Oceń
Podkrążone oczy to nie tylko problem estetyczny, ale często również medyczny. Podkrążone oczy występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, częściej występują u osób w podeszłym wieku.
Podkrążone oczy - przyczyny
Podkrążone oczy są częstą konsekwencją złych nawyków i prowadzenia niehigienicznego trybu życia.
Co powoduje cienie pod oczami? Głównie brak odpowiedniej ilości snu, częste stosowanie kosmetyków, częste pocieranie oczu. Uważa się również, że podkrążone oczy mają związek z silnym stresem, mogą też występować rodzinnie.
Cienie pod oczami mogą również występować u nałogowych palaczy i jest to oznaką zaburzeń mikrokrążenia.
Podkrążone oczy mogą być również objawem choroby. Dlatego nie wolno lekceważyć sińców, gdy utrzymują się przez dłuższy czas.
Przyczyną podkrążonych oczu mogą być:
- alergie - przyczyną podkrążonych oczu są zatkane drogi oddechowe lub zaburzone krążenie krwi;
- zapalenie zatok - przyczyną sińców jest zaburzenie drożności nosa;
- atopowe zapalenie skóry - przyczyną podkrążonych oczu jest częste pocieranie skóry;
- choroby wątroby;
- niedokrwistość (anemia);
- podeszły wiek - z wiekiem skóra traci gęstość i jędrność, a naczynia krwionośne są bardziej widoczne;
- czynniki genetyczne - dziecko może dziedziczyć ten sam rozkład pigmentu w okolicy oczu, co rodzice.
Podkrążone oczy u dzieci mogą wskazywać na chorobę pasożytniczą (np. owsiki), anemię z niedoboru żelaza, alergię lub problemy z nerkami.
Podkrążone oczy - leczenie
Podkrążone oczy (cienie) pojawiają się najczęściej w wyniku zmęczenia, braku snu i stresu. Aby się ich pozbyć, zwykle wystarczy odpocząć, wyspać się, stosować zdrową dietę.
Natomiast podkrążone oczy, które utrzymują się przez dłuższy czas i towarzyszą im inne objawy, takie jak ciągłe zmęczenie, osłabienie, bóle brzucha, zmiany skórne, zatkany nos i inne, powinny być konsultowane z lekarzem.
Jeśli podkrążone oczy są objawem alergii, to lepiej unikać kontaktu z alergenem lub stosować leki przeciwhistaminowe. W przypadku atopowego zapalenia skóry bardzo ważna jest ponadto prawidłowa pielęgnacja ciała i unikanie pocierania oczu.
Problem z niedrożnością nosa związany z alergią, zapaleniem zatok czy infekcjami, powinien być konsultowany z lekarzem.
Naturalne cenie pod oczami, będące wynikiem predyspozycji genetycznych można niwelować, stosując specjalne kremy i zabiegi rozjaśniające.
Oceń artykuł