Obserwuj w Google News

Od czego zależy naturalny kolor włosów? Wyjaśnia trycholożka

Aleksandra Sobieraj
3 min. czytania
Aktualizacja 30.06.2022
30.06.2022 12:31
Zareaguj Reakcja

Naturalny kolor włosów zależy przede wszystkim od ilości obecnego w nich barwnika – to on decyduje, czy mamy jasne czy ciemne włosy. Farbując je, można ich kolor, oczywiście, zmieniać – robią to i kobiety, i mężczyźni. Tajniki związane z kolorem włosów wyjaśnia Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii.

Od czego zależy kolor włosów?
fot. Schutterstock
  1. Czy liczba włosów zależy od ich koloru?
  2. Co wpływa na kolor włosów?
  3. Od czego zależy proces siwienia?
  4. Co może wpływać na zmianę koloru włosów?

Kolor włosów na przestrzeni lat się zmienia i zależy od tego, gdzie się urodziliśmy i jakich mamy przodków. Europejczycy po urodzeniu najczęściej mają jasne włosy, które ciemnieją wraz z wiekiem, a właściwej barwy nabierają dopiero w okresie dojrzewania. Barwniki obecne we włosach odpowiadają również za ich siwienie. Co ciekawe, zależnie od naturalnego koloru mamy inną liczbę włosów na głowie.

Czy liczba włosów zależy od ich koloru?

To fascynujące, że na liczbę włosów, jaka znajduje się w obrębie skóry głowy, wpływa ich kolor – osoby o odmiennym naturalnym kolorze włosów mają różną ich liczbę. Osoby o włosach w kolorze blond mają ich najwięcej – około 130 tysięcy, ciemnowłose – 110 tysięcy, a rude – zaledwie 90 tysięcy. Natomiast szybkość wzrostu włosów zależy od różnych czynników, w tym od płci (mężczyznom rosną szybciej), wieku (najszybciej rosną pomiędzy 15. a 30. rokiem życia), pory roku, a nawet dnia.

Co wpływa na kolor włosów?

Kolor włosów jest dziedziczny i zależy od cech rasowych. Czasami zdarza się, że dziecko dziedziczy kolor włosów nie po rodzicach, ale po dalekich krewnych. Rodzaj oraz ilość melaniny zawarta w cebulce włosa ma wpływ na jego kolor. Im ilość barwnika jest mniejsza, tym włosy są jaśniejsze. Jest to zależne od dość skomplikowanego układu proporcji między brązowo-czarną eumelaniną i żółto-czerwoną feomelaniną.

– Kolor włosów zależy od ilości i rozmieszczenia melanosomów oraz od rodzaju barwnika: eumelaniny, feomelaniny oraz melaniny trójchromowej – wyjaśnia trycholożka Anna Mackojć. – Włosy ciemne zawierają eumelaninę, która ma zabarwienie ciemnobrązowe lub czarne. Feomelanina mająca barwę czerwoną i żółtą występuje we włosach blond i rudych. W tych ostatnich stwierdza się także melaninę trójchromową o barwie intensywnie czerwonej.

Specjalistka tłumaczy także, jaki wpływ na produkcję melaniny ma promieniowanie słoneczne oraz jakie zadanie ma ten barwnik.

– Melanina powstaje w reakcji enzymatycznej melanogenezy pod wpływem tyrozynazy – enzymu, którego produkcję stymulują promienie słoneczne. Melanina znajdują się w komórkach keratynowych włosa (warstwie korowej) i ma także właściwości ochronne. Z wiekiem włosy ciemnieją głównie z powodu sumującej się ekspozycji na słońce – wyjaśnia trycholożka z Instytutu Trychologii.

Jeżeli pigment skupiony jest w jednym miejscu w dużej ilości, a jego cząsteczki są duże, włosy zyskują ciemny odcień. Włosy są jasne, kiedy skupisko barwnika jest małe, tak jak i rozmiar jego cząsteczek. To również powód, dla którego na głowie mogą występować jednocześnie jaśniejsze i ciemniejsze pasma.

Od czego zależy proces siwienia?

Siwienie włosów jest powiązane z funkcjonowaniem komórek macierzystych melanocytów, które są odpowiedzialne za produkcję pigmentu w mieszkach włosowych. Proces zaczyna się, gdy melanocyty przestają wytwarzać melaninę. Wtedy włos traci barwę i staje się przezroczysty – przechodzące przez niego światło daje wrażenie bieli. Tak właśnie przebiega proces siwienia, który jest powiązany również z naturalnym starzeniem się włosów. Stają się one szorstkie, matowe i sztywne, ponieważ są pozbawione barwnika i puste w środku, a to zmienia ich strukturę. Czas, w jakim się zaczyna siwienie, jest uwarunkowany genetycznie, ale może być też wynikiem wpływu różnych czynników zewnętrznych.

Co może wpływać na zmianę koloru włosów?

Niekorzystne działanie na kolor włosów, zwłaszcza na szybkość siwienia, mogą wpływać nie tylko czynniki dziedziczne, ale również nadmiar stresu. Powoduje to gromadzenie się wolnych rodników w mieszkach włosowych, co może prowadzić do zmniejszonej produkcji melaniny. Powoduje to zmianę koloru włosów, a zwłaszcza ich siwienie. Negatywny wpływ na kolor włosów mają również inne czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV oraz palenie papierosów.

Źródło: Instytut Trychologii