Zamknij

Koniec cierpień! Jak się golić bez bólu? [PORADNIK]

Aleksandra Supryn
07.09.2015 16:37

Podrażnienia po goleniu to problem bardzo wielu mężczyzn. Powody mogą być różne: nieodpowiednia maszynka lub produkt kosmetyczny, zła technika golenia oraz czynniki od nas niezależne. Jak jednak sprawić, żeby skóra była po goleniu gładka i wolna od zacięć?

Koniec cierpień! Jak się golić bez bólu? [PORADNIK]

Oto kilka rad oraz domowych sposobów, które pomogą Ci zadbać o skórę na twarzy.

Jak uniknąć podrażnień po goleniu?

Musisz używać odpowiedniego narzędzia. Wybór będzie zależał od tego, jak twardy jest zarost. Jeśli jest dość miękki, wystarczy jednorazowa maszynka, jeśli nie – musisz wybrać lepszą maszynkę, np. elektryczną.

Pamiętaj również, aby zawsze używać produktu, który zmiękczy zarost. Możesz wybrać mydło, piankę lub żel do golenia. Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę, może okazać się, że skóra zaczyna piec i jest bardziej podrażniona. Koniecznie zmień wtedy produkt. Jeśli to nie pomoże – udaj się do dermatologa.

Piankę lub inny produkt nakładaj na twarz kolistymi ruchami. Możesz pozostawić ją na dłuższą chwilę na twarzy, aby lepiej nawilżyła włosy.

Zawsze używaj ostrej maszynki. Gdy poczujesz, że ostrza są lekko tępe – wymień je. Goląc się tępą maszynką musisz kilkakrotnie golić to samo miejsce, co dodatkowo podrażnia skórę.

Ważna jest również technika golenia. Nigdy nie przyciskaj maszynki zbyt mocno oraz wykonuj długie, jednakowe ruchy. Po każdym ruchu płucz maszynkę, aby każdy kolejny wykonywać czystym ostrzem – dzięki temu golenie będzie dokładniejsze.

Jak radzić sobie z podrażnieniami?

Jeśli Twoja skóra po goleniu jest podrażniona, możesz skorzystać ze środków dostępnych w drogeriach i aptekach. Równie skuteczne są jednak metody domowe. Oto kilka sposobów:

1. Do połowy szklanki żelu aloesowego dodaj dwie łyżki stołowe zimnego mleka. Taką mieszankę wcieraj w twarz codziennie, aż podrażnienia znikną. Aloes zadziała kojąco, a mleko nawilżająco.

2. Połóż na twarzy plasterki zimnego ogórka. Jego sok ukoi podrażnioną skórę.

3. Zaparz rumianek i poczekaj aż trochę ostygnie. Gotowym wywarem przemywaj twarz w podrażnionym miejscu.