Zamknij

Filtr UV na włosy? Trzeba je chronić przed słońcem tak jak skórę

03.06.2022
Aktualizacja: 03.06.2022 12:20

Lato to trudny czas dla włosów, dlatego należy zapewnić im odpowiednią ochronę, regularną pielęgnację i regenerację. Tymczasem zwykle skupiamy się na ochronie skóry, zapominając o włosach. Warto pamiętać przede wszystkim o preparatach do pielęgnacji włosów z filtrami UV i o odżywkach.

Ochrona włosów przed promieniowaniem UV
fot. Schutterstock
  1. Nadmiar słońca szkodzi włosom
  2. Ochrona przeciwsłoneczna dla włosów
  3. Latem konieczne jest nawilżanie włosów

Promieniowanie UV jest szkodliwe nie tylko dla skóry, ale również dla włosów. Niszczy ich warstwę ochronną, osłabiając wewnętrzne struktury włosa, a także cebulkę. Może to powodować łamanie i kruszenie się włosów, a nawet zahamowanie ich wzrostu czy wypadanie. To dlatego latem trzeba zatroszczyć się o włosy równie mocno jak o skórę.

Nadmiar słońca szkodzi włosom

Długotrwała ekspozycja włosów na promieniowanie UV może prowadzić do ich przesuszenia, łamliwości i kruszenia się. Pod wpływem zbyt intensywnego oddziaływanie słońca melanina we włosach utlenia się, co powoduje, że stają się one bardziej łamliwe, matowe i mniej sprężyste.

– Włosy zawierają melaninę. To naturalny pigment, który chroni je przed promieniami UV, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że w zależności od ilości melaniny we włosach, są one chronione mniej lub bardziej Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii tłumaczy Anna Mackojć, trycholożka z Instytutu Trychologii. – Włosy ciemniejsze mają go więcej, więc naturalnie są bardziej odporne na negatywne działanie promieni słonecznych niż włosy jasne lub rozjaśniane dodaje.

Słońce wysusza włosy, ale również niekorzystnie działa na skórę głowy.

– Promienie UV powodują wysuszenie włosów, włosy stają się bardziej łamliwe, mniej sprężyste i matowe. Należy pamiętać, że skóra głowy także się opala, dlatego powinniśmy ją zabezpieczyć odpowiednim nakryciem, najlepiej wykonanym z bawełnianych lub jedwabnych materiałów, nieblokujących dostępu powietrza. Nierozważne korzystanie z kąpieli słonecznych może prowadzić nawet do poparzenia skóry głowy – ostrzega ekspertka.

Zbyt intensywne i długie narażenie włosów i skóry głowy na słońce, a także brak zabezpieczenia przed jego skutkami może aktywować większą ilość wolnych rodników w mieszkach włosowych, osłabiając ich kondycję i wpływając na nadmierne wypadanie włosów.

Ochrona przeciwsłoneczna dla włosów

Aby skutecznie chronić włosy latem, należy stosować preparaty z filtrem UV. Przy dużej ekspozycji na słońce, warto wybierać kosmetyki ochronne bez spłukiwania. Filtry tworzą na włosach i skórze głowy warstwę ochronną przed promieniowaniem słonecznym. Jakich produktów warto używać latem, by włosy były lśniące i zdrowe?

  • Odżywki bez spłukiwania – powinny zawierać składniki, które poprawią kondycję włosów oraz zapewnią im ochronę dzięki zawartości filtrów UV.
  • Lotiony ochronne – tworzą na włosach biofilm, który chroni je przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego UVA i UVB.
  • Maski do włosów i skóry głowy – powinny mieć w składzie antyoksydanty regenerujące skórę głowy oraz łodygę włosa. Najważniejsze składniki wykazujące działanie antyoksydacyjne to witaminy C+E, polifenole, fitoestrogeny, melatonina.

Latem konieczne jest nawilżanie włosów

Słoneczna pogoda powinna nas skłonić również do intensywnego nawilżania włosów. Podstawą pielęgnacji włosów powinny być produkty odżywcze z ceramidami i lipidami oraz preparaty bez spłukiwania, zawierające polimery ochronne, które zapobiegają utracie wody i zabezpieczają przed uszkodzeniami mechanicznymi. Odpowiednio dobrany szampon i odżywka o działaniu regeneracyjnym wzmacnia włosy, a zastosowane na końcowym etapie pielęgnacji preparaty w postaci balsamu lub mleczka zabezpieczą włos przed utratą wilgoci i domkną jego łuskę.

– Dobrym rozwiązaniem jest ekstrakt z zielonego kawioru zwany również „perłą alg”. To doskonała terapia przeciwstarzeniowa dla włosów. Posiada on higroskopijne właściwości, co zapewnia włosom idealne nawodnienie, nawilżenie i utrzymanie hydratacji. Zielony kawior pełni też funkcję fotoprotekcyjną, ponieważ zawiera dużą ilość witamin i minerałów, które chronią łodygę włosa przed szkodliwym promieniowaniem UV – wyjaśnia trycholożka Anna Mackojć.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Instytut Trychologii