Ile kremu przeciwsłonecznego należy nałożyć, by się ochronić przed słońcem?
Od wielu lat prowadzone są kampanie uświadamiające ludziom, jak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna. Mimo to wciąż wiele osób doświadcza oparzenia słonecznego, a co za tym idzie, zwiększa się u nich ryzyko raka skóry. Lekarze zalecają stosowanie dobrych kremów z filtrem, jednak rzadko informują, jak często i jak dużo trzeba tego kremu nakładać, by rzeczywiście taką ochronę otrzymać. Aby się tego dowiedzieć, warto poznać „zasadę monety”.

Ile kremu przeciwsłonecznego trzeba nałożyć?
Na opakowaniach kremów przeciwsłonecznych znajduje się informacja, w jakim stopniu chronią one przed promieniami UV. Skrót SPF oznacza ochronę przed promieniami UVB, natomiast liczba – wysokość filtra (im jest on wyższy, tym lepszą zapewnia ochronę). Jednak w praktyce ta ochrona jest o wiele słabsza. – Aby naprawdę uzyskać ochronę, jaką sugeruje SPF zamieszczone na butelce, musielibyśmy nałożyć 2 mg kremu na każdy centymetr kwadratowy ciała – uważa dr Justine Hextall, dermatolog. I dodaje: – Jest to jednak bardzo gruba warstwa i średnio stosujemy mniej niż połowę tego, co powinniśmy. Zatem rzeczywisty zastosowany SPF będzie o połowę mniejszy od zamierzonego.
W rzeczywistości biorąc krem z SPF 30 i smarując nim ciało, otrzymujesz ochronę na poziomie SPF 15. Jeśli chcesz mieć ochronę na poziomie SPF 30, musisz wziąć krem z wyższym filtrem. Zdaniem Justine Hextall deklarowane wartości mają zastosowanie jedynie w testach laboratoryjnych, a nie podczas codziennego stosowania.
Ile więc kremu przeciwsłonecznego musisz nałożyć, by mieć dobrą ochronę przeciwsłoneczną? Brytyjskie Towarzystwo Dermatologiczne podaje, że na jednorazowe pokrycie ciała potrzeba co najmniej 6 pełnych łyżeczek kremu, a biorąc pod uwagę, że trzeba co jakiś czas dosmarowywać ciało, „oznacza to, że na tydzień urlopu powinno się spakować co najmniej 200 ml kremu na osobę”, jak mówi dr Hextall.
Zasada monety, czyli ile kremu trzeba nałożyć na poszczególne części ciała?
Aby dokładnie wyjaśnić, ile potrzeba kremu przeciwsłonecznego, by chronić się przed słońcem, dr Justine Hextall stosuje „zasadę monety”, czyli określa ilość kremu na podstawie wielkości monet, np. 50 pensów (to moneta przypominająca wielkością 5 zł).
WARTO WIEDZIEĆ:
- Udar słoneczny zagraża życiu człowieka. Jak wygląda pomoc przy udarze cieplnym?
- Masz suchą skórę? Sprawdź, czy nie jest to objaw poważnej choroby
- Solarium tylko dla dorosłych Polaków: wchodzi w życie nowe prawo
Poniżej ilość kremu rekomendowana przez dermatologa do nałożenia na poszczególne części ciała osoby dorosłej. Pamiętaj! 1 kropla kremu to kropla wielkości 5 zł.
1. Plecy
Aby dobrze nasmarować plecy, należy użyć dwóch kropel kremu (każda wielkości 5 zł). To bardzo ważne, zwłaszcza dla mężczyzn. – Plecy to obszar ciała, w którym najczęściej diagnozujemy czerniaka u mężczyzn (u kobiet to nogi) – wyjaśnia dr Hextall. I dodaje: – Ludziom wydaje się, że nie jest obszar szczególnie narażony na słońce i dlatego go nie chronią.
Ważne! Leżąc na ręczniku lub leżaku, pamiętaj, by co jakiś czas dosmarowywać plecy kremem, ponieważ może się on ścierać.
2. Dekolt, klatka piersiowa
Dekolt i klatka piersiowa są narażone na promienie słoneczne praktycznie od wiosny do jesieni. I choć w tej części ciała rzadziej dochodzi do oparzeń, to jednak mogą się one pojawić zwłaszcza u kobiet na skórze piersi. – To niestety dość częsty widok: kobiety chronią twarz przed słońcem, ale zapominają o szyi i klatce piersiowej – mówi dr Hextall. I dodaje: – Aby dobrze nakremować tę część ciała, należy użyć kropli kremu (wielkości 5 zł).
Ważne! Jeśli nie zadbasz o ochronę przeciwsłoneczną tej części ciała, w dość krótkim czasie pojawią się na dekolcie jasne i ciemne plamy, a skóra stanie się szorstka w dotyku.
3. Brzuch
Skóra brzucha jest najbardziej wrażliwa na słońce, bo na co dzień „nie widzi” światła słonecznego. Zasadniczo lepiej tej części ciała nie opalać, ale jeśli to koniecznie, należy ją dobrze zabezpieczyć. Do nasmarowania tej części ciała, należy użyć jednej kropli kremu. Przy dużej ekspozycji na słońce, np. podczas wakacji, należy pamiętać o bardzo (!) częstym dosmarowywaniu tej części ciała (zwłaszcza po kąpieli).
4. Ramiona i ręce
Ramiona, podobnie jak brzuch, są również bardzo wrażliwe na światło słoneczne, bo przez większą część roku są zakryte. Co ważne, to jest jedno z częstszych miejsc pojawienia się czerniaka zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Zanim więc wyjdziesz na świeże powietrze, nasmaruj ramiona kremem – nałóż po jednej kropli na ramię i przedramię i dokładnie rozsmaruj (w sumie 4 krople, po dwie na jedną rękę).
Pamiętaj! Skóra, która jest przez większą część roku zakryta, jest bardziej narażona na oparzenia i będzie inaczej reagować niż skóra rąk czy twarzy, która wystawiona jest na światło słoneczne nawet zimą.
5. Nogi
Nogi to obszar ciała, na którym najczęściej pojawia się czerniak u kobiet. Najbardziej podatna na promienie słoneczne jest część wierzchnia ud. Aby dobrze zabezpieczyć ciało, należy na każdą nogę nałożyć 2 krople kremu (jedną na uda, drugą na łydkę) i dokładnie rozsmarować.
Ważne! Na skórze osób o jasnej karnacji, szczególnie narażonych na promienie słoneczne, mogą pojawić się przebarwienia, a skóra może ulec uszkodzeniu (stać się szorstka, chropowata). Takie osoby powinny pamiętać o regularnym dosmarowywaniu.
6. Łysina
Osoby, które straciły włosy, powinny pamiętać o smarowaniu kremem również tej części ciała – wystarczy tu jedna kropla kremu. – Niestety u wielu mężczyzn, którzy stracili włosy, bardzo często diagnozuje się raka skóry – wyjaśnia dr Hextall. Powinni oni bezwzględnie przed wyjściem z domu kremować skórę głowy i zakładać, np. czapkę bejsbolówkę lub kapelusz z rondem, która ochroni przed słońcem nie tylko głowę, ale również uszy i twarz.
7. Nos
– Bardzo często można spotkać osobę, która ma opalony nos, który odstaje kolorem od reszty skóry twarzy. Niestety sami często zapominamy, że należy chronić tę część ciała i stale dosmarowywać krem – mówi dermatolog Justine Hextall. I dodaje: – Tutaj bardzo często powstaje czerniak, a operacja usunięcia go jest bardzo skomplikowana i może bardzo oszpecić (na nosie nie ma zbyt wiele skóry).
Zabezpieczenie skóry nosa przed promieniami słonecznymi jest bardzo trudne. – Na ogół dużo pocimy się pośrodku twarzy, a skóra jest bardziej tłusta, ponieważ jest więcej gruczołów łojowych – wyjaśnia dr Hextall. I dodaje: – I mamy tendencję do pocierania nosa, więc krem przeciwsłoneczny ściera się znacznie częściej niż na innych obszarach skóry.
8. Uszy
Smarując twarz kremem, bardzo często zapominamy o wysmarowaniu... uszu. A tymczasem to obszar, w którym występuje wiele nowotworów skóry, szczególnie u starszych mężczyzn. – Dzieje się tak, ponieważ mężczyźni niechętnie używają kremów przeciwsłonecznych i częściej też mają krótkie włosy, które nie zasłaniają uszu.
Ważne! Niektóre nowotwory skóry ucha są uważane za bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą rozprzestrzenić się na leżące w pobliżu węzły chłonne.
9. Twarz i szyja
Twarz to część ciała, która najbardziej jest narażona na działanie promieni słonecznych – bo jest wystawiona na ich działanie przez cały rok. Aby chronić skórę twarzy przed rozwojem nowotworów, ale też i szybszym starzeniem się, należy codziennie (nawet zimą) stosować krem z filtrem. Wystarczy 1 kropla kremu.
Równie ważne jest chronienie przed słońcem skóry szyi – zwłaszcza karku. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby o krótkich włosach – tu również wystarczy 1 kropla kremu.
Warto wiedzieć!
- Krem przeciwsłoneczny najlepiej nałożyć 15-30 minut przed wyjściem z domu, aby się wchłonął.
- Więcej nakładajmy go na miejsca szczególnie wrażliwe i pamiętajmy o ciągłym dosmarowywaniu.
- Skóra buduje pewien stopień tolerancji na słońce, ponieważ kiedy jest eksponowana, światło wyzwala komórki pigmentu w naszej skórze – znane jako melanocyty – w celu uwolnienia melaniny, ciemnego pigmentu, który powoduje opaleniznę. Jest to próba ochrony samej skóry, ponieważ melanina pochłania więcej promieniowania UV, które niszczy skórę.
TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:
- Dzieci do 3. roku życia w ogóle nie powinny się opalać - uważają eksperci
- Oparzenia słoneczne: nie przeginaj z opalaniem! Jak łagodzić oparzenia skóry?
- Przebarwienia skóry po opalaniu: skad się biorą ciemne plamki na skórze po opalaniu?
- Alergia na słońce: czy to koniec z opalaniem? Metody leczenia uczulenia na słońce
Źródło: dailymail.co.uk
-----------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ mk