Zamknij

Podkrążone oczy mogą być objawem choroby. Przyczyny sinych oczu

29.07.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 15:22

Podkrążone oczy postarzają i powodują, że człowiek wygląda na chorego. Może być w tym dużo prawdy, bo podkrążone oczy, zwłaszcza silne i częste lub nieustępujące zasinienie może być objawem choroby. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny podkrążonych oczu. Jak sobie radzić z tym problemem.

Podkrążone oczy
fot. Shutterstock

Podkrążone oczy to nie tylko problem estetyczny, ale często również medyczny. Podkrążone oczy występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, częściej występują u osób w podeszłym wieku. 

Podkrążone oczy - przyczyny

Podkrążone oczy są częstą konsekwencją złych nawyków i prowadzenia niehigienicznego trybu życia.

Co powoduje cienie pod oczami? Głównie brak odpowiedniej ilości snu, częste stosowanie kosmetyków, częste pocieranie oczu. Uważa się również, że podkrążone oczy mają związek z silnym stresem, mogą też występować rodzinnie.

Cienie pod oczami mogą również występować u nałogowych palaczy i jest to oznaką zaburzeń mikrokrążenia.

Podkrążone oczy mogą być również objawem choroby. Dlatego nie wolno lekceważyć sińców, gdy utrzymują się przez dłuższy czas.

Przyczyną podkrążonych oczu mogą być:

  • alergie - przyczyną podkrążonych oczu są zatkane drogi oddechowe lub zaburzone krążenie krwi;
  • zapalenie zatok - przyczyną sińców jest zaburzenie drożności nosa;
  • atopowe zapalenie skóry - przyczyną podkrążonych oczu jest częste pocieranie skóry;
  • choroby wątroby;
  • niedokrwistość (anemia);
  • podeszły wiek - z wiekiem skóra traci gęstość i jędrność, a naczynia krwionośne są bardziej widoczne;
  • czynniki genetyczne - dziecko  może dziedziczyć ten sam rozkład pigmentu w okolicy oczu, co rodzice.

Podkrążone oczy u dzieci mogą wskazywać na chorobę pasożytniczą (np. owsiki), anemię z niedoboru żelaza, alergię lub problemy z nerkami.

Podkrążone oczy - leczenie

Podkrążone oczy (cienie) pojawiają się najczęściej w wyniku zmęczenia, braku snu i stresu. Aby się ich pozbyć, zwykle wystarczy odpocząć, wyspać się, stosować zdrową dietę.

Natomiast podkrążone oczy, które utrzymują się przez dłuższy czas i towarzyszą im inne objawy, takie jak ciągłe zmęczenie, osłabienie, bóle brzucha, zmiany skórne, zatkany nos i inne, powinny być konsultowane z lekarzem.

Jeśli podkrążone oczy są objawem alergii, to lepiej unikać kontaktu z alergenem lub stosować leki przeciwhistaminowe. W przypadku atopowego zapalenia skóry bardzo ważna jest ponadto prawidłowa pielęgnacja ciała i unikanie pocierania oczu.

Problem z niedrożnością nosa związany z alergią, zapaleniem zatok czy infekcjami, powinien być konsultowany z lekarzem. 

Naturalne cenie pod oczami, będące wynikiem predyspozycji genetycznych można niwelować, stosując specjalne kremy i zabiegi rozjaśniające. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.