grupy B.

Jeśli powyższe postępowanie nie przynosi pozytywnych efektów, warto skonsultować się z trychologiem. Specjalista przeprowadzi wywiad, wykona trichoskopię, która oceni kondycję skóry głowy i włosów, oraz sprawdzi, czy nie borykamy się z poważniejszymi problemami skóry głowy, na przykład z łojotokowym zapaleniem skóry. A razie potrzeby, jeśli zauważy inne, niepokojące sygnały mogące świadczyć o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu, które przyczyniają się do wzmożonego przetłuszczania się włosów, zaleci kontakt z lekarzem konkretnej specjalności.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Instytut Trychologii