Zamknij

Jak myć włosy, by uniknąć chorób skóry głowy?

Alicja Bartosiak
25.08.2021
Aktualizacja: 25.08.2021 14:05

Mycie włosów wydaje się prostą czynnością. Niestety, wielu z nas robi to niewłaściwie, co prowadzi do wielu schorzeń skóry głowy. Jak prawidłowo myć włosy? Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

Jak myć włosy, by uniknąć chorób skóry głowy?
fot. Shutterstock

Prawidłowe mycie włosów to nie tylko sposób na piękne, gładkie kosmyki. Dobre nawyki pomogą uniknąć chorób skóry głowy, które potrafią nawracać miesiącami i są dość trudne do wyleczenia. Do jakich chorób może prowadzić niewłaściwa pielęgnacja włosów i jak tego uniknąć?

Nieprawidłowe mycie włosów a choroby skóry głowy

Nie na wszystkie choroby skóry głowy mamy wpływ. Niektóre z nich są spowodowane zmianami hormonalnymi i chorobami przewlekłymi. Jednak nasze nawyki związane z myciem włosów mogą wzmagać niektóre dolegliwości, na przykład:

  • Łojotokowe zapalenie skóry – to chroniczne złuszczanie się skóry głowy, które dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Przyczyny nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły może być wiele, dlatego metoda leczenia jest zwykle dostosowana do konkretnego pacjenta. Przy tym schorzeniu bardzo ważna jest częstotliwość mycia włosów. Zbyt częste mycie prowadzi do usuwania bariery hydrolipidowej skóry, co sprawia, że skóra zaczyna „bronić” się przed nadmiernym wysuszeniem i produkuje łój w nadmiarze.
  • Łupież – choroba polega na przyspieszonym podziale komórek naskórka na skórze głowy, a następnie złuszczania się go. Główną przyczyną rozwoju łupieżu jest nadmierny rozrost grzyba Malassezia. Występuje on naturalnie w naszym organizmie, jednak w niektórych warunkach mamy do czynienia z jego nadmiernym namnażaniem. Idealne warunki do namnażania się grzyba stwarza zaburzone pH skóry głowy. Tego typu zaburzenia mogą być spowodowane nieprawidłowym myciem włosów lub używaniem kosmetyków, które nie nadają się do pielęgnacji naszych włosów.
  • Łysienie – włosy wypadają nam każdego dnia, jednak kiedy tracimy je w dużej ilości, warto wybrać się do dermatologa. Oczywiście wypadanie włosów może towarzyszyć wielu chorobom, jednak często to właśnie nieodpowiednia pielęgnacja osłabia kosmyki. W przypadku łysienia problemem jest zbyt rzadkie mycie włosów. To właśnie sebum wytworzone z nadmiernie przetłuszczonych powoduje osłabienie mieszków i wypadanie włosów.

Jak często powinniśmy myć włosy?

To, jak często powinniśmy myć włosy, jest kwestią indywidualną i zależy od typu naszej skóry i włosów. Jeżeli widzimy, że pielęgnacja, którą stosujemy, nie przynosi efektów, warto skonsultować się z trychologiem. W częstotliwości mycia włosów kluczowe znaczenie ma sebum wytwarzane przez gruczoły łojowe – u każdego z nas działają one inaczej. W przypadku skóry normalnej włosy należy myć 1-2 razy w tygodniu, natomiast jeśli chodzi o skórę z tendencją do nadmiernego przetłuszczania się, powinniśmy to robić co drugi dzień. 

Jak myć włosy, by uniknąć chorób skóry głowy? Ważne zasady

W kwestii mycia włosów warto pamiętać o kilku rzeczach. Aby zachować równowagę skóry głowy i cieszyć się pięknymi włosami, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, na
przykład:

  • Rozczesywanie włosów przed umyciem – dzięki temu unikniemy tworzenia się kołtunów.
  • Odpowiedni szampon – szampony zawierające silne detergenty i sztuczne substancje mogą powodować znaczne osłabienie włosów. Dodatkowo wypłukują naturalną warstwę lipidową, przez co włosy łamią się i wypadają.
  • Rozczesywanie włosów po umyciu – włosy należy dokładnie rozczesać po umyciu i co najważniejsze, nie osuszać ich gwałtownie za pomocą ręcznika… co często mamy w zwyczaju. Powoduje to powstawanie kołtunów i osłabia cebulki. Możemy owinąć włosy ręcznikiem, jednak nie pocierajmy ich na siłę. Mokre włosy najlepiej rozczesać grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach.
  • Unikanie gorącej wody – podczas mycia włosów warto używać ciepłej, ale nie gorącej wody. Gorąca woda powoduje utratę blasku i koloru włosów.
  • Prawidłowe nakładanie szamponu – niestety wielu z nas nakłada szampon na całą długość włosów… Tymczasem wystarczy rozprowadzić jego niewielką ilość delikatnie na całej głowie  – piana spływająca podczas spłukiwania wystarczy, aby je umyć. Szampon należy nałożyć na skórę głowy dwa razy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: hairmedica.pl/aptekagemini.pl